Офіційної відповіді Міжнародного кримінального суду ще немає, триває діалог. Про це в ефірі національного телемарафону повідомив радник генпрокурора Максим Попов, пише 24 Канал.

Дізнайтеся більше Люди сидять на дахах, рівень води росте, триває евакуація: головне про підрив Каховської ГЕС

Україна вже звернулася до МКС

Андрій Костін вже звернувся з відповідним документом до Офісу генпрокурора та МКС. Зокрема, надав первинну інформацію щодо факту підриву Каховської ГЕС.

"По суті дали "зелене світло" Офісу Генерального прокурора та МКС, аби вони могли проводити об'єктивне, неупереджене розслідування зі свого боку", – додав Попов.

Він зауважив, що є декілька причин та підстав, через які й звернулися до суду в Гаазі.

Перше і найголовніше – у нас частково відсутній доступ до цієї території, що дає підстави урахування принципу компліментарності, який передбачений Римським статутом, для того, щоб Міжнародний кримінальний суд розслідував цю справу,
– зазначив радник генпрокурора.

Також Попов додав, оскільки зараз є багато маніпуляцій щодо того, хто ж саме підірвав дамбу, не буде не зайвим, аби орган міжнародного правосуддя проводив своє об'єктивне та неупереджене розслідування. Зокрема, щоб встановити, якою зброєю підірвали Каховську ГЕС.

"Наразі тривають зустрічі, робочі дискусії, офіційної відповіді немає, іде діалог", – підсумував Попов.

Водночас він наголосив, що з перших днів повномасштабної війни Каховська ГЕС перебуває під окупацією. Тож є попередні висновки та очевидно для всіх фахівців, які займаються вибухотехнічними експертизами, що Україна не могла та навіть не мала змоги будь-яким чином підірвати власну ГЕС.

"Тому цілком очевидно, що це (підрив – 24 Канал) зробила російська сторона", – підкреслив радник генпрокурора.

Варто прочитати Причетність Росії до підриву ГЕС: США мають потужні докази й готові їх оприлюднити

Може затопити до 80 населених пунктів

Зауважимо, що про намір звернутися до МКС напередодні заявив Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами. Глава держави наголосив, що за екоцид, який був спровокований підривом конструкцій Каховської ГЕС, Росія має понести кримінальну відповідальність.

Зеленський зазначив, що ще торік українська розвідка доповідала про мінування російськими окупантами дамби Каховської ГЕС і про ризики, пов'язані з цим.

Дуже важливо, що ми заздалегідь розуміли такі ризики. Дуже важливо, що команди на базі ДСНС і місцеві команди були підготовлені. Міністерство внутрішніх справ готувалося до відповідних речей,
– заявив президент.

Він наголосив, що підрив дамби Каховської ГЕС спричинив серйозні природні, суспільні та гуманітарні виклики. Зокрема, може затопити 35 – 80 населених пунктів. Зараз влада намагається розв'язати питання забезпечення місцевих мешканців питною водою не лише на затоплених територіях, а й у сусідніх регіонах.

"Наслідки трагедії будуть зрозумілі через тиждень. Коли піде вода, буде зрозуміло, що там залишилося і що буде далі. Паралельно всі команди працюють, всі на місці", – додав глава держави.

Цікаво Хотіли зупинити процес деокупації, – Міноборони про підрив Каховської ГЕС і його наслідки

Росія повинна понести відповідальність

Президент розповів і про кроки України на міжнародній арені для того, щоб притягнути до відповідальності всіх винних в екоциді. Зокрема, зазначив, що ми підключаємо всіх на рівні глав держав, голів урядів. Варто розуміти, що питання передусім не про допомогу, а щоб зафіксували. І це велика різниця, зауважив Володимир Зеленський.

На наш погляд, це злочин, Генеральна прокуратура вже зареєструвала це. Він буде з доказами. Є сучасна класифікація – екоцид. Ми працюватимемо в цьому напрямі. Це дуже важливий момент, на який я хотів би, щоб міжнародна спільнота звернула увагу. І я зараз концентруватиму наших дипломатів на роботі саме з державами, які займають посередницьку позицію,
– наголосив український лідер.

За його словами, особливо це ті держави, які приділяють багато уваги екопитанням і ековикликам. Президент сподівається, що на злочин екоциду відреагують країни Латинської Америки та Азії, а також відповідні міжнародні організації.

"Я думаю, що тут має бути передусім кримінальна відповідальність. Повинні реагувати міжнародні інституції, включно з Міжнародним кримінальним судом", – підсумував глава держави.