Січень і травень в Україні стали холоднішими
Клімат в Україні змінюється в унісон з глобальними тенденціями. За останні 120 – 140 років приземна температура повітря підвищилася на 1,2 – 1, 3 градуси за рік. Однак в останнє тридцятиліття потепління інтенсифікувалося і температура вже підвищується з темпом 0,2 – 0,4 градуса за рік.
Читайте також Якої погоди чекати українцям у травні: синоптики неабияк здивували прогнозом
Відбулися певні зміни й у сезонному ході температурного режиму і режиму зволоження. Так зими стали теплими і малосніжними, а літа більш спекотними і посушливими.
Але водночас, наприклад, в останні десятиліття на фоні теплих зим відмічається незначне похолодання в січні майже на всій території України. Крім того, травень вже декілька років не балує нас теплом.
Під впливом глобальної зміни клімату перебувають всі регіони України, щоправда – з певними регіональними особливостями. Найбільш вразливі до зміни клімату і наслідків від них є:
- гірські регіони (Карпати, Кримські гори);
- узбережжя Чорного та Азовського морів;
- південні регіони України, через аридизацію кліматичних умов.
До того ж ситуація ускладняється проявом стихійних явищ.
Потужний вплив війни на довкілля
Важливо зауважити, що для клімату характерна певна мінливість і аномальність. Прояви кліматичних аномалії, несприятливих погодних явищ – це природньо. Вони були, є і будуть…
Щоправда, через стрімке потепління, земна кліматична система перебуває у збудженому стані. Тому аномальні погодні явища (зливи, повені, буревії, аномально високі температури) стали масштабнішими за території і потужнішими по впливу.
Цікаво Чи буде літо-2023 в Україні спекотнішим за попередні: прогноз синоптиків
На наше довкілля потужний вплив мають воєнні дії. Наприклад, кліматичні ефекти можуть бути спричинені збільшенням викидів парникових газів, через інтенсифікацію енергомісткого військового виробництва у світі. Метеорологічні ефекти вже проявляться у вигляді закислених або чорних дощів, через забруднення атмосфери в результаті емісії продуктів детонації ракет та снарядів, продуктів горіння, викидів газів із пересувних транспортних джерел.
Слід сказати і про довкільні ефекти. Мовиться про пошкодження ландшафтів та заповідних територій в результаті вибухів, пересування військової техніки, будівництва фортифікацій та виникнення потужних пожеж.
Зауважте Після пекельної спеки в Іспанії раптово випав сніг
Людство стикається з масштабними і потужними викликами від природи (зміна клімату, землетруси, стихійні явища тощо), а тому слід задуматися і припинити хижацьке ставлення до навколишнього середовища.
На Україну чекає більше холоду
Ймовірно, до кінця 21 століття температура підвищиться на 2 – 2,5 градуси. Однак для клімату характерні певні циклічності. Тому наступні кілька десятиліть на фоні теплих зим можуть проявлятися доволі холодні періоди взимку, затяжні прохолодні весни й більш дощові літа.
Щоб мінімізувати зміни клімату, люди повинні зменшити антропогенні викиди парникових газів в атмосферу та бережно ставитися до довкілля. Це – головне завдання станом на зараз. Думаю, що найкращим подарунком для нашої планети буде наша любов, поміркованість і розвиток зелених технологій.