Мовиться про згадку 77-ї річниці депортації кримських татар в заяві ЄС щодо Криму, яку зроблять в ОБСЄ. Посол Португалії запевнив, що поширення правди про злочини минулого й сучасності, а також належного вшанування жертв є важливим.
Зауважте США засудили репресії в окупованому Росією Криму: Москва згадала про Хіросіму
Деталі зустрічі в МЗС
Португалія наразі головує в Євросоюзі. Тому заступниця глави МЗС Еміне Джапарова обговорила з послом Машаду позиції Лісабону щодо заяви ЄС в ОБСЄ з питання порушення прав людини в окупованому Криму.
Еміне Джапарова розповіла, що:
- зараз в найгірших традиціях Радянського Союзу Росія продовжує репресії проти кримських татар в окупованому Криму, порушуючи права людини;
- сподівається й надалі на свідомість Португалії щодо важливості належного вшанування Євросоюзом жертв радянського тоталітарного режиму й сучасності, а також гостре засудження таких злочинів.
- подякувала іноземним партнерам, які озвучили заяви з нагоди роковин депортації кримськотатарського народу з Криму.
Вона також запевнила, що ми не повинні забувати уроків минулого, зокрема щодо депортації кримських татар сталінським режимом 77 років тому. Натомість посол заявив, що Португалія незмінно підтримує суверенітет і територіальну цілісність України.
Чому виник інцидент
20 травня кореспондент "Радіо Свобода" Рікард Джозвяк написав у твітері, що Португалія заблокувала згадку 77-х роковин депортації кримських татар в заяві ЄС щодо Криму, яку буде зроблено в ОБСЄ.
Реакція глави Меджлісу
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що в попередніх заявах ЄС напередодні 18 травня завжди вказували на трагічні події 18 – 20 травня 1944 року.
Чубаров висловив жаль через розбіжність, яка сталась при підготовці заяви та закликав держави-члени ЄС слідувати Резолюції Європейського Парламенту, яка засуджує агресію та злочини проти людства й масові порушення прав людини, скоєні нацистським, комуністичним і іншими тоталітарними режимами
Також глава Меджлісу пригадав, що в умовах російської окупації Криму лише об'єднанням зусиль України і міжнародного товариства можна відвести нову біду від кримськотатарського народу і уникнути повторення геноциду 1944 року.