Унаслідок стихійного лиха уже є загиблі, а також зруйновані домівки в окремих районах. Що відомо про масштабні повені у Центральній Європі – читайте в матеріалі 24 Каналу.
До теми Вода топить вулиці та зносить людей з ніг: Молдову накрили екстремальні дощі
Які наслідки повеней у Польщі
Сильні дощі, пов'язані з циклоном "Борис", обрушилися на Польщу з 12 вересня. Інтенсивні зливи призвели до швидкого підвищення рівня води в регіоні, до того ж південний захід Польщі опинився в найбільш критичних умовах. Влада особливо занепокоєна Нижньосілезьким, Опольським, Сілезьким і Малопольським воєводствами, причому Нижньосілезьке й Опольське воєводства відчувають найсерйозніші загрози.
Повінь у Польщі: дивіться відео
В історичному місті Глухолази, розташованому на південному заході Польщі поблизу Чехії, рятувальники розгорнули сотні мішків з піском вздовж берега річки, щоб пом'якшити наслідки повені. Мешканців сусіднього міста Клодзко наразі евакуюють.
У Глухолазах вода тече вулицями міста / Відео з акаунту @BezpiecznikPL у соцмережі Х
У Глухолазах згодом стало відомо, що обвалився міст. Загалом ситуація у Глухолазах катастрофічна. Вода рікою тече вулицями міста. Раніше мер міста Павел Шимкович звернувся до всіх мешканців з проханням евакуюватися.
У Глухолазах обвалився міст / Відео з акаунту @jachcy у соцмережі Х
В гірському містечку Строне-Шльонські Нижньосілезького воєводства внаслідок повені була пошкоджена дамба на річці Моравка, у результаті місто фактично опинилось під водою.
Міністерство національної оборони повідомило, що для допомоги в евакуації до Строне-Шльонські направлено вертоліт Мі-17.
Ситуація з повінню у Строне-Шльонські / Відео з акаунту @MeteoprognozaPL у соцмережі Х
Багато жителів вимагають евакуації з дахів своїх будинків. Подекуди ситуація така, що туди можна дістатись лише гелікоптером.
Повінь у Польщі / Фото PAP і польських ЗМІ
Крім того, відомо, що у Польщі одна людина загинула в повіті Клодзко, який прем'єр-міністр Дональд Туск назвав найбільш постраждалим районом країни. Там місцева річка піднялася понад 6 метрів.
Згодом Дональд Туск розпорядився оголосити у країні стан стихійного лиха. Його можуть ввести у певній частині або ж на всій території країни – де воно сталося або де можуть бути виникнути його наслідки.
Після консультацій з профільними міністрами та службами я розпорядився підготувати постанову Ради міністрів про введення стану стихійного лиха,
– оголосив Дональд Туск.
Наразі Льондек-Здруй оговтується від негоди. Місцеві жителі викидають лопатами мул зі своїх квартир. На вулицях величезна кількість бруду і гравію, пінопласту та побутової техніки. У місті пошкоджені мости й, що найгірше, зруйновані будинки. Деякі з них фактично залишилися без стін.
У Льондеку вода зруйнувала майже всі мости, зокрема історичний міст святого Яна 16 століття. За легендою, він був дуже міцним, оскільки при його будівництві використовувалися курячі яйця.
Руйнування після повені в містечку: фото PAP
У місті немає води, а електрика є лише у деяких кварталах. Також немає покриття мобільного зв'язку. Люди підіймаються на пагорб, щоб зателефонувати.
Містечко Строне-Шльонські зазнало величезних збитків під час недільної хвилі повені. Після прориву частини дамби руйнівна хвиля відразу ж хлинула на місто.
Наслідки сильної негоди у польському місті Строне-Шльонські / Фото Paweł Relikowski / Polska Press
Зв'язок із жителями цього польського населеного пункту зараз дуже складний. Зокрема, не працюють базові станції мобільного зв'язку, а також ускладнений транспортний рух до самого міста. Також місто відрізане від електро, газо та водопостачання.
Також відомо, що у Нижній Сілезії внаслідок прориву дамби між водосховищами Тополя та Козельно довелося оголосити про негайну евакуацію частини міста Пачкув, що на південному заході. Повідомляється, що вода йде "повним ходом", тож там мусять думати про безпеку місцевих.
У Польщі прорвало ще одну дамбу: дивіться відео
Крім того, кілька вулиць у місті Левін-Бжеський вже затоплені, а вода поширюється по всьому місту.
"Через деякий час буде неможливо проводити евакуацію. Кількість води на вулицях зростає. Автомобілі більше не будуть в'їжджати – за винятком військової або пожежної техніки", – повідомив мер міста Артур Котара.
