В одній військовій частині під Києвом прикордонники презентували журналістам бойовий комплекс на базі БТР "Тритон" від заводу "Кузня на Рибальському".
"Система наведення кулеметної установки дозволяє вести прицільний вогонь як вдень, так і вночі. Керування здійснюється за допомогою планшета з дальності від комплекса до 200 метрів", – зазначив заступник начальника Департаменту охорони держкордону Володимир Марчук.
Читайте також: Майже мільйон гривень на планшетах: експерт викрив корупційну схему поліції
Чотири такі броньовані автомобілі патрулюють кордон із ворожою Росією у Харківській області вже другий рік. Ще раз показати, на що ця техніка здатна, вирішили не випадково. Відбиваються від корупційного скандалу, в якому вплутаний президент. Національне антикорупційне бюро отримало дозвіл від Солом'янського суду перевірити документацію заводу "Кузня на Рибальському", який належить Петрові Порошенку та його соратнику Ігореві Кононенку.
Детективи НАБУ кажуть, що держприкордонники придбали бойові модулі втричі дорожче, ніж планували. За 60 мільйонів гривень вони купили на заводі президента 4 БТР, хоча мали придбати за ці гроші 12 бойових модулів, тобто кулеметів. Але у самій "Кузні" запевняють, що детективи просто не розібралися у справі.
Думаю, вони переплутали назву бойового модуля і бойової системи, яка називається "Бойовий модуль". Бойовий модуль це те, що знаходиться на даху даного автомобіля,
– прокоментував голова правління заводу "Кузня на Рибальському" Валерій Шандра.
А бойові модулі, якими й зацікавилося НАБУ, кажуть, вийшли навіть дешевшими.
"Ми його купили за 3,4 мільйона гривень, тобто на 20% нижче, ніж було у постанові Кабміну", – зазначив генерал-майор ДПСУ Сергій Вукаємський.
Читайте також: Світ багатіїв похитнеться: що демонструє "райський" скандал із офшорами
БТР від Порошенка і Кононенка – не перший скандал. До 2014 року підприємство займалося лише цивільними проектами. Але з початком війни "кувати" гроші виявилося вигідніше на багатомільярдних військових держзамволеннях. Тендери на постачання зброї, бронеавтомобілів, катерів Збройним Силам України "Кузня" виграє на диво легко.
"Ленінська кузня" справно кує багатство Порошенку. Робиться це в незаконний спосіб. Тендери відбуваються у неконкурентний спосіб. За завищеними цінами потім наші військові купують це все,
– вважає народний депутат Віталій Купрій.
Як з'ясували журналісти Центру розслідувань 24 Каналу, лише за перший рік президентства Порошенка активи "Кузні" збільшилися вдвічі – до 706 мільйонів гривень. Секрет успіху простий: компанія стала монополістом на тендерному полігоні держави.
"Це підприємство, яке виготовляло техніку. Фактично в них є монополія. І коли ми ставили питання з приводу вартості, то воно завжди проходило поза конкурсом, тому що це фактично чи не єдиний виробник такого класу, який може виробляти ці судна. Тому порівняти можливості з тим чи іншим не було", – сказав представник Комітету з питань нацбезпеки й оборони Тарас Пастух.
На звинувачення у корупції у президента вже відреагували. Переконують, що підприємство не заважатиме слідству.
Працівникам НАБУ будуть надані всі документи і пояснення,
– заявила представниця Президента у ВРУ Ірина Луценко.
Утім, солдати прикордонної служби технікою не можуть натішитися. Порівняно із ізраїльськими БУСиками, в яких вони їздили з 2007 року, у бронеавтомобілі почуваються більш захищеними. Та й оснащений такий "Тритон" значно краще.
Читайте також: Офшорний скандал Paradise Papers: Єлизавета II, радник Трюдо на інші несподівані імена причетних
Але ж, як запевняють не на камеру конкуренти президентської "Кузні", військові могли закупити не менш сучасні спостережно-бойові машини теж вітчизняного виробництва, але за менші гроші. Натомість Служба безпеки України, за їхніми словами, вже майже рік блокує вихід їхньої техніки на ринок, аби та не псувала продажі "Тритону".