Зустріч Росії та Туреччини не стосуватиметься українського зерна
З огляду на це, представників України там не буде. Про це розповів очільник українського МЗС Дмитро Кулеба на закритому брифінгу для журналістів 8 червня.
Зверніть увагу Лавров заявив, що Росія готова до зустрічі з ООН, Туреччиною та Україною щодо зерна
Український міністр зауважив, що всі надають великого значення цій зустрічі у контексті подолання зернової кризи лише тому, що вона прийшлася на час пікових зусиль, спрямованих на розв'язання цієї проблеми. Насправді ж Лавров їде до Туреччини не для того, щоб домовлятися про зерно.
"Контекст його візиту набагато ширший. Ніхто ж не може заборонити міністру Лаврову їхати в Туреччину або міністру закордонних справ Туреччини його приймати", – зауважив Кулеба.
Також він підкреслив, що Україна веде розмову про подолання продовольчої кризи і розблокування українських портів насамперед через Організацію Об'єднаних Націй.
Ми вітаємо інші кроки та зусилля, але за однієї умови – остаточне рішення повинно стовідсотково враховувати безпекові інтереси України,
– сказав Дмитро Кулеба.
Мова йде про 2 пункти:
- достатню кількість зброї для захисту Одеси та чорноморського узбережжя від морських сил Росії з суходолу;
- чітку місію з патрулювання каналу, через який відбуватиметься постачання зерна кораблями країн, яким може довіряти Україна.
Кулеба зауважив, що, зокрема, у цьому плані ми можемо довіряти турецьким Військово-морським силам.
Блокування українських портів загрожує світові продовольчою кризою
- Росія цинічно краде українську пшеницю, а також блокує наші порти. Це означає, що Україна не може постачати зерно іншим країнам світу, які суттєво від цього залежать. На український експорт зерна припадає 50% Всесвітньої продовольчої програми, а наразі в портах заблоковано близько 20 мільйонів тонн зерна.
- Посередником у деблокаді портів для вивезення зерна може стати Туреччина, яка вже попередньо домовилася з Росією. Однак Україні запропоновані умови не підходять.
- Президент Туреччини Ердоган запропонував допомогу у розмінуванні морського узбережжя біля Одеси та супроводі суден із зерном. Але українська сторона не згодна залишити Одесу без захисту від потенційного нападу ворожої Росії.
- Президент Володимир Зеленський розповів, що розмовляв з Ердоганом про посередництво Туреччини у цій проблемі і зараз там намагаються знайти формат, який дасть "зерновому коридору" гарантії безпеки. Разом з тим, Україну на переговори щодо її ж зерна не запрошували.
- В українському МЗС наголошують, що будь-які рішення щодо розблокування портів та зерна повинні ухвалюватися за участі всіх сторін, зокрема й України.
До теми – Зеленський прокоментував переговори щодо експорту українського зерна: дивіться відео