До виборів Президент України Петро Порошенко обіцяє створити Антикорупційний суд. Принаймні, публічно про це заявив на Всесвітньому економічному форумі у Давосі. Він каже, що пишається цією реформою.

Читайте також: Всі звірі рівні, але деякі рівніше: як "Блок Петра Порошенка" бореться за своїх суддів

Хоч колись гарант говорив, що такі суди існують лише у країнах третього світу. А, коли врешті дійшло до голосування за Закон про суд, пропонував нівелювати роль міжнародних експертів у відборі служителів феміди до нього. Та важливе місце у журі для міжнародних експертів вдалося відвоювати. Наразі всі змогли побачити, чому це було так важливо.

Міжнародні експерти – невблаганні

"За українським законодавством посвідчення довіреності не вимагає посвідчення особи та не вимагає.. якій передаються певні права", – ось так складно кандидат в антикорупційні судді Дмитро Тішко намагається пояснити, чому не вказав у декларації майно, яким має право користуватися дружина.. 10 хвилин цитує Кримінальний та Цивільний кодекси.

Але міжнародні експерти – невблаганні: "Ви хочете сказати, що все це складне пояснення з посиланням на норми цивільного, сімейного кодексу, аналіз майна батька спало вам на думку, коли ви вирішили не декларувати майно дружини?" І цей кандидат з конкурсу вибуває, бо не може підтвердити свою доброчесність.

суддя дмитро тішко
Посередині – суддя Дмитро Тішко

І таких як Тішко – 42 – більше третини тих, хто подався в Антикорупційний суд. Троє з них, щоправда, самі зняли свої кандидатури.

Читайте також: Сумнівні рішення і брехня в деклараціях: хто першим вилетів із конкурсу до Антикорупційного суду

"Зняли свої кандидатури, коли побачили перші трансляції", – сказала членкиня Громадської ради доброчесності при ВККСУ Галина Чижик.

"Якщо є обгрунтований сумнів щодо відповідності кандидата критеріям доброчесності чи професійності, цей кандидат не може пройти далі. Ми не вирішували, що окремий кандидат є корупціонером чи не має навичок, ми лише вирішували, що є обгрунтований сумнів", – пояснив член Громадської ради доброчесності при ВККСУ Ентоні Хупер.

Що відомо про Ентоні Хупера?Сер Ентоні Хуппер – Голова Громадської рада міжнародних експертів, органу, який бере участь у конкурсі до Антикорупційного суду, а саме оцінює доброчесність та професійність кандидатів.

До приїзду в Україну Хупер більше двадцяти років займався обвинуваченням та захистом у кримінальних справах. Також в різний час був лордом-суддею Апеляційного суду та суддею Верховного суду Англії та Уельсу. Ентоні Хупер має досвід розгляду і гучних корупційних справ, зокрема, займався справами щодо підозри у корупції серед легкоатлетів, а також щодо вибору міста-столиці Олімпійських Ігор. Увесь цей досвід допомагає екс-судді оцінювати кандидатів до Вищого антикорупційного суду та пояснювати Комісії, чому деяких з них призначати не можна.

ентоні хупер
Сер Ентоні Хупер чесно перевіряє суддів-кандидатів до Антикорупційного суду

Вища кваліфкомісія суддів пропускає недоброчесних суддів

В кваліфкомісії переконують – це все результат спільної роботи, мовляв, їхні підходи з міжнародними експертами співпали. "Наша спільна робота продемонструвала таку єдність поглядів і підходів", – наголосив член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Станіслав Щотка.

Однак, громадськість переконує, що Вища кваліфкомісія суддів без міжнародників не відсіяла б з конкурсу і половини недоброчесних.

Ми побачили, як насправді працює європейський стандарт добору суддів. Міжнародники виключили з конкурсу всіх кандидатів, які не змогли розвіяти сумніви щодо доброчесності. В таких самих ситуаціях ВККС пропускала таких кандидатів, розповідаючи нам про презумпцію невинуватості,
– підкреслила експерт Центру протидії корупції Анастасія Красносільська.

Адже, наприклад, із конкурсу в Антикорупційний суд вибув суддя Євген Мартинов, який живе в Києві в елітній квартирі прабабусі його дружини і не задекларував її. Більше того, не зміг пояснити, звідки у бабусі гроші на житло. А от до Верховного суду, де у відборі не було міжнародних експертів, судді, які збрехали у деклараціях про статки, потрапили. Наприклад, Ольга Ступак, яка ймовірно занизила вартість придбаного будинку в декларації і сказала, що на дім за кілька мільйонів заробила її свекруха продаючи на базарі малину.

Ось такий був діалог:

– Виникає питання звідки? Можете просто надати суму ?
– Романе, я не можу просити в своєї свекрухи: "Дайте мені суму!"


Її аргументація Вищу кваліфкомісію суддів тоді вдовольнила. І тепер вона суддя Верховного суду.

ольга ступак суддя
Суддя Ольга Ступак

"Члени Громадської ради міжнародних експертів не велись на казочки, на багатих дідусів з бабусями, які передали майно онукам суддів. Під час конкурсу до Антикорупційного суду, на жал,ь такі пояснення спрацьовували", – стверджує членкиня Громадської ради доброчесності при ВККСУ
Галина Чижик.

До нового Антикорупційного суду не потрапили і судді вищого адміністративного – Анатолій Загородній і Ігор Штульман – бо поновлювали на посадах колег, що судили майданівців.

судді загородній і Штульман
Судді Загородній і Штульман

А у Верховний суд такі кандидати потрапили. Це Михайло Смокович і Валентина Юрченко.

судді смокович і юрченко
Судді Смокович і Юрченко

У Вищій кваліфікаційній комісії таку різницю пояснюють лише тим, що конкурс до Верховного суду був кілька років тому.

Читайте також: Які судді стали найкращими у 2018 році: думка людей

Хоча поки на доборі до ВСУ, який триває паралельно, з конкурсу через сумніви комісії виключили лише 1 суддю. А саме в кримінальній палаті Верховного суду будуть остаточно розглядатись справи в тому числі щодо корупції топ-посадовців.

Що таке Вищий антикорупційний суд?Це орган судової влади, який розглядатиме справи щодо топ-корупціонерів, підслідні НАБУ: злочини щодо розкрадання бюджетних коштів, зловживання владою, незаконне збагачення, хабарництво.

Для кандидатів на посаду судді Антикорупційного суду оприлюднено такі вимоги:
- кандидат повинен буде мати досвід роботи на посаді судді від 5 років, або на посаді адвоката 7 років, або наукової діяльності у сфері права від 7 років;
- суддя Антикорупційного суду повинен буде відповідати вимогам відповідно до закону "Про судоустрій та статус суддів";
- мати знання і навички для здійснення судочинства у корупційних справах.