Подання про призначення екс-президента Грузії на пост глави Одеської обладміністрації в п'ятницю, направив Президенту український уряд. Незабаром після цього депутат Верховної Ради Мустафа Найєм повідомив у себе в Twitter, що Саакашвілі отримав українське громадянство.
Про те, що Порошенко підписав указ про призначення Саакашвілі головою Одеської облдержадміністрації ЗМІ спочатку повідомили, виходячи із інформації джерел в Адміністрації Президента. Згодом її підтвердив і прес-секретар Одеської облдержадміністрації Микола Покровський. І вже сьогодні нового губернатора представили в Одесі.
Чому погодився?
Головна несподіванка призначення, за словами політолога Сергія Тарана, полягала у тому, що Саакашвілі, який раніше вже відмовлявся від посади віце-прем'єра України в уряді Арсенія Яценюка, таки погодився стати губернатором. При тому, що ще в квітні він вирішив очолити лише консультативну міжнародну раду з проведення реформ в Україні.
Те, що Саакашвілі міг посісти певну посаду в українській владі – не було несподіванкою. Є ідея Президента: щоб іноземці із досвідом реформ були просунуті в українську владу і могли реалізувати тут свій досвід. Певною мірою несподіванкою став той факт, що він став представником Президента в Одеській області, але мені здається, що показавши там результат, він не просто стане там представником Президента в області, а зможе показати приклад того, як можуть реалізовуватися реформи в регіонах,
— пояснив він.
Рішення колишнього Президента прийняти пропозицію і очолити Обладміністрацію видалося дивним з огляду на певне пониження у статусі. Однак, попри неочікуваність, воно є цілком логічним. При чому, одразу з кількох причин.
По-перше, як пояснив сайту "24" керівник Центру політичного аналізу "Пента" Володимир Фесенко, Саакашвілі засидівся без роботи.
"Він дієва, гіперенергійна людина, яка не може довго без конкретної роботи. Мені здається, Одеська область – це для нього проміжний етап, потім він піде далі і вище", — сказав політолог.
По-друге, в кулуарах вже починають говорити про те, що експеримент із Одеською областю – це лише початок. Якщо Саакашвілі гарно проявить себе на місцевому рівні, то йому запропонують очолити український уряд. Опитані сайтом "24" політологи зійшлися на тому, що Саакашвілі може стати достойною заміною Арсенію Яценюку, який втратив і реформаторський запал, і підтримку українців.
По-третє, за словами директора Агентства моделювання ситуацій Віталія Бали, для екс-президента це призначення може стати шансом на повернення до Грузії, виграти президентські вибори і довести до кінця ті реформи, які він розпочав у власній країні.
Якщо він на прикладі Одеси та України покаже, що його пропозиції працюють — це буде дуже потужний сигнал для громадян Грузії. І для Саакашвілі, і для Порошенка є ще одна спільна мотивація – Росія та Путін. Вже неодноразово казали, що успішна Україна є кінцем для режиму Путіну. Самі грузини неодноразово підкреслювали, що якщо Україна не стане успішною, якщо вона не вирветься з-під цього впливу, то у Грузії також не буде перспектив. Тобто, фактично, вони говорили, що Україна – то їх перший, передовий фронт,
— пояснив політтехнолог.
Чого очікують?
На думку Фесенка, зараз перед Саакашвілі стоїть кілька завдань – навести порядок у регіоні, побороти "коломойщину", російське підпілля і місцевих олігархами та подолати корупційні схеми, на які багата Одеса.
Певною мірою з цим погоджується і нардеп Антон Геращенко, який на своїй сторінці у Facebook написав: "Контрабандисти і їх покровителі, зрозуміли що однією з перших справ на посту губернатора Михайло Саакашвілі перекриє контрабандні потоки, річкою ллються зараз через Одеські порти при потуранні СБУ. І плювати він хотів на чини і погони київських корупціонерів".
З огляду на те, що екс-президент Грузії вже має досвід співіснування із Осетією та Абхазією, є підстави говорити про те, що поставлені завдання будуть виконані.
Сам новопризначений губернатор Одеської області заявив, що має намір зробити з Одеси столицю Причорномор'я.
Одеса — місто з найбільш невикористаним потенціалом. І це не слабкість, це унікальна можливість,
— сказав Саакашвілі під час свого представлення як голови ОДА.
За його словами, в чорноморському басейні немає міста, за потенціалом рівного Одесі. Саакашвілі додав, що для нього стане честю працювати в Одесі і з одеситами. Незадовго до призначення, Саакашвілі вже казав, що Одещина — важливий стратегічний регіон, частка якого в економіці країни становить майже третину. Тому, за його словами, успішні реформи в Одесі будуть значити невідворотність реформ у решті України. Також Саакашвілі пообіцяв активно працювати над боротьбою з корупцією, залученням інвесторів, розвитку інфраструктури регіону.
Грузинський реформатор vs українська бюрократія
Заступник голови Дніпропетровської ОДА Святослав Олійник зауважив, що через два місяці Саакашвілі стане опозиціонером, зіткнувшись з українською бюрократією та корупцією.
"Він наочно побачить весь обсяг сучасної корупції, централізованої брехні і окозамилювання. Стан справ у правоохоронних органах, митниці, податкової і тд. Запасайтеся попкорном, товариші", — написав він на своїй сторінці у Facebook.
Однак, за словами Бали, ставити питання таким чином – не зовсім коректно. Головним чином через те, що представники нинішньої влади – це творці тої системи, яка пручається змінам. Вони у ній живуть і певним чином мають від неї свій зиск. На відміну від Саакашвілі, який є поза системою і не зацікавлений у тому, щоб вона продовжувала існувати у поточному вигляді.
Якщо у Саакашвілі вийде в Одесі і, сподіваюсь, в Україні стати першим реальним технократичним керівником — у нас з’являється реальний шанс створити Україну рівних можливостей, про яку всі говорять. У нього тут нема і не буде своєї політичної партії, у нього немає політичних амбіцій на перспективу, тому він може робити ті речі, які потрібно, і, можливо, навчить українських політиків, як це робити,
— пояснив він.
Нагадаємо, сьогодні Президент України Петро Порошенко подякував за роботу екс-главі Одеської облдержадміністрації Ігорю Палиці і призначив колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі головою ОДА.