Сталася трагедія 25 серпня, однак повідомили про неї для широкого загалу наступного дня. У цьому матеріалі 24 Каналу читайте все, що відомо про цю авіакатастрофу на Житомирщині.
Дивіться також Неможливо передати біль, – командувач Повітряних сил про авіакатастрофу на Житомирщині
Як сталося зіткнення, хто винен
У Державному бюро розслідувань констатували, що зіткнулися літаки під час виконання бойового завдання неподалік від Житомира. Згодом стало відомо, що саме в селі Сінгури. Борти впали на городах людей, однак ніхто не постраждав серед цивільних.
Було розпочато кримінальне провадження за цим фактом. Попередня кваліфікація – стаття 416 Кримінального кодексу України. У ній йдеться про порушення правил польотів чи підготовки до них. Винуватцю катастрофи загрожує до 15 років позбавлення волі, однак станом на 26 серпня підозру нікому не було оголошено. Тривають слідчі дії, правоохоронці опитують свідків та готуються до проведення експертиз.
Особлива увага буде приділена вивченню технічного стану літаків, дотриманню правил підготовки до польотів. Профільні фахівці проведуть ретельну діагностику "чорних ящиків",
– констатували в ДБР.
Юрій Ігнат 27 серпня заявив, що розслідування може тривати до 6 місяців. За його словами, все залежатиме від того, як працюватимуть комісії та як швидко будуть надходити результати експертиз.
Окрім того, Ігнат додав, що зіткнення L-39 відбулося фактично на самому старті.
"Був виліт, вони фактично на старті, коли вилетіли з аеродрому, зіткнулися. Коли летіли, виконували те завдання, яке поставили їм частина", – наголосив Ігнат.
Кадри з місця авіакатастрофи
Дивитися спокійно на фотографії та відео, на яких видно уламки літаків L-39, просто-таки неможливо. Вочевидь, найгірше, що на борту цих тренувально-бойових авіасуден були люди – льотчики Повітряних Сил.
Наслідки зіткнення літаків на Житомирщині / Фото ДБР, "Радіо Свободи"
Місце катастрофи на Житомирщині: відео "Радіо Свобода"
Що відомо про загиблих льотчиків
Серед українських пілотів, які стали жертвою цієї авіатрощі, був Андрій Пільщиков з позивним "Джус". Він відзначився польотами на МіГ-29 над Київщиною у перші тижні від початку повномасштабного вторгнення. Брав участь у повітряній обороні столиці як пілот 40-ї бригади тактичної авіації.
Він мріяв про польоти на F-16, з нетерпінням чекав новину про передачу з боку партнерів літаків. "Джус" неодноразово говорив про важливість цих винищувачів в інтерв'ю таким західним виданням, як The Washington Post, Financial Times, CNN, Fox News та BBC.
Льотчик "Джус", що загинув на Житомирщині / Фото зі соцмережі
На жаль, він загинув. Однак частково його мрія здійснилась – союзники за декілька днів до цієї події та його смерті оголосили про передачу Повітряним силам багатоцільових винищувачів. Вочевидь, одне із завдань зараз – виправдати сподівання Андрія та за допомогою американських F-16 невтомно знищувати ворога до перемоги.
До теми В Україні будуть F-16: все, що відомо про історичне рішення
Коментарі офіційних представників
- Співчуття рідним загиблих льотчиків висловив командувач Повітряних сил Микола Олещук. "Неможливо передати, який біль відчуваєш у такі хвилини. Пілоти пішли у вічний політ і завжди житимуть у наших серцях", – написав він.
- Водночас президент Володимир Зеленський запевнив, що будуть з'ясовані всі обставини цієї авіакатастрофи. За його словами, "Джус" був одним з тих військових, які дуже допомагали нашій державі.
- Речник Повітряних сил Юрій Ігнат розчулив мережу чутливим дописом. Він назвав "Джуса" чудовим комунікатором з мегазнаннями та мегаталантом. Цей молодий офіцер брав участь в багатьох проєктах та був рушієм реформ в авіації Повітряних сил. "Ти був більше, ніж друг! Спочивай, ти і так багато зробив для нас", – написав Ігнат.
Коментарі рідних та близьких
Прокоментував втрату легендарний пілот Вадим Ворошилов з позивним "Karaya". Він наголосив, що "Джус" з перших днів повномасштабного вторгнення працював 24/7. Як стверджує "Karaya", він працював не тільки у небі. Крім того, він доклав чималих зусиль для того, аби українські пілоти змогли отримати західні винищувачі.
За тебе говорити можна дуже багато. Але зараз бракує слів… Навіки у небі. Дякую за службу, друже,
– написав "Karaya".
Розчулила мережу й дівчина загиблого льотчика Меланія Подоляк. Вона опублікувала світлину, на якій щаслива пара лежить на траві.
"Я дякую тобі, що дав себе ще раз обійняти учора (25 серпня – 24 Канал) перед вильотом. Я все зроблю, як обіцяла", – написала Меланія.
Загиблий пілот "Джус" разом з коханою / Фото Меланії Подоляк
Пам'ять пілотів вшанували давньою традицією
Увечері 26 серпня побратими загиблих пілотів Мінки, Проказіна та "Джуса" вшанували їхню пам'ять. За давньою традицією, чоловік спочатку зіграв на піаніно, на якому написали імена загиблих, а потім – його спалили.
Вшанування пам'яті загиблих пілотів: дивіться відео
Піаніно з іменами пілотів підпалили: дивіться відео
Цей піаніст грав мелодію "Адажіо Альбіноні" італійського композитора Ремо Джадзотто. Люди, що прийшли подивитися на це дійсно не стримували сліз та схлипували за кадром.
Церемонія вшанування пам'яті пілотів зі спаленим піаніно: дивіться відео