"Слуга народу" розповів у ефірі телемарафону, що відбувається тестування певних гіпотез і припущень. Раніше ЗМІ писали, що депутати пропонують запровадити щомісячний платіж 20 тисяч, який гарантуватиме відстрочку від мобілізації для різних категорій працівників, пише 24 Канал.
Дивіться також Запровадження базової військової служби: юрист пояснив, які проблеми можуть виникнути
Що відомо про бронювання військовозобов'язаних за гроші
Автор ініціативи Дмитро Наталуха заявив, що у Верховній Раді розглядають гіпотезу бронювання працівників за гроші від мобілізації – на підприємстві до 50% військовозобов'язаних можуть претендувати на те, щоб бути заброньованим їхнім роботодавцем у випадку, якщо вони є критичними для свого бізнесу.
Відповідно до нового механізму, саме роботодавець сплачує за того співробітника, якого він відзначив істотним для того, щоб його бізнес продовжував функціонувати.
За фактом, це певна угода між підприємством і Збройними силами про те, що підприємство збільшує офіційно на певну кількість грошей офіційно щомісячну плату на користь Збройних Сил. Тому що мова йде про військовий збір, і при цьому зберігає за собою можливість тримати людину, яка є критичною для цього підприємства, щоб воно продовжило працювати далі, сплачувати податки,
– заявив нардеп.
Наталуха пояснив, що наразі немає фінальної цифри, яку б мав сплачувати роботодавець. Існує певна дельта, вона починається від 6 тисяч і йде до 50 тисяч гривень. Адже є різні підприємства різного масштабу і з різною кількістю працівників.
"Наприклад, є підприємства, великі заводи, де працює кілька сотень, інколи тисяч працівників. Звісно, ці заводи кажуть – максимум, на що ми готові, це 6 тисяч гривень за персонал. Ми їм на це кажемо – але ж ви не будете бронювати 500 людей одразу. Не може бути критичних 500 людей, може бути 7 – 10 інженерів, технологів, які для заводу є незамінними. А є підприємства, в яких менше людей працює, які більш автоматизовані, але готові платити 50 тисяч гривень за одного співробітника. Вони готові робити це вже зараз, якщо буде така легальна можливість. В цій дельті нам потрібно знайти баланс, йде дискусія, немає остаточної цифри", – пояснив нардеп.
За його словами, наразі йде дискусія щодо суми. Окрім того, нардепи говорять з бізнесом, щоб знайти цифру, яка викличе найменше спротиву зі сторони підприємств.
Водночас нардеп запевнив, що наразі не немає проєкту закону щодо цього.
Рада хоче змінити підхід до бронювання: що відомо
- Видання Forbes заявило, що депутати економічного комітету Верховної Ради декілька тижнів працювали над новим проєктом закону, що має змінити процес бронювання співробітників.
- Журналісти запевнили, що отримали драфт документа. Головна відмінність від запропонованої наприкінці 2023 року концепції Офісу Президента полягає у відмові від прив'язки до розміру заробітної плати та відрахувань ПДФО чи ЄСВ.
- Тобто депутати розглядають можливість встановити щомісячний фіксований платіж. Як тільки підприємство сплатить визначену суму, то зможе забронювати працівника, незалежно від посади.
- Головна вимога до компанії – працювати "в білу" та сплачувати податки до бюджету. Окрім того, підприємство саме визначатиме, кого хоче забронювати.
- Верховна Рада пропонує ввести додаткову сплату до військового збору за кожного заброньованого працівника. Наразі розглядають, що до 1,5% військового збору додається фіксована ставка 20 тисяч гривень.
- Нардепи вважають, що це виведе з тіні частину компаній, які будуть офіційно сплачувати податки та спонукати бізнес відмовитися від використання схеми з ФОП для оптимізації податків.
- За даними документа, щонайменше 3,4 мільйона чоловіків в Україні мають невстановлений статус для економіки України: не працевлаштовані, не перебувають у Силах оборони, не перебувають за кордоном та не мають інвалідності.