Тому з цією точки зору нічого дивного немає в перемозі Трампа. Що стало причиню перемоги республіканця і чого тепер очікувати Україні, розбиралися журналісти сайту "24".

Скандали і фактор Росії

Треба сказати, що світова спільнота давно не перебувала в такому напруженні, очікуючи результатів президентських виборів у США. Кампанія проходила в період змін позицій ключових світових гравців, протистояння на Близькому Сході, анексії Криму, війни на сході України і прагнення Росії вирватися в лідери, щоб задавати свій тон на міжнародній арені.

Два кандидати на пост глави США – республіканець і мільярдер Дональд Трамп та демократка Гілларі Клінтон – в своїх програмах у пунктах, що стосуються зовнішньої політики, кардинально відрізнялися. Трамп активно загравав з Путіним і практично погодився, що Крим – російський. І взагалі проголошував "мир і дружбу" з Росією. Хоча Дональд Трамп, після того, як США розірвали угоду з Москвою по врегулюванню сирійського питання, заявив, що Росія не виконала своїх зобов’язань.

В той же час Гілларі Клінтон проводила більш жорстку лінію щодо РФ, спрямовану на посилення санкцій проти Москви підтримку України.


Одна з головних розбіжностей між Клінтон і Трампом погляд на стосунки з Росією

Під час нинішніх перегонів у США було оприлюднено як ніколи багато компромату на кожного з кандидатів. Один із гучних скандалів – публікація відеозапису інтерв’ю Трампа 11-річної давнини, де мільярдер розповідає ведучому, як він спокушав заміжню жінку. На відео пан Трамп заявив, що дозволяє собі приставати до жінок, тому що він "зірка". Цей запис викликав в американському суспільстві сильний негативний резонанс. Адже для американців гендерна рівність дуже важлива, це один із здобутків демократії. Навіть однопартійці Трампа закликали його знятися з перегонів.

Крім того, певний період у штабі Трампа працював Пол Манафорт, який свого часу працював на Януковича. Також мас-медіа запідозрили мільярдера в тому, що його штаб фінансує російське керівництво.

Та, незважаючи на це, і навіть на те, що Клінтон отримала перемогу у двох з трьох раундів теледебатів, громадяни США віддали перевагу епатажному популісту Трампу.

Як написав політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач, перемога Трампа – це не випадковість, не тенденція, а закономірність.

Маємо справу з бунтом проти істеблішменту західного світу. Повстання мас-2. А маси XXI століття, озброєні смартфонами й маніпульовані Wikileaks`ами, твердо знають, що в усьому винні політики... Можливо, колись воно докотиться і до Кремля...,
– вважає експерт.

Трамп і Україна

Спостерігачі і експерти переконані, що поспішати із завчасними висновками щодо погіршення стосунків між США і Україною не потрібно. Звичайно, ризики є. Дональд Трамп буде домовлятися з Путіним, але ще невідомо, чим ці домовленості закінчаться.

На переконання політичного експерта Сергія Постоловського, навряд чи Трамп піде на серйозне зближення і дружбу з Путіним. Навпаки, можливо, саме Трампу вдасться приборкати Путіна. Політолог навіть не виключає надання летальної зброї Україні.

Такої ж думки дотримується голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, який зазначає: не треба робити апокаліптичних або катастрофічних прогнозів. Потрібно готуватися до шарахань Трампа і додаткових ризиків. При цьому вже зараз почати виробляти свою дипломатичну лінію.

Всі чекають, що Трамп домовлятиметься з Путіним. Спроба така буде точно. Але, якщо вона не буде вдалою, і Трамп побачить, що його позицією нехтують або його намагаються обдурити, тоді він може кинутися в іншу крайність і вести вже дуже жорстку політику,
– наголошує Фесенко.

Директор фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна не виключає, що новообраний президент США взагалі може ізолюватися від світових процесів, що не дуже добре, в тому числі, і для України.

Принаймні, на думку політологів, санкції з Росії знімати навряд чи будуть, хоча певного пом'якшення виключати не варто. Водночас, як зауважує Володимир Фесенко, не треба забувати, що президент змушений рахуватися з конгресом. Експерт навіть не виключає спроби імпічменту, якщо ексцентричність і епатажність Трампа призведе до того, що він почне міняти правила гри. Наприклад, стане відмовлятися від лідируючої ролі США або різко переглядати зовнішню політику, що проведе до політичних і економічних витрат – тоді це може викликати серйозний опір американського істеблішменту. У випадку, якщо і у внутрішній політиці щось подібне буде відбуватися, то не виключений серйозний конфлікт, який може закінчитися спробою імпічменту.


Порошенко вже готується до непростої співпраці з Трампом

Поки Трамп у першій своїй промові пообіцяв з усіма дружити. Адміністрація Президента Петра Порошенка заявила, що "завдання, яке стоїть перед Україною – збільшувати українську коаліцію, світову коаліцію, над якою працюють президент, міністр закордонних справ, парламентський комітет Верховної Ради, і збільшувати коаліцію на підтримку України".

Водночас посол США в Україні Марі Йованович заявила, що санкції проти Росії будуть збережені, а ставлення Штатів до нашої держави не зміниться.

Однак головне, на чому акцентують увагу спостерігачі – непередбачуваність Дональда Трампа. Тому його загравання з Путіним не свідчать про те, що він стане активно "дружити" з Москвою. Так само, як і не варто Києву чекати особливої прихильності від нового господаря Білого дому. Саме час мобілізувати свої ресурси і стати більш самостійним гравцем.

Як зміниться політика США після перемоги Дональда Трампа? Думки експертів

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента"

Не треба робити апокаліптичних або катастрофічних прогнозів. Потрібно готуватися до шарахань Трампа і додаткових ризиків. При цьому вже зараз почати виробляти свою дипломатичну лінію. Всі чекають, що Трамп домовлятиметься з Путіним. Спроба така буде точно. Але, якщо вона не буде вдалою, і Трамп побачить, що його позицією нехтують або його намагаються обдурити, тоді він може кинутися в іншу крайність і домовлятися вже про дуже жорстку політику.

Загальна позиція американського істеблішменту, яка була виражена і в резолюціях конгресу, і сенат зараз їх розглядатиме – підтримка України. І це позиція і республіканців, і демократів. Цю лінію треба продовжувати, щоб в разі чого, конгрес задавав тон, а новий президент змушений рахуватися з Конгресом. Але ексцентричність і епатажність Трампа може призвести до спроби імпічменту, якщо він почне міняти правила гри. Наприклад, буде відмовлятися від лідируючої ролі США, різко переглядати зовнішню політику, що проведе до політичних і економічних витрат – тоді це може викликати серйозний опір американського істеблішменту. У випадку, якщо і у внутрішній політиці щось подібне буде відбуватися, то не виключений серйозний конфлікт, який може закінчитися спробою імпічменту.

Якщо Трамп діятиме більш-менш за правилами, то країна розвиватиметься як і раніше. Можливо, посиляться кризові тенденції в американській політиці, що показали нинішні вибори.

Якщо Трамп домовиться з Путіним, то це може призвести до зменшення санкцій проти Росії. Але це станеться тільки в тому випадку, якщо він отримає підтримку конгресу. Якщо конгрес США буде проти зняття санкцій і ухвалить відповідні закони, то Трампу буде важко подолати це рішення. Але позиція Трампа може вплинути на позицію європейських політиків, які хочуть прискорити якщо не зняття, то хоча б пом'якшення санкцій проти Росії. Втім, у цьому питанні вирішальним все ж буде не стільки українське, скільки сирійське питання.

Україна не стане розмінною монетою, це міф, правда можлива пакетна угода –якщо РФ піде на поступки щодо Сирії, в чому є великі сумніви. Але Росія спробує нав'язати Трампу свою модель угоди. Невідомо, чи погодиться Трамп. При Обамі вже були домовленості по Сирії між Держсекретарем США Джоном Керрі і міністром закордонних справ РФ Лавровим. Мабуть, були обіцянки Вашингтона вплинути на Україну, щоб прискорити процес виконання Мінських домовленостей.

З іншого боку, уявіть, що вони домовилися. Що далі? Для України ризики посиляться, але для Порошенка йти на виконання цих умов – особливий статус ОРДЛО, вибори на окупованих територіях – величезний внутрішньополітичний ризик. Навіть якщо Трамп щось таке скаже, то це не означатиме, що українське керівництво кинеться це виконувати. Ми цього не робили при Обамі і тим більше не станемо при Трампі.

Сергій Постоловський, політичний експерт

Робити велику трагедію з перемоги Дональда Трампа не варто. Трамп – це вибір американського народу. Американці вибирали не найкращого з кращих, і не найгіршого з гірших. Громадяни США вирішили, що Гіларі Клінтон гірше Дональда Трампа.

Перемога Трампа була логічним закінченням цього процесу. Йому вдалося повністю мобілізувати свій електорат – а саме американський робітничий клас, пенсіонерів. За рахунок цього він виграв ключові штати – Флориду, Огайо і Північну Кароліну.

Це також стало результатом політики демократів за останні 8 років. Полишаючи Білий дім, Барак Обама не може похизуватися якимись визначними здобутками, як у внутрішній, так і зовнішній політиці. Невміння його сконцентруватися на внутрішній політиці сьогодні дуже розчаровує американців.

Перемога Трампа – це урок не тільки для американців, але й для усього світу, де існує певна модель західної ліберальної демократії. Риторика Трампа – це риторика радикального популіста. Але якщо цей популізм буде втілений у життя і дасть позитивні результати, отже, він більш дієвий, ніж те, що, пропонувала Клінтон.

Для України перемога Дональда Трампа означає, що треба перестати жити якимись стереотипами, як ми звикли. Тобто "Європа або Росія", "Трамп – це зло, Клінтон – це добро". Треба вибудовувати свою політику. Крім того, навряд чи Трамп піде на таке зближення і дружбу з Путіним – навпаки, можливо, саме Трампу вдасться приборкати Путіна.

Трамп за характером така людина, яка не знає слова "ні". Він звик досягати поставленої мети. Звичайно, будуть переговори з Путіним і задаватимуться ключові питання – як по Україні, так і по Близькому Сходу. Трамп може домовитися з російським президентом. Правда, якщо він побачить, що Путін, як завжди, не виконує домовленостей, то може проявити більш жорстку позицію. В першу чергу, посилити санкції.

Але це буде зовсім інакше, ніж робили демократи. Як би парадоксально не звучало, але не виключено і надання Україні летальної зброї. Адже, крім Трампа-президента, є ще й конгрес, який сьогодні більше республіканський. Саме республіканці завжди були більш рішучими в підтримці України. Час покаже. Але між Трампом і Путіним навряд чи буде велика дружба.

Ірина Бекешкіна, директор фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Багато експертів схиляються до думки, що Дональд Трамп непередбачуваний. Але в США є свої запобіжники. Там багато залежить від конгресу, особливо що стосується рішень відносно фундаментальної політики. Хоча й президент як голова виконавчої гілки влади має також велику вагу. І від цього нікуди не дітися.

Заяви Трампа досить суперечливі. В своїй першій промові одразу після перемоги він не сказав нічого конкретного. Новий президент збирається об’єднувати американців – це питання внутрішньої політики. І друге – дружити з усіма країнами. Це цілком може означати якісь зрушення в зовнішній політиці США.

Та дружити з усіма країнами можна по-різному. Чи не буде ця дружба на основі ізоляції США від того, що відбувається в світі? США називали світовим жандармом ще в СРСР. З іншого боку, це той поліцейський, який зберігає порядок у світі. За жанром Штати можна назвати "гарним поліцейським". Якщо США ізолюються від світових процесів і зосередяться лише на внутрішніх справах, то це може мати для світу погані наслідки. І для України також.

Втім, навряд чи Трамп буде спеціально погіршувати стосунки з Україною. Можуть бути негативні наслідки від його прагнення дружити з Росією. Тоді Україна буде просто віддана на поталу Росії. Зовсім санкції не знімуть, але певне пом’якшення можливе.

Читайте також: Саакашвілі пішов, але недалеко: чому звільнився губернатор-реформатор?