День народження Вікіпедії: те, чого ви не знали про цей сайт

1270 Читать новость на русском
"Вікіпедія" святкує свій 17-й День народження / 24 канал

Здається, тепер синонімом усім відомої фрази "ок, гугл" можна зробити – "ок, вікі", адже майже все, чого ми не знаємо, можна знайти у "Вікіпедії". Але чи дійсно та інформація є корисною та правдивою?

У День народження "Вікіпедії" журналісти сайту "24" зібрали найцікавіші факти про інтернет-ресурс.

Читайте також: Іранський уряд заблокував доступ до Instagram і Telegram

"Вікіпедія"– електронна енциклопедія із не завжди точними та перевіреними даними та мільйонами авторів. Напевно, це буде найкращим визначенням цього інформаційного явища.

Отже, почнемо з самого початку. Ідея створення такого порталу належить Джиммі Вейлзу та Ларрі Сенгеру. Насправді, спочатку вони зробили електронну енциклопедію під назвою Нупедія, або ще Нюпедія. Туди писали виключно сертифіковані експерти, усі тексти уважно перевірялись та рецензувались. На жаль, цей сайт проіснував тільки 3 роки, з 2000-го по 2003-й.


Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер – засновники "Вікіпедії"

Вже з Нупедії народилась, власне, усім звична "Вікіпедія", куди могли писати усі. Вейлз і Сенгер вперше запустили її 15 січня 2001 року. Назва походить від двох слів: "вікі" – вид веб-сайту, в якому користувачам можна самостійно змінювати контент, та "енциклопедія". До речі, Нупедія не була вікі-сайтом.

Уявіть собі світ, в якому кожна людина може вільно ділитись знаннями всього людства,
– так окреслив ціль "Вікіпедії" один із її засновників Джиммі Вейлз.

З часом, у 2003 році, для технічного забезпечення сайту, який почав розвиватися шаленими темпами, власники створили неприбутковий фонд "Вікімедіа". Він функціонує виключно за рахунок пожертв. Загалом, окрім "Вікіпедії", фонд "Вікімедіа" має ще 11 подібних проектів на кшталт "Вікісловник", "Вікіцитатник", "Вікіпідручник", "Вікіновини" та інших.


Разом з "Вікіпедією" Фонд "Вікімедія" має 12 проектів

Спочатку звична нам "Вікіпедія" складалась усього з одного єдиного англомовного розділу. Наразі вона нараховує 299 мовних розділів та 47 мільйонів 17 тисяч 314 всіх статей.

Україномовна версія Вікіпедії з'явилась разом із першою створеною статтею про "Атом" 30 січня 2004 року. 4 квітня того ж року було вже офіційно відкрито україномовний розділ Вікіпедії, тоді нараховували тільки 1 тисячу статей. Станом на початок 2018-го року вже є 2 мільйони 287 тисяч 442 українських всіх статей, з яких енциклопедичних – 760 тисяч. Завдяки цьому ми посідаємо 3 місце серед "Вікіпедій" слов'янськими мовами за кількістю статей.

Розмістити власний текст на "Вікіпедії" досить просто, головною умовою є дотримання правил авторського права. Тобто текст, який дописувач хоче опублікувати, має бути його власним, або ж ще варіант: "викладений власними словами". До того ж можна робити дослівні переклади з іншомовних статей "Вікіпедії". Кожна редакція текстів фіксується і є у відкритому доступі. Таким чином у розділі "переглянути історію" кожен читач може обрати потрібну йому версію статті.


Щоб відредагувати текст, що вже існує, на "Вікіпедії", треба спочатку зареєструватись на сайті, а потім у потрібній статті натиснути на кнопку "редагувати" у верхньому правому куті (без реєстрації фукції редагування значно менші).

В Україні існує ГО "Вікімедіа Україна", засновником якої є Юрій Пероганич. Він також є автором понад 3000 статей "Вікіпедії".

"В 2017 число редагувань "української Вікіпедії" перейшло межу в 20 мільйонів і на кінець року досягло 21,7 мільйон," – зазначив пан Юрій.

Цікавий факт: якщо роздрукувати тільки український розділ "Вікіпедії" у форматі Великої радянської енциклопедії", то книга буде складатися із близько 365 томів.


Роздрукована Майклом Мендібергом "англійська Вікіпедія"

Отже, незважаючи на те, що усі статті на "Вікіпедії" подані в енциклопедичному стилі, все ж вони є досить суб'єктивними, бо часто їхні дописувачі не мають ані наукових ступенів, ані достатньої обізнаності у потрібній сфері. Тому в наукових текстах все ж таки посилання на "Вікіпедію" є небажаними і сприймається науковцями як непрофесіоналізм. Хоча для щоденних дискусій і суперечок цей сайт ідеально підходить для доведення тої чи іншої точки зору, так само, як і в якості джерела для отримання поверхневих знань. Для більш глибокого опрацювання потрібного питання все ж варто звернутись до бібліотеки та першоджерел.

Сьогодні, 15 січня 2018 року, ми святкуємо 17 День народження одного з найпопулярніших сайтів у світі – "Вікіпедії". То ж з Днем народження!

Читайте також: У Великобританії можуть ввести податок для Facebook, Google і WhatsApp

powered by lun.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі
Залиште відгук