Мер міста запевнив, що люди, які потребують допомоги для евакуації, отримають її. У Вроцлаві влада дала вказівку використати 40 000 мішків з піском для того, щоб підняти набережну та захистити житлові райони Маршовіце-1 і Маршовіце-2 від можливого затоплення річкою Бистриця.
У Вроцлаві намагаються підняти набережну / Фото wroclaw.pl
Яцек Сутрик – мер Вроцлава розповів, що набережні будуть частково обнесені плівкою, а солдати використають 40 000 мішків з піском для їх підняття.
Як зауважив Дональд Туск, згідно з проєктом розпорядження Ради міністрів, у затоплених районах буде запроваджено стан стихійного лиха на термін до 30 днів. Наразі передбачені наказ про евакуацію та заборона на перебування у визначених місцях.
Як негода вплинула на Румунію
Видання Reuters повідомляло, що Румунія бореться з руйнівними наслідками нещодавньої повені, яка призвела до загибелі щонайменше чотирьох осіб. Особливо сильно постраждав східний регіон країни, де тисячі будинків були зруйновані або серйозно пошкоджені.
Загалом у Румунії повінь вразила вісім повітів, завдавши її жителям значної шкоди. Прем'єр-міністр Марчел Чолаку повідомив, що близько 5000 будинків було пошкоджено, а 25 000 мешканців залишилися без електрики. Особливо важка ситуація склалася в повіті Галац, де були виявлені перші жертви стихії.
Рятувальні команди активно працюють над подоланням наслідків негоди, а місцева влада взяла на себе зобов'язання надати потрібну підтримку постраждалим, зокрема продовольство та тимчасове житло.
Ми створили оперативний кризовий штаб при Повітовій раді Галацького повіту за участю міністрів оборони, внутрішніх справ, навколишнього середовища. Пріоритетом є порятунок життів. У нас є вся необхідна логістика для швидкого втручання, включаючи аварійні вертольоти,
– повідомив прем'єр Румунії.
Масштабна повінь у Румунії / Фото Getty Images
Що відбувається в Чехії
Чеські ЗМІ пишуть, що вранці 15 вересня енергетична компанія CEZ Distribution оголосила про серйозні перебої в електропостачанні, які торкнулися 11 районів у північних регіонах країни. Понад 200 000 мешканців наразі залишаються без електроенергії, причому значні перебої спостерігаються у Південноморавському, Височинському, Злінському та деяких районах Оломоуцького країв.
На жаль, ситуація не покращується і через затоплення місцевості та сильний вітер виникають нові несправності. Наші монтажники та колеги з інших компаній працюють і працюватимуть цілий день там, де це дозволить безпека,
– додали в компанії.
Чеська поліція повідомила, що розшукує трьох людей, які перебували в автомобілі, що впав у річку Старич 14 вересня поблизу Ліпова-Лазне, села приблизно за 235 кілометрів на схід від Праги, яке постраждало найсильніше разом із сусіднім містом Єсенік.
Поліція та пожежна служба за допомогою гелікоптера евакуювали людей, які опинилися в районі. Загалом у країні евакуювали понад 10 тисяч людей, повідомив чеському телебаченню голова пожежної служби.
Повінь у місті Жулова / Відео з акаунту @KucerkaMiroslav у соцмережі Х
Найскладніша ситуація в Моравсько-Сілезькому та Оломоуцькому краях, а також у місті Градець-Кралове та Ліберецькому краї. Синоптики не виключають підтоплення у Єсеницькому, Карнівському та Опавському краях.
Наслідки негоди у місті Єсеник / Відео з акаунту @NickJF75 у соцмережі Х
Нині в 38 населених пунктах Чеської Республіки оголосили найвищу загрозу повені. У Празі вже підняли захист від повеней, набережні перекрили, а також зупиняють роботу різних об'єктів, до прикладу, через негоду припинив роботу зоопарк.
Австрія також готується до стихійного лиха
В Австрії також погіршується ситуація з погодою. За даними Австрійського федерального інституту геосфери, серпень став найспекотнішим місяцем за всю історію спостережень, але останні прогнози передбачають сильні опади в багатьох регіонах, щодня очікується до 20 сантиметрів опадів. Снігопади вже почалися в кількох районах, що викликає занепокоєння щодо можливого сходження лавин.
В австрійському Тіролі зійшла лавина, коли у горах була група туристів з 30 осіб. Відомо, що одна людина зникла, до її пошуків залучили рятувальників, однак чи знайшли потерпілого, – невідомо.
У Відні піднявся рівень місцевої річки / Відео з акаунту @AsgardIntel у соцмережі Х
У зв'язку з погіршенням погоди австрійські служби з надзвичайних ситуацій готуються до можливої евакуації в кількох муніципалітетах. Влада попереджає, