Про це заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін у своїй колонці на "Українській правді".
Читайте також: Томос про автокефалію: що це означає для українців
Зокрема, у ній міністр аналізує документи Вселенського патріархату зі статті "Вселенський престол і Українська церква".
"РПЦ і УПЦ Московського патріархату усі роки незалежності звинувачували Київський патріархат у розкольництві й неканонічності. Прихильники Київського патріархату заперечували ці звинувачення, але, наскільки я пам’ятаю, ніколи не заперечували самого права голосу Московського патріархату в українських справах", – зазначив дипломат.
За словами очільника МЗС з цього виходить, що УПЦ МП нема що робити в Україні.
Тепер же виходить, що Московському патріархатові взагалі нічого робити в Україні, бо це канонічна територія Вселенського патріархату, а УПЦ МП з історичної точки зору заснована на порушенні канону і є результатом узурпації,
– наголосив Клімкін.
Окрім того, він запевнив, входження до помісної церкви буде виключно добровільним, а прихожани кожної парафії визначатимуть, до якого патріархату вона належатиме.
"А забезпечити мир і злагоду, поставити хрест на проблемах минулого може тільки єдина помісна автокефальна Українська православна церква, яка збере під своїм омофором усіх православних України, не поділяючи їх на "московських", "київських" чи нинішніх автокефалів", – наголосив Клімкін.
Нагадаємо, 19 квітня Верховна Рада схвалила постанову про звернення президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання автокефалії Українській православній церкві. Згодом Вселенський Патріархат розпочав всі відповідні процедури.
На початку вересня Вселенський патріархат у межах підготовки до надання автокефалії Православній церкві в Україні призначив своїх екзархів (повірених) у Києві.У РПЦ це панічно розкритикували, назвавши "вторгненням на канонічну територію Московського патріархату". Крім того, 14 вересня з цієї ж причини синод РПЦ вирішив припинити участь у роботі структур під головуванням Константинопольського патріархату.
Пізніше стало відомо, що Предстоятель Української православної церкви московського патріархату Онуфрій відмовився від зустрічі у Києві з екзархамиКонстантинопольської церкви. Також в УПЦ МП виступили з вимогою, аби константинопольські повірені покинули "канонічну територію" їхньої церкви.
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники слухатимуть звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні ймовірно й нададуть дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви. Після надання Україні Томосу у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. На думку релігійних експертів, цей Собор може відбутися вже до кінця 2018 року. Православна автокефальна церква та УПЦ Київського патріархату мають самоліквідуватися і долучитися до новоствореного релігійного об'єднання.
Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.