Що відомо про масштабну атаку БпЛА на російські аеродроми та наслідки цієї спецоперації – читайте в матеріалі 24 Каналу.
Читайте також Масований наліт на аеродроми у Росії: у СБУ уточнили цифру знищених літаків
Які аеродроми були під атакою
1 червня СБУ відпрацювала сьогодні відразу по 4 військових аеродромах у Росії. За даними джерел, наразі літаки палають на аеродромах "Бєлая" в Іркутській області, "Дягілєво" в Рязані, "Оленья" під Мурманськом та "Іваново" в Івановській області.
Завдяки Малюку в Росії тепер зрозуміли справжнє значення слова "демілітаризація",
– лаконічно прокоментували в СБУ.
СБУ проводить масштабну спецоперацію: дивіться відео
Згідно з відкритими даними, на авіабазі "Бєлая" дислокуються 444-й та 200-й гвардійський, важкі бомбардувальні авіаполки. Цей аеродром розташований за 4700 кілометрів від Києва. Саме тому на початку травня росіяни розпочали ховати там свої літаки.
Станом на 7 травня 2025 року на аеродромі "Бєлая" було зосереджено аж 42 літаки типу Ту-22М3, і також по сім бомбардувальників типів Ту-95МС і Ту-160.
У Сибіру вперше зафіксували атаку дронів / Фото: росЗМІ
На авіабазі "Дягілєво" дислокуються 43-й Центр бойового застосування та перенавчання льотного складу, який використовує літаки Ту-95МС, Ту-22М3, Ту-134УБЛ та Ан-26. Також там розміщений 203-й окремий гвардійський авіаполк літаків-заправників, оснащений літаками Іл-78.
З аеродрому "Оленья", який став однією з цілей операції, Росія постійно запускає ракети по Україні. Ця авіабаза розташована за 1800 кілометрів від українського кордону. Відомо, що на момент атаки на аеродромі була значна кількість бомбардувальників Ту-95.
Аеродром "Іваново-Сєверний" також відіграє важливу роль у системі військово-транспортної та радіолокаційної авіації окупантів. Згідно з відкритими даними, на ньому розташований 610-й Центр бойового застосування та перенавчання льотного складу військово-транспортної авіації Росії та 81-й авіаполк 12-ї військово-транспортної авіаційної дивізії (Іл-76).
ЗМІ повідомляють, що ще однією ціллю мала стати авіабаза "Українка" в Амурській області Росії.
У СБУ розкрили деталі масштабної операції
Масштабну спецоперацію зі знищення ворожої бомбардувальної авіації в тилу Росії назвали "Павутина".
За інформацією представників СБУ, fpv-дрони, якими були атаковані аеродроми, спочатку переправили до Росії. За ними на територію ворога відправили мобільні дерев'яні будиночки.
Дрони заховали під дахи будиночків, що були розміщені на вантажних авто. Згодом спецслужбовці дистанційно відкрили ці дахи та запустили дрони по російських бомбардувальниках.
Як готували спецоперацію "Павутина" / Фото: джерела в СБУ
Цікаво, що контролював хід операції особисто президент України Володимир Зеленський, а реалізовував задум начальник Василь Малюк та колектив Служби безпеки України.
За словами джерел, операцію "Павутина" СБУ готувала понад півтора року. Також варто зазначити, що люди, які брали участь у цій історичній спецоперації, уже давно перебувають в Україні.
Якщо путінський режим показово затримає когось, то це буде черговою постановкою для внутрішньої аудиторії,
– підкреслили співрозмовники.
Які наслідки удару по аеродромах
У ході спецоперації дрони СБУ вразили 41 літак стратегічної авіації Росії.
Моніторингові канали повідомляють, що під атакою дронів-камікадзе перебували стратегічні бомбардувальники Ту-95МС / Ту-22М3 / Ту-160, військово-транспортні літаки Іл-76, літаки-дозаправники Іл-78, літаки дальнього радіолокаційного виявлення управління ДРЛВ А-50.
Наразі відомо про ураження/знищення:
- на аеродромі "Оленья" – усіх 4 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС;
- на аеродромі "Бєлая" – бортів Ту-95МС / Ту-160 /Ту-22М3;
- на аеродромі "Дягілєво" – бортів Ту-95МС /Ту-22М3, військово-ракетних літаків, літаків-дозаправників Іл-76/78;
- на аеродромі "Іваново" – літаків дальнього радіолокаційного виявлення управління ДРЛВ А-50.
За попередньою інформацією, збитки ворогу становлять понад 2 мільярди доларів.
Дрони атакували ворожі бомбардувальники / Фото: росЗМІ
Росія підтвердила атаку на 5 своїх аеродромів
Російське міноборони підтвердило атаку – воно заявило, що "київський режим здійснив теракт із застосуванням FPV-дронів" на аеродромах у Мурманській, Іркутській, Іванівській, Рязанській та Амурській областях.
На військових аеродромах в Іванівській, Рязанській та Амурській областях всі терористичні атаки були відбиті… У Мурманській та Іркутській областях внаслідок запуску FPV-дронів з території, що знаходиться в безпосередній близькості від аеродромів, сталося загоряння кількох одиниць авіаційної техніки,
– заявили там.
Р️осіяни також розповіли, що усі загоряння уже нібито було ліквідовано, а жертв серед військових чи цивільного персоналу не було. Також вони додали, що затримали "деяких учасників терактів".
Реакція та деталі від української влади про операцію СБУ
Увечері 1 червня президент Зеленський заслухав доповідь голови СБУ Василя Малюка щодо операції "Павутина".
Абсолютно блискучий результат. Самостійний результат України. Рік, шість місяців і дев'ять днів від початку планування до ефективної реалізації. Найбільш далекобійна наша операція. Наших людей, які готували операцію, вчасно вивели з російської території. Подякував генералу Малюку за цей успіх України,
– написав глава держави.
Він також доручив СБУ розповісти суспільству про деталі та результати операції, які можуть бути оприлюднені.
"Звісно, не все можемо зараз розказати, але це українські дії, які точно будуть у підручниках історії. Україна захищає себе, і цілком справедливо – ми робимо все, щоб Росія відчула необхідність завершення цієї війни", – додав Зеленський.
Він також розкрив деякі деталі спецоперації. Зокрема, про те, що її "офіс" на території Росії розташовувався безпосередньо поруч з управлінням ФСБ Росії в одній з областей.
Загалом було використано 117 дронів, якими керувала така ж кількість операторів.
Уражено 34 % стратегічних носіїв крилатих ракет на аеродромах базування. Діяли наші люди на території різних російських регіонів – у трьох часових поясах. І наших людей напередодні операції з території Росії вивели, зараз вони в безпеці – ті, хто нам допомагав. Справді приємно, коли речі, які санкціонував іще рік і шість місяців тому, працюють і забирають у росіян понад 40 одиниць стратегічної авіації,
– розповів Зеленський.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук зауважив, що "раніше в нас були чумаки, а тепер — далекобійники", які доставляють будь-що у будь-яку точку світу.
Блискуча операція Служби безпеки України. Ювелірна робота. Вражаючі результати. Дякую Президентові України Володимиру Зеленському, Голові Служби безпеки України Василю Малюку та всім, хто був причетний до цієї операції із забезпечення без'ядерного статусу держави-агресора,
– написав він.
Спікер ВРУ зауважив, що ця операція СБУ – сучасна версія Будапештського меморандуму у дії.
Він також додав, що немає занадто далеких цілей для тих, хто бореться за свою землю.
В СБУ оцінили втрати російської авіації
У СБУ розповіли, що орієнтовна вартість стратегічної авіації Росії, яка була вражена, – 7 мільярдів доларів.
"Вражено 34% стратегічних носіїв крилатих ракет на основних аеродромах базування Росії. Про деталі спецоперації Служби безпеки розповімо трохи згодом", – додали там.
А тим часом вони звернулися до росіян словами Ліни Костенко:
А ви думали, що Україна так просто? Україна – це супер. Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни.