Звісно, ніхто не скасовував "принцип пророка Йони" – щоб загроза стала неможливою, про неї потрібно заговорити. Але тут варто нагадати, за якою механікою відбувалась "фінляндизація" самої Фінляндії за підсумками Другої світової війни, щоб висловлювання були точніші.

Важливо "Червона лінія" для Кремля – це сама незалежність України

Фінляндизація 1.0

Фіни та СРСР проводили перші спроби "мирного зондажу"ще в 1943 – на початку 1944 року.

Так обстановка склалась, що Фінляндія стала єдиною країною "Осі", відносно якої СРСР отримав від Союзників карт-бланш на самостійне вирішення доля цієї країни ще так в 1943 році: формально, Фінляндія проти США не воювала, Черчилль в 1941 році і Рузвельт в 1943 роках запропонували фінам "допомогу у виході з війни"; Гельсінки таку допомогу не прийняв, тому західні Союзники просто "умили руки".

Наприклад, основою фінської економіки під час Другої світової був імпорт деревини, нікелю та кобальту в Німеччину, а бронетанковий парк фінської армії був "збірною солянкою" із радянських танків-трофеїв "Зимової війни" та невеликих поставок німецької бронетехніки.

Між Фінляндією та СРСР в 1944 році було насправді два раунди мирних перемовин.

Перший – у квітні 1944 року, який не вдався зокрема тому що Совєти "вломили" умову про репарації в непідйомні 500 мільйонів доларів репарацій (за тодішнім курсом). У червні-липні 1944 року СРСР провів наступальну операцію, під час якої відвоював Виборг і Петрозаводськ; і щоб уже не допустити повної воєнної поразки, Фінляндія знову вийшла на мирні перемовини із СРСР в серпні 1944 року.

Ціна миру

До початку Другої світової війни Фінляндія мала вихід одразу на два моря – не тільки на Балтійське, але й на Баренцеве море, де у фінів був порт Петсамо.

Порт Петсамо фіни втратили у результаті Петсамо-Кіркенеської операції, яка відбулась протягом 7 жовтня-8 листопада 1944 року – уже в той період, коли між Фінляндією та СРСР діяло "Московське перемир'я", укладене у вересні 1944 року. Хоча формально, в районі фінського Петсамо Совєти воювали проти німецького вермахту, а не проти фінської армії.

За рівнем ефекту втрата Петсамо для Фінляндії – це якби Україна (не приведи Боже) в 2014 році повністю втратила порти в Маріуполі, Бердянську та навіть Генічеську і "бонусом" повністю втратила би можливість виходу в Азовське море.

По укладенню "Московського перемир'я" є така барельєфна деталь – після перемовин по цьому перемир'ю все воєнно-політичне керівництво Фінляндії злягло з психосоматичними хворобами.

А ще після "Московського перемир'я" була так звана "Лапландська війна" – це коли за прямою вказівкою із Москви уряду Фінляндії 60 тисяч фінського війська мали вести бої проти 200-тисячного угрупування вермахту в фінській Лапландії, і ця "Лапландська війна" тривала аж з вересня 1944 року по квітень 1945 року.

Очевидно, що за підсумками подій двох років керівництво Фінляндії таки втратило волю до опору.

До теми Знову Україна і гарантії щодо НАТО: Путін спілкувався з президентом Фінляндії

Тому й вийшло так, що наприклад мирну угоду з Фінляндією СРСР та Союзники підписали в Парижі у 1947 році, в якій було зокрема прописано 300 мільйонів доларів репарацій, а по факту репарації з фінів Совєти почали брати ще в 1946 році.

Грошей фіни не мали, тому за репараціями постачали Совєтам свої славетні "фінські будиночки", десь на 725 тисяч квадратних метрів. (ну, а Ви думали, брати і сестри українці, звідки на пострадянському просторі взялась мода на ті "фінські будиночки"?).

Ну, а мирна угода в Парижі 1947 року і закріпила для Фінляндії той стан, який прийнято називати "фінляндизацією".

Фінляндія відмовляється від "фінляндизації"

У нас активно козиряють терміном "фінляндизація" аж так, що не помічають, як сама Фінляндія зараз виходить із стану "фінляндизації".

Наприклад, мирна угода в Парижі 1947 року заборонила Фінляндії мати кораблі з торпедним озброєнням. Але фіни зараз ведуть модернізацію своїх ракетних катерів "Хаміна", яка передбачає зокрема встановлення 457-мм торпедних апаратів, і сварити Фінляндію за це не спішить ніхто із країн-переможців Другої світової, навіть сама РФ.

Ба більше – Фінляндія зараз веде стійкий курс на воєнно-політичну інтеграцію зі Швецією, це уже аж ніяк не дотримання нейтралітету, прописане в мирній угоді 1947 року, але і тут ніхто з країн-переможців Другої світової, навіть сама РФ не висловлюють ніяких заперечень.

До теми Генерали армій США та Росії провели шестигодинні переговори в Гельсінкі

Ба більше – мирна угода в Парижі 1947 року заборонила мати Фінляндії великі бойові кораблі. Але цей нюанс ніяк не заважає Фінляндії зараз вести програму по будівництву чотирьох корветів, що мають стати до строю національних ВМС у 2030 році.

І "вишенька на тортик" – буквально в п'ятницю, 10 грудня цього року, Фінляндія дала замовлення США на поставку одразу 64 винищувачів F-35 вартістю 10 мільярдів доларів, поставка яких має відбутись до 2030 року.

Очевидно, що як тільки фіни отримають усі свої F-35, тоді Балтійському флоту РФ наступить остаточна "кузькіна мать".

Що потрібно для "фінляндизації" України

Щоб провести "фінляндизацію" самої Фінляндії, економічно бідної країни з аграрно-сировинним народним господарством, Радянському Союзу за повного зовнішньо-політичного карт-бланшу знадобилось мінімум чотири роки. Сучасна РФ такого карт-бланшу відносно України не має.

Поточна геополітична тривожність в українському суспільстві виникає скоріше із-за "накачки" завищених очікувань – "дилери суспільної думки" воліють тут бачити бригади на "Абрамсах", новітній "ленд-ліз" та "безполітну зону" над Україною, а все обмежується каскадом перемовин та комюніке із загальними фразами.

До роздумів Україна в ОБСЄ порівняла поведінку Росії з СРСР перед нападом на Фінляндію

Так, Німеччина блокує поставку нам протидронових рушниць, із мотиву начебто "деескалації конфлікту". Але тут проблема відсутності мислення в німецького істеблішменту – це уже проблема самої Німеччини; якщо не буде "протидронових рушниць", то значить Збройні Сили України знову ганятимуться за російськими "Орлан-10" на Мі-24В, або ж просто все "гаситимуть" засобами РЕБ.

Країни НАТО в 2020-х роках не мають стільки літаків, щоб влаштовувати "безполітні зони" в стилі 1990-х років.

По темі переміщення військ в НАТО по Європі є така "логістична" задачка – а скільки мостів у Польщі можуть витримати 70-тонні танки "Абрамс"?

З іншої сторони, росіяни із-за своїх логістичних обмежень можуть провести наступ максимум на 200 кілометрів, після якого потрібна буде передишка мінімум на декілька років.

Іншими словами – сучасна РФ у випадку "великої війни" зможе взяти максимум або Балтію, або вийти на межі Луганської та Донецької областей України, але це – за умови відсутності опору. А Кремль знає, що Україна опиратись буде.

Тому ситуація поки що утримується в межах такого собі "дипломатичного еквілібріуму". Такі справи.

Як СРСР напав на Фінляндію: дивіться відео