На жаль, нам не вдалося знайти серед китайської Інтернет-періодики першоджерело цього повідомлення, тому подаємо його з посиланням на наші ЗМІ. Отож, в Україну прибув Чжан Чжунхуа, віце-президент однієї з зовнішньоекономічних будівельних корпорацій.

Чому у вас такі молоді міністри, чому вони так часто змінюються? – запитав шановний Чжунхуа. – Китайці не розуміють, чому корупційних чиновників не стріляють, як у нас,
пише РБК-Україна.

Китайці й дійсно не панькаються з правопорушниками: за корупційні дії там широко застосовують смертну кару – про це йшлося у нашому недавньому матеріалі.

Проте можна обійтися й без кровопролиття та радикальних заходів. Нам бодай би дотриматися заповіту легендарного Лі Куан Ю, котрий закликав правителя посадити як мінімум трьох друзів. В Україні не посадили ані трьох друзів, ані трьох ворогів. Не покарано ані чиновників з когорти Януковича, ані "нових" корупціонерів. На останню обставину звернув увагу навіть Міжнародний валютний фонд. У наших інвесторів урвався терпець. Вимога МВФ щодо покарання недобросовісних ділків від влади – безпрецедентна. Як сказали б співвітчизники цитованого вище Чжана Чжунхуа, це вже "останнє китайське попередження".

Про що нас попередили

Європейські інституції рідко говорять прямо. Частіше вони "висловлюють стурбованість" або ж "звертають увагу". Для того, щоб з вуст єврочиновника претензія прозвучала чітко та недвозначно, його треба дуже сильно розізлити. Саме це й сталося днями у Міжнародному валютному фонді. Від МВФ Україні надійшли два меседжі. Перший: надання Україні чергового траншу кредиту у розмірі 1,3 млрд. доларів залежить від прогресу в ухваленні державного бюджету на 2017 рік. Другий: необхідно, аби високопосадовці-корупціонери були нарешті покарані.

"У той час, як був досягнутий певний прогрес у створенні нових інститутів, в тому числі Національного антикорупційного бюро України, а також прогрес у публікації декларацій активів посадових осіб… відчутних результатів в переслідуванні і засудженні корумпованих чиновників високого рівня і вилучення доходів від корупції досі не досягнуто", – йдеться у заяві МВФ.

Влада повинна залишатися єдиною в своїй рішучості продовжувати просувати реформи, чинячи опір тиску популістів і долаючи опір з боку зацікавлених кіл. Вирішальні кроки особливо необхідно вжити для боротьби з корупцією, яка залишається найбільш часто згадуваною перешкодою для ведення бізнесу в Україні,
– додає Фонд.

Інтерпретуючи цю заяву, агенція Reuters зауважує, що Україна ризикує не отримати четвертий транш кредиту через небажання парламенту впроваджувати реформи. "Хоча значний прогрес був досягнутий, владі потрібне забезпечення середньострокової стійкості бюджету, забезпечення фінансової стабільності, а також боротьби з корупцією", – говориться у статті.

У Міжнародному валютному фонді вважають, що українські чиновники приховали частину свого майна і не вказали його в електронних деклараціях, заявив нещодавно старший експерт фінансового сектора МВФ Емануель Матіас. Фонд побачив "певну непослідовність у деклараціях деяких українських топ-чиновників: майно, про яке писала міжнародна преса, зараз чомусь відсутнє в електронному реєстрі", – передає слова Матіаса "Інтерфакс".

Тим часом Transparency International зазначає, що 72% опитаних нею респондентів констатували відсутність змін у боротьбі з корупцією. Спроби уряду виправити ситуацію 86% учасників опитування оцінюють негативно. Значну роль відіграє й олігархічний вплив на владні кола, зазначають респонденти. 49% українців вважають, що заможні люди впливають на уряд у власних інтересах. Щоб зменшити такий вплив, необхідно заборонити компаніям фінансувати політичні партії та кандидатів, говорять 67% опитаних.

Що й казати, за індексом сприйняття корупції Україна займає лідерські позиції. Згідно із підсумками 2015 року, які підбила Transparency International, Україна знаходиться на "почесному" 130-му місці. Попереду нас – Гватемала, Гамбія, Танзанія, Гондурас, Того, Лесото, Гана, Намібія та інші країни. Одна з країн південної Африки – Ботсвана – займає у рейтингу 28 місце, випереджаючи Україну більше, ніж на 100 позицій.


У Гондурасі буває неспокійно, але з корупцією там – за даними Transparency International – борються ефективніше, ніж в Україні

Великі врожаї vs великі шахраї

Попри те, що пріоритетними темами провідних світових ЗМІ цього тижня були перші заяви Дональда Трампа та праймеріз республіканців у Франції (за результатами яких Ніколя Саркозі лишився за бортом), Україні все ж знайшлося місце на сторінках іноземних медіа.

Проблеми України вкотре потрапили на сторінки відомого американського The New York Times. Велика редакційна стаття була присвячена наслідкам українського е-декларування. А починалася вона все з того ж таки нагадування про Міжнародний валютний фонд, котрий "хоче бачити корумпованих чиновників високого рівня притягнутими до відповідальності". При цьому виникає значне побоювання, що всі зусилля в цьому відношенні можуть виявитися "беззубими", зазначає NYT.

Наразі, пише газета, має тривати перевірка е-декларацій.

Але це просто неможливо – перевірити всі заяви вручну. Надто мало людей працює там (в НАБУ – ред.). В агентстві працює 36 осіб, яким необхідно вручну зробити перехресні посилання на кожну декларацію і кожну форму власності – складне завдання, з огляду на десятки сторінок, де перераховані мільйони доларів готівкою, автомобілі класу люкс та ділянки землі.

Однак, якщо запущена система електронного декларування "підведе", це тільки додасть "аргументів критикам, на кшталт екс-губернатора Одеси Саакашвілі, котрий говорить, що український президент Петро Порошенко і його оточення зацікавлені в збереженні старого статус-кво".

Порошенко є шостим найбагатшим бізнесменом в країні відповідно до українського Forbes,
– нагадує The New York Times.

Дещо іншу історію, але також з корупційним присмаком, розповідає агентство Bloomberg. Експерти Блумберга щиро дивуються тому, як при таких великих врожаях, як в Україні, держава не може налагодити транспорту логістику для просування своєї продукції на зовнішні ринки.

"У той час як кількість зерна, відправленого залізницею, збільшується, кількість залізничних вагонів зменшується, бо вони не були замінені Укрзалізницею. Цього року величезний обсяг врожаю посилює навантаження на систему доставки в країні, яка є одним з найбільших експортерів соняшникової олії, ячменю, ріпаку, кукурудзи та пшениці.

Виробництво семи найбільших культур України підскочить до рекордних 85,8 млн. тон в сезоні 2016-2017, прогнозує Департамент США по сільському господарству. Експорт зерна може піднятися на 6 відсотків – до рекордних 40,7 млн. тон, додаючи навантаження на тих залізничних напрямках, що з'єднують поля та судноплавні термінали на березі Чорного моря", – зазначає Bloomberg.

Хронічна нестача вагонів для транспортування врожаю – це те, мабуть, що знаходиться поза розумінням "блумбергістів". "Укрзалізниця, яка контролює залізничні колії в Україні і майже дві третини усіх зернових вагонів, не спромоглася протягом багатьох років вкласти кошти в заміну обладнання, в тому числі й зернових бункерів", – говорить виконавчий директор Укрзалізниці Войцех Балчун. Більшість вагонів знаходиться в занепаді, зазначив Балчун на засіданні уряду.

У нас є проблеми не тому, що щось розвалилося просто сьогодні. Протягом багатьох років Укрзалізниця використовує, зношує та не оновлює свої резерви,
– цитує Балчуна Bloomberg.

(Зазначимо у дужках, що Балчун – це наступний після Саакашвілі фахівець-іноземець, чия відставка може мати місце найближчим часом. Про це поки що не знає Bloomberg, який тактично мовчить про здатність польського рок-гітариста Балчуна керувати українською залізницею).


Головний "залізничник" України Войцех Балчун. Разом із Bloomberg дивується зникненню вагонів

І – останній штрих до особливостей українського господарювання. Статки українців за рік упали на 19% , повідомляє BBC з посиланням на Credit Suisse.

Українці разом із росіянами й аргентинцями увійшли до трійки аутсайдерів: добробут населення у цих країнах скоротився у відсотковому вираженні найбільше. Добробут українських домогосподарств упав на 19%, російських – на 15%. Найбільше збідніли аргентинці – на 27%. Основною причиною цього стали несприятливі коливання валютних курсів.

Україна – разом із Молдовою та Білоруссю – також потрапили до групи країн, де на одного дорослого у середньому припадає менше 5 тис. доларів. До цієї групи належать також низка країн Африки, Індія і Казахстан. Більшість сусідів України, за даними Credit Suisse, заможніші за неї: зокрема, Росія, Польща і Румунія належать до групи країн, де статки дорослих перебувають у межах від 5 до 25 тис. доларів", – передає BBC.

На північному фронті – без змін

Якщо тональність західних медіа по відношенню до України – традиційно нейтральна, то російські ЗМІ, як завжди, з особливо збоченою насолодою роз’ятрюють нашу корупційну "болячку". "Ізвєстія" пишуть про "позамежний" ("запредельный") рівень корупції в Україні – про це говориться в контексті однієї з найбільш "юзабельних2 тем – газової. Мовляв, без російського газу українська ГТС зійде на пси (між іншим, 26 листопада ми відзначатимемо першу річницю нашої енергетичної незалежності, але "Ізвєстія" про це, звісно, не згадають).

А "Комсомольська правда" радісно хапається за ще одне неоднозначне кадрове призначення, яким уславилася наша держслужба. "Вік нових українських чиновників б'є всі рекорди. На цей раз політичний Олімп Незалежної (в оригіналі це слово – з маленької букви – Ред.) підкорила 23-річна блондинка Анна Калинчук. Їй пощастило стати виконувачем обов'язків глави департаменту з питань люстрації. Молоденька красуня Аня буде відсіювати неугодних київській владі держслужбовців та звільняти їх з роботи", – іронізує "КП".


Іще одна блондинка. 23-річна Анна Калинчук стала головним люстратором в Україні. На дівчину звернули увагу російські медіа

Тим часом "Комерсант" видає тенденційну підбірку коментарів до третьої річниці Революції Гідності. Серед спікерів – цілком прогнозовано – чиновники з когорти Януковича. Наприклад, Сергій Арбузов, екс-голова НБУ, який потішив російського читача такими споминами: "Коли я виконував обов'язки прем'єр-міністра в останні місяці перед Майданом, заробітна плата виплачувалася вчасно, пенсії платили вчасно, девальвації не було. Люди вийшли на площу і заявили про своє бажання бачити підписаною угода про євроінтеграцію – напевно, людям хотілося якось заявити про себе. Вони були ситі, мали можливість робити покупки – автомобілі, квартири. Люди хотіли змін, а сьогодні люди хочуть їсти. Сьогоднішній Майдан – це Майдан голодних людей", – просторікує Арбузов.

До порівнянь того, що було "при Януковичі" і що стало "при Порошенко", вдається і "Московський комсомолець".

За останній час в Україні було прийнято понад 400 реформаторських законів. Змін зазнали практично всі силові структури України: військові, поліцейські, дорожні інспектори, прокурори. Все це повинно було привести до викорінення корупції в силових відомствах, але поки призвело лише до збільшення кількості злочинів – у два рази, і до зниження їх розкриття – в ті ж два рази.

"Але головний показник – це все ж стан економіки і добробут народу. ВВП Незалежної (в оригіналі – з маленької літери, та ще й в лапках) з 2013 року впав удвічі – з 183 мільярдів доларів до 90 млрд. Золотовалютні резерви країни з двадцяти з половиною мільярдів доларів зменшилися до п'ятнадцяти. Курс гривні впав у три з гаком рази. Інфляція сягає 60%. На тлі таких цифр підвищення мінімальної зарплати і пенсій виглядають смішно. При Януковичі рядовий пенсіонер отримував тисячу гривень на місяць, що за тодішнім курсом дорівнювало близько 180 доларам США. Зараз же літнім українцям щомісяця видають по 1200 гривень. З огляду на ослаблення національної валюти, пенсія зменшилася практично в чотири рази – до 46 у.о в місяць", – бідкається "МК".

Слід зазначити, що росЗМІ відслідковують українську ситуацію так уважно, як цього не роблять навіть в Україні. Зате в Україні надолужують іншим – щиро підкидають "московитам" інформаційні приводи для чергового приниження нашої країни. Вчепившись у недолугі слова міністра культури Євгена Ніщука про те, що на Сході України "немає ніякої генетики" (за які Ніщук вже вибачився), "Аргументи і факти" припускають, що так недовго дійти й до "таборів смерті та інших заходів подібного роду по відношенню до генетично неповноцінного населення".

Що ж, якщо Україна не спроможна покінчити з корупцією та невдалими кадровими призначеннями задля самої себе, то це варто зробити хоча б для того, аби більше не давати російським спостерігачам приводів для кпинів. Здається, це також цілком гідна мета.

Читайте також: Транш від МВФ: чому Україні не дали кредит та коли його очікувати