За словами президента, українці вже навчаються на шведських винищувачах Gripen. Про це Володимир Зеленський сказав на пресконференції за підсумками переговорів зі шведським прем’єром Ульфом Крістерссоном, передає 24 Канал.
Дивіться також Виробництво CV-90 в Україні і передача винищувачів Gripen: результат візиту Зеленського у Швецію
Що заявив Зеленський
Президент назвав питання передачі літаків Gripen одним із ключових для захисту українського неба. Для цього планує зустрічатись зі спікером парламенту Швеції і представниками парламентських сил.
Літаки Gripen – це гордість Швеції. Я впевнений, що Gripen можуть зробити нашу свободу значно більш захищеною. Тестові випробування Gripen за участі українців, наших пілотів, уже почались,
– говорить Зеленський.
Чому переключилися з F-16 на Gripen
Сергій Никифоров, речник президента, в ефірі телемарафону сказав: Україна зосереджена на F-16, оскільки їх простіше отримати і їх більше вироблено. Утім, є перелік із чотирьох типів літаків, які нас цікавлять: F-16, Gripen, французькі Rafale і Typhoon.
Gripen є хорошою альтернативою F-16. Він універсальний і менш вимогливий, дуже добре себе демонструє і проходить тестування за участі українських пілотів.
Від теоретичного надання Україні шведських літаків Gripen нас відділяє чотири кроки: тестування можливостей наших пілотів на Gripen, тренування, політична згода, власне надання літаків. Поки що розпочався перший крок.
Дивіться також Щоб Storm Shadow не били по базах у Криму: Росія хоче знищити злітно-посадкові смуги для Су-24
Gripen і українські пілоти
- У лютому 2023 року міністр оборони Олексій Резніков висловив бажання України отримати JAS 39 Gripen. Але на "Рамштайні" в червні він заявив, що Київ зосереджений насамперед на отриманні винищувачів F-16.
- У травні стало відомо, що Швеція дозволила українським пілотам пройти навчання на JAS 39 Gripen. Наші льотчики зможуть займатися на тренажерах і здійснювати пробні польоти на винищувачах.
- 19 серпня Володимир Зеленський вирушив до Швеції, щоб обговорити військову співпрацю. У пріоритеті переговорів – шведські БМП CV-90, які наша держава хоче виробляти в себе.
- Щодо F-16, то 19 серпня Олексій Резніков повідомив: українські пілоти, інженери та техніки "в певній кількості" розпочали навчання на літаках F-16. Деталі навчань не розкривають. Про їх завершення повідомлять інструктори, коли бачитимуть, як українські пілоти, інженери та техніки "сприймають нові навички та взаємодіють між собою".