Наразі виконує обов'язки міністра закордонних справ України Єгор Божок. Він і запросив до розмови посла Угорщини Іштвана Ійдярто. Причина – у заявах угорського міністра закордонних справ Петера Сійярто. Про це мовиться у повідомленні на сайті МЗС.
Дивіться також: Піклування чи культурна експансія: чому Угорщина витрачає мільйони на підтримку Закарпаття
Попри всі зусилля української сторони позбавити неприємної тіні дружні загалом відносини країн, угорська сторона й далі розвиває дивну, м'яко кажучи, публічну риторику. Український дипломат наголосив, що висловлювання Сійярто, проголошені під час Міжнародної конференції з питань реформ в Україні у Торонто, "не відповідають рекомендаціям Венеціанської Комісії і попереднім домовленостям".
Українська сторона виконала рекомендації Венеціанської Комісії та пішла на зустріч угорській стороні щодо імплементації закону України "Про освіту". У Законі "Про забезпечення функціонування української мови як державної" враховане прохання угорської сторони щодо продовження перехідного періоду до 2023 року,
– зазначив Божок.
Ще ж і надто – українці ініціювали розробку алгоритму врегулювання українсько-угорських відносин, але відповідь на свої пропозиції від угорців не отримали. Однак українська сторона була і готовою до конструктивного діалогу.
Що сказав Сійярто у Торонто?
Сайт угорського МЗС інформує, що Сійярто в Торонто заявив наступне: Угорщина рекомендує українській владі припинити позбавляти раніше набутих прав угорської національної меншини на Закарпатті.
Сійярто також стверджував, що попередня українська влада і президент Петро Порошенко "проводили рішучу антиугорську політику, в результаті чого права угорської меншини на Закарпатті були серйозно обмежені".
Новий український президент Володимир Зеленський вселяє нову надію, що Україна не буде практикувати антиугорську політику,
– заявив Сійярто.
І додав: "Справжнім переломом стане, якщо Зеленський після парламентських виборів впровадить законодавчі зміни, внаслідок яких угорська національна громада відновить свої попередні права".
І після цього Угорщина буде готовою реалізувати з Україною комплексний економічний план, у якому, наприклад, передбачене:
– фінансування будівництва доріг на Закарпатті (50 мільйонів євро);
– відкриття нових 4 пунктів пропуску на кордоні між державами;
– створення для українських студентів тисячі стипендіальних місць для навчання в угорських університетах.
Стосунки України та Угорщини почали псуватися після скандалу з видачею угорських паспортів українцям на Закарпатті, який розгорівся у вересні 2018 року. Детальніше – у матеріалах 24 каналу.