Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець розповідав у інтерв'ю NV, що третє його зауваження щодо проєкту закону про мобілізацію стосувалось саме мобілізації осіб з 3 групою інвалідності. Варто сказати, що проєкт закону про мобілізацію Кабмін подав у Верховну Раду 25 грудня, а відкликав 11 січня, пише 24 Канал.
Дивіться також До 200 тисяч або позбавлення волі: які штрафи і покарання загрожують ухилянтам
Що сказав Уповноважений про мобілізацію людей з 3 групою інвалідності
У нас є окрема конвенція ООН, яка ратифікована, в нас є окреме законодавство, яке ратифіковане. Пояснення, яке я чув на засіданні комітету, що у нас дуже багато громадян України скористались незаконним правом і десь через корупційну складову отримали довідку про те, що вони інваліди третьої групи. Насправді вони не мають права цим займатися,
– запевнив Лубінець.
За словами Уповноваженого, це питання не до законодавства, тож і вирішити його не рівні закону не можна. Уповноважений заявив, що цю проблему треба вирішувати в інший спосіб.
"Але ви не можете просто взяти й порушити наші міжнародні зобов'язання. Знову ж таки, я сподіваюся, що всі застереження і зауваження, які я офіційно висловив, направив на профільний комітет, будуть враховані. Чекаю на остаточну редакцію", – заявив Дмитро Лубінець.
Безугла прокоментувала заміну груп інвалідності на перелік хвороб у проєкті закону
Такий варіант дійсно обговорювався: прибрати групи інвалідності з закону і написати, що порядок визначається Кабміном. І тоді Кабмін визначатиме, наприклад, що онкохворі чи хворі на туберкульоз не підлягають призову, а частина осіб з третьою групою інвалідності підлягають,
– заявила Мар'яна Безугла.
Вона пояснила, що такі пропозиції надійшли від Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного й він про це публічно говорив на брифінгу. Згодом ідею розвинув медичний комітет Верховної Ради України та Міністерство охорони здоров'я України.
Заступниця голови комітету з питань національної безпеки, оборони й розвідки пояснила, що ідея пов'язана з тим, що Мінохоронздоров'я планує ліквідувати МСЕК та групи інвалідності поступово взагалі. За словами нардепки, це цілком логічно та відповідає світовій практиці й знизить корупційні ризики.
Поки це концепт, подивимось, як проєкт перереєструють. Фінального рішення немає і я не вирішую це питання,
– запевнила Безугла.