Під час подій в Керченській протоці НАТО вперше побачила військові сили російського флоту в уніформі, які обстрілювали українців. Таку заяву зробила заступниця генсека НАТО Роуз Гетемюллер під час дискусії у Вашингтоні, присвяченій 70-річчю альянсу, пише "Європейська правда".

Читайте також: У Кремлі відреагували на наміри НАТО щодо України і Керченської протоки

Заступниця генсека НАТО сказала, що раніше це завжди були гібридні дії, "зелені чоловічки", яких ніколи не можна було ідентифікувати.

Тепер же це був перехід від звички прихованих гібридних дій,
– наголосила Гетемюллер.

Вона підтвердила, що голови МЗС країн альянсу на зустрічі у США розглянуть пакет заходів для посилення присутності в Чорному морі, включаючи подальші візити кораблів НАТО в українські порти і проведення навчань.

Гетемюллер зазначила, що НАТО завжди підтримувало європейські санкції. Крім того, посилення оборони альянсу та програма стримування напряму пов'язана із подіями 2014 року в Україні, коли Росія незаконно анексувала Крим та підтримала сепаратистів на Донбасі.

Саме тому ми зараз маємо чотири бойові групи у країнах Балтії та Польщі, до розміщення цих передових сил залучені практично всі союзники,
– додала вона.

Зазначимо, у відповідь на агресію Росії поблизу Керченської протоки санкції запровадили ЄС, США, Канада та Автралія. До санкційних списків потрапили російські моряки з кораблів "Смарагд", "Суздалец", "Дон" і прикордонники, які брали участь в захопленні українських моряків. Окрім того, обмеження ввели проти низки компаній.

Чому виникла ескалація в регіоні?25 листопада 2018 року на межі Чорного та Азовського морів у районі Керченської протоки прикордонний корабель РФ умисно врізався у буксир українських військових. Цей буксир був одним із трьох українських військових кораблів, які законно прямували з порту Одеси до порту в Маріуполі. Свій крок у Росії аргументували тим, що нібито українські кораблі неправомірно увійшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ і прямували до Керченської протоки.

Після інциденту українські кораблі продовжили прямувати до Маріуполя, проте під час виходу з Керченської протоки російські прикордонні кораблі відкрили вогонь по українських суднах. Внаслідок стрілянини 6 українських військових моряків зазнали поранень.

Також Росія захопила 2 українських кораблі та взяла в полон 24 українських моряків. Їх згодом арештували в окупованому Криму та вивезли до московських СІЗО. Усі українські моряки заявили слідству в РФ, що є військовополоненими. Попереднє слідство у справі моряків триватиме у Росії до 25 травня.

15 та 16 січня у Москві суд продовжив термін арешту полоненим морякам – частині до 24 квітня, а частині – до 26 числа. Згодом захисники 24 бранців Кремля подали апеляції, проте суд їх відхилив.