Зустріч Росії та Туреччини не стосуватиметься українського зерна

З огляду на це, представників України там не буде. Про це розповів очільник українського МЗС Дмитро Кулеба на закритому брифінгу для журналістів 8 червня.

Зверніть увагу Лавров заявив, що Росія готова до зустрічі з ООН, Туреччиною та Україною щодо зерна

Український міністр зауважив, що всі надають великого значення цій зустрічі у контексті подолання зернової кризи лише тому, що вона прийшлася на час пікових зусиль, спрямованих на розв'язання цієї проблеми. Насправді ж Лавров їде до Туреччини не для того, щоб домовлятися про зерно.

"Контекст його візиту набагато ширший. Ніхто ж не може заборонити міністру Лаврову їхати в Туреччину або міністру закордонних справ Туреччини його приймати", – зауважив Кулеба.

Також він підкреслив, що Україна веде розмову про подолання продовольчої кризи і розблокування українських портів насамперед через Організацію Об'єднаних Націй.

Ми вітаємо інші кроки та зусилля, але за однієї умови – остаточне рішення повинно стовідсотково враховувати безпекові інтереси України,
– сказав Дмитро Кулеба.

Мова йде про 2 пункти:

  • достатню кількість зброї для захисту Одеси та чорноморського узбережжя від морських сил Росії з суходолу;
  • чітку місію з патрулювання каналу, через який відбуватиметься постачання зерна кораблями країн, яким може довіряти Україна.

Кулеба зауважив, що, зокрема, у цьому плані ми можемо довіряти турецьким Військово-морським силам.

Блокування українських портів загрожує світові продовольчою кризою

  • Росія цинічно краде українську пшеницю, а також блокує наші порти. Це означає, що Україна не може постачати зерно іншим країнам світу, які суттєво від цього залежать. На український експорт зерна припадає 50% Всесвітньої продовольчої програми, а наразі в портах заблоковано близько 20 мільйонів тонн зерна.
  • Посередником у деблокаді портів для вивезення зерна може стати Туреччина, яка вже попередньо домовилася з Росією. Однак Україні запропоновані умови не підходять.
  • Президент Туреччини Ердоган запропонував допомогу у розмінуванні морського узбережжя біля Одеси та супроводі суден із зерном. Але українська сторона не згодна залишити Одесу без захисту від потенційного нападу ворожої Росії.
  • Президент Володимир Зеленський розповів, що розмовляв з Ердоганом про посередництво Туреччини у цій проблемі і зараз там намагаються знайти формат, який дасть "зерновому коридору" гарантії безпеки. Разом з тим, Україну на переговори щодо її ж зерна не запрошували.
  • В українському МЗС наголошують, що будь-які рішення щодо розблокування портів та зерна повинні ухвалюватися за участі всіх сторін, зокрема й України.

До теми – Зеленський прокоментував переговори щодо експорту українського зерна: дивіться відео