Таку думку сайту "24" висловив директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк, коментуючи масові протести в США громадян, які не згодні з перемогою Дональда Трампа.
Виборча кампанія Трампа дуже сильно вдарила по базових принципах частини електорату в частині рівності, демократичності, відкритості. Все те, чим завжди славилися США. Це країна, куди приїжджали мільйони мігрантів. І дід Трампа, до речі, приїхав з Німеччини і зміг себе реалізувати в США. Те, що говорив Трамп, трохи виходить за межі цих парадигм,
– зазначив політолог.
Тому, зауважує експерт, багато людей не може мовчати і виходять з протестами на вулиці. Хоча практично всі вони виходять у штатах, які традиційно голосували за демократів, і підтримують Гілларі Клінтон. Водночас, нагадує Давидюк, у США є ґрунтовні державницькі традиції, коли влада передається незалежно від того, хто виграв президентські вибори. Барак Обама про це чітко сказав, запросивши Трампа в Білий дім і звернувшись до нього "Пане Президенте".
Крім того, як нагадав політолог, у США були президенти, які правили і з низьким рейтингом. Наприклад, Джордж Буш-молодший закінчував другу президентську каденцію з рейтингом 25%. Рональда Рейгана багато хто не сприймав, не розуміючи, як актор може правити в Білому домі. Проте згодом його визнали найкращим президентом за століття.
Читайте також: Перемога Трампа: сенсація чи закономірність?
Давидюк наголошує, що Трампу буде необхідний вотум довіри, щоб починати військову кампанію чи проводити інші серйозні кроки. Щоб увійти в історію – потрібно мати велику підтримку.
Наприклад, президент Ліндон Джонсон був одним із найдемократичних президентів США. Саме він допоміг Мартіну Лютеру Кінгу прийняти права для національних меншин. Але після того, як він почав війну у В’єтнамі, проти нього розпочалися мільйонні протести. Люди забули про поправки до закону про нацменшини, хоча Мартін Лютер Кінг став іконою в США. Але історія через війну у В’єтнамі забула Джонсона. Якщо тебе не підтримує все населення, то говорити, що ти станеш великим президентом, важко,
– підкреслив експерт.
Водночас, політолог наголосив, що Трамп не може силовими методами припинити ці протести, оскільки місцева поліція не перебуває в його прямому підпорядкуванні. З іншого боку, йому треба їх припинити, тому що протистояння і сутички не додадуть новому президенту легітимності. Навпаки, це буде забруднювати його імідж.
Другий виклик для Дональда Трампа – йому треба налагодити потужний місток співпраці зі своєю рідною Республіканською партією. Не всі республіканці його підтримують, але Трампу потрібні голоси в сенаті, щоб проводити закони. Поки він не є частиною партії. Якщо він цього не зробить, рейтинг швидко обвалиться,
– зазначив Давидюк.
Нагадаємо, за результатами президентських виборів у США перемогу отримав кандидат-республіканець Дональд Трамп. Одразу після оголошення результатів в країні розпочалися масові протести проти перемоги Трампа.