Згідно з повідомленням, слідчими 6 листопада 2014 року розпочато кримінальне провадження за фактом заволодіння службовими особами ПАТ “Центренерго”, ДП “Укрінтеренерго” та низкою інших суб’єктів господарської діяльності державними грошовими коштами в особливо великих розмірах.

Одним з епізодів злочинної діяльності, що перевіряється слідчими, є укладення в серпні цього року зовнішньоекономічного контракту на придбання вугілля сумнівної якості у Південно-Африканській Республіці, - повідомили у ГПУ.

Досудовим розслідуванням встановлено, що директор ДПЗД “Укрінтеренерго”, зловживаючи своїм службовим становищем, достовірно знаючи про неякісні показники вугілля, що може бути використане для українських теплоелектростанцій, в серпні 2014 року свідомо уклав контракт з компанією “Steel Mont Trading Ltd” (Великобританія) про придбання вугілля в кількості 1 млн метричних тонн походженням з ПАР, яке за окремими якісними показниками непридатне для використання.

При цьому, як зазначили у ГПУ, внаслідок неодноразового підписання додаткових специфікацій до вказаного контракту фактична вартість придбаного вугілля зросла з початкових 86 доларів за метричну тонну до 134 дол.

Після фактичного надходження першої партії закупленого вугілля та встановлення його непридатності для спалювання в печах вітчизняних ТЕС службові особи державного підприємства своєчасних заходів до розірвання контракту та застосування штрафних санкцій не вжили, внаслідок чого допущено придбання завідомо неякісного вугілля на загальну суму майже 30 млн дол США, що згідно офіційного курсу НБУ становить майже 400 млн грн., - розповіли у прес-службі відомства.

За таких обставин доставлене з ПАР вугілля на сьогоднішній день в печах Зміївської та Трипільської ТЕС не використовується, а спалюється в суміші з російським вугіллям.

Досудовим слідством дії директора “Укрінтеренерго” кваліфіковано як розтрата коштів державного підприємства в особливо великому розмірі за ч. 5 ст. 191 КК України, санкція якої передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років з конфіскацією майна.

На підставі рішення суду 4 грудня 2014 року підозрюваний затриманий з метою приводу до суду для розгляду клопотання про обрання йому запобіжного заходу у виді тримання під вартою.

У Міністерстві енергетики провели обшуки через те, що Президент Петро Порошенко поставив під сумнів прозорість схеми поставок вугілля з ПАР в Україну. Органи прокуратури мають намір перевірити усі угоди, пов'язані із закупівлею вугілля українським Міністерством енергетики.