Серед пропозицій – бронювання за високі податки або ж можливість за окрему плату забронювати свого співробітника. Однак досі немає єдиного бачення, як це виглядатиме.

Дивіться також Треба мобілізувати по 10 тисяч з кожного регіону: відверта розмова з майором ЗСУ

Економічне бронювання

Для того, щоб утримувати одного мобілізованого на фронті, то виходить близько 80 тисяч гривень на місяць. Тобто, щоб забезпечити одного воїна необхідно, щоб у тилу працювали 4 – 5 українців. Таким чином, щоб мобілізувати додатково 500 тисяч людей, необхідно економічно забронювати до 2 мільйонів осіб.

Офіс президента та ініціативна група нардепів, яку зібрав голова економічного комітету Дмитро Наталуха мають різні думки щодо економічного бронювання.

В ОП вважають, що потрібно спиратися на розмір реальну заробітну плату. Нижня "межа входу", яка дозволятиме претендувати на економічне бронювання, – 30 – 35 тисяч гривень на місяць. Водночас група депутатів є прихильниками впровадження податку, на кшталт військового збору. Якщо роботодавець хоче подати працівників на економічну "бронь", то має гарантувати, що кожного місяця додатково заплатить за нього 20 тисяч гривень.

Ідея команди Наталухи дозволить направити всі отримані кошти у спецфонд, гроші з якого йтимуть виключно на оборону. А у моделі Банкової всі податки на доходи фізосіб отримають місцеві бюджети – забрати їх звідти може бути складно.

У Федерації роботодавців кажуть, що обидві названі суми – і зарплата в 35 тисяч, і 20 тисяч збір з роботодавця – недосяжні для більшості їхніх членів. Члени ФРУ готові платити за бронь близько 6 тисяч гривень на місяць за працівника.

Що говорили про бронювання бізнесу

  • Під час своєї робочої поїздки у Черкаську область Володимир Зеленський анонсував "новий справедливий механізм бронювання" для бізнесу. Він зазначив, що попрохав економістів і правоохоронців розробити "особистий підхід до бізнесу, який повністю працює "в білу". Президент вкотре наголосив, що особа або працює, або ж воює.
  • Очільниця партії "Слуга народу" Олена Шуляк переконала, що влада буде враховувати побажання представників бізнесу у питанні бронювання у новому законі про мобілізацію. Повинен бути баланс між захистом держави та економічним зростанням.
  • Як пояснив Дмитро Наталуха, вони ще не мають єдиного варіанту суми податку для бізнесу. Великі підприємство готові платити 6 тисяч, водночас маленькі бізнеси готові віддати 50 тисяч гривень. В цій дельті потрібно знайти баланс, йде дискусія, немає остаточної цифри. Законопроєкту ще немає.