Будь-яке насильство щодо дітей неприпустиме

Основоположним принципом міжнародного права дитини є недискримінація. Будь-якій особі, групі осіб чи державі заборонено переслідувати та чинити насильство щодо дітей незалежно від міркувань та обставин.

Актуально Чим відрізняються війни в Україні та Ізраїлі

Дегуманізація дітей і дорослих, наприклад заяви офіційних осіб щодо їх нелюдської природи, є ознакою злочину геноциду. Попри причини, які обумовили настання збройного конфлікту, згідно з міжнародним гуманітарним правом діти користуються додатковим захистом.

Окремі порушення прав дитини в ході збройного конфлікту визнані на універсальному рівні серйозними. З метою попередити їх та не допустити повторення діє спеціальна представниця генсека ООН з питань дітей та збройних конфліктів.

Серйозні порушення та механізм, який не працює

Посада спецпредставника з питань дітей та збройних конфліктів була запроваджена Генеральною Асамблеєю ООН у грудні 1996 року. Серед серйозних порушень, які підпадають під мандат спецпредставниці:

  • викрадення,
  • вербування,
  • вбивства,
  • зґвалтування,
  • напади на школи та лікарні,
  • відмова у гуманітарному доступі.

З 2014 року посаду обіймає аргентинка Вірджинія Гамба.

Серед функцій спецпредставниці – моніторинг серйозних порушень прав дитини, підвищення обізнаності щодо тяжкого становища дітей, сприяння міжнародній співпраці для захисту прав дитини.

На практиці Вірджинія Гамба щорічно звітує перед Генасамблеєю та Радою з прав людини, виступає на засіданнях Ради безпеки, спілкується з представниками суб'єктів, щодо яких здійснюється моніторинг.

У Звіті генсека ООН з питань дітей та збройних конфліктів від 27 червня 2023 року щодо ситуації в Ізраїлі та в Палестині вказано про налагодження співпраці між спецпредставницею і сторонами, які воюють. Зокрема, Ізраїль, Палестинський ісламський джихад та ХАМАС зобов'язалися зупинити та запобігти серйозним порушенням прав дитини.

Минуло лише 3 місяці і насильство щодо неповнолітніх набрало нових обертів. Жодні обіцянки не спрацювали, як і механізм моніторингу.

Читайте також "Вісь зла" існує: хто до неї входить та як вона працює

Принагідно слід зазначити, що ні Ізраїль, ні організовані збройні групи Палестини не підписали плани дій, які є ще одним інструментом реагування на серйозні порушення прав дитини. При цьому з 38 планів дій, які були імплементовані за час діяльності спецпредставниці, 12 – принесли позитивні результати.

Реагуючи на ескалацію конфлікту між Ізраїлем та Палестиною, 9 жовтня Гамба вкотре висловила "глибоку стурбованість" та закликала сторони дотримуватися міжнародного права прав людини й міжнародного гуманітарного права. Жодних коментарів щодо конкретних порушень та погроз вчинити їх вона не надала.

Заяви від ЮНІСЕФ та Комітету з прав дитини

ЮНІСЕФ висловив "глибоку стурбованість" ще 7 жовтня. У своїй заяві організація навела статистику порушень за останні роки. Історія насильства проти дітей в ході арабо-ізраїльського конфлікту дозволяє говорити про патерни порушень, які вчиняють сторони.

  • Так, для організованих збройних формувань Палестини більш характерними є вбивства, каліцтва, викрадення та вербування дітей.
  • Водночас Ізраїль здійснює напади на медичні й освітні установи, втручається в їхню діяльність і відмовляє в гуманітарному доступі.

ЮНІСЕФ закликав негайно припинити бойові дії, надати дітям належний захист та врегулювати кризу.

Що стосується реакції Комітету з прав дитини, то вона, ймовірно, знайде відображення у черговому звіті щодо порушень Конвенції про права дитини. У минулому Комітет досить активно аналізував ситуацію навколо збройного конфлікту.

Читайте також Хто виграв у першому раунді війни між Ізраїлем та ХАМАС

Окремі його висновки особливо важливі для України. Наприклад, ще у 2013 році Комітет з прав дитини визнав порушення Ізраїлем статті 29 Конвенції про права дитини (право на освіту) в контексті заборони навчатися арабською мовою за палестинською шкільною програмою та зберігати завдяки навчанню свою ідентичність. Таке ж порушення вчиняє Росія на окупованих територіях України.

Взаємозалежність світу

Хоча звірства щодо дітей були характерними й для попередніх ескалацій арабо-ізраїльського конфлікту, цього разу вони є відображенням руйнування міжнародного правопорядку з боку Росії. Оскільки одна держава без покарання широкомасштабно та систематично порушує права дитини, інші суб'єкти вважають, що можуть наслідувати таку поведінку.

Цікаво, що в Додатку до вже згаданого Звіту генсека російські збройні сили внесли до "списку ганьби" лише у зв'язку з двома порушеннями, хоча вони вчинили повний спектр. Неспроможність міжнародної спільноти хоча б визнати існування порушень, призводить до того, що страждають діти у всіх зонах бойових дій.

Відсутність універсального механізму захисту прав дитини у воєнний час призводить до того, що міжнародна спільнота втрачає цілі покоління людей, які через фізичні та ментальні травми будуть не спроможні досягати задекларованих цілей сталого розвитку.

Зауважте ЄС потребує відповіді на одне питання, яке стосується вступу України

Ще в 1999 році Рада безпеки визнала порушення прав дитини у ході збройних конфліктів обставиною, яка ставить під загрозу мир і безпеку людства. З цього моменту, попри численні ініціативи, рівень насильства щодо дітей у воєнний час лише зростає.

Та попри всю складність ситуації, Україна має взяти на себе лідерство в забезпеченні прав дитини, поширюючи власний позитивний приклад на інші конфліктні регіони.

Недоцільно порівнювати, чиї діти страждають більше, слід пропонувати рішення, аби не страждав ніхто. Держави-члени ООН, підписуючи Статут, заприсяглися "вберегти прийдешні покоління від жахіть війни", тож ключ до розв'язання проблеми не в моніторингу порушень, а у врегулюванні конфліктів як таких.