Російську мову як регіональну на Одещині скасували завдяки львівському громадському діячу та викладачеві з ЛНУ імені Франка Святославу Літинському. Про рішення стало відомо з Єдиного реєстру судових рішень.

До речі Скільки громадян вважають, що українська мова має бути єдиною державною: опитування

Як вдалось скасувати російську мову

Громадський діяч зі Львова Святослав Літинський виграв суд у Прокуратури Одеської області, змусивши розглянути звернення про російську мову. Про це йдеться у сюжеті журналістів 24 каналу.

  • Спочатку Літинський просив в Одеської міської ради скасувати російської мову як регіональну. Потім він звернувся до прокуратури, але там у поданні позову йому відмовили.
  • Тоді Літинський подав до суду через нерозгляд свого звернення. У жовтні 2019 року Львівський окружний адмінсуд задовільнив позов активіста.
  • Тільки після цього заступник прокурора Одеської області подав позов до суду.

Про скасування рішення щодо російської мови громадський діяч повідомив у фейсбуці.

Чому російська мова була регіональною на Одещині

Статус російської мови як регіональної в Одеській області затвердили ще у 2012 році. Тоді рішення міськради ґрунтувалося на законі "Про засади державної мовної політики". Однак у 2018 році закон визнали нечинним.

Інші справи

Святослав уже домігся скасування подібних постанов і в інших містах України. Активіст пояснює: зазвичай дотримання Конституції доводиться добиватися через суд. Винятком стала лише прокуратура Донецької області, яка після звернення Літинського сама ж і подала позов про скасування в області регіональної мови.

За плечима чоловіка — ще приблизно 50 побутових справ. Він через суд змушував компанії надавати сервіс українською. А ще Святослав – перший в Україні, хто отримав паспорт без сторінки російською мовою: вилучити іншомовну частину вдалося після рішення суду.

Дивіться відео 24 каналу про Святослава Літинського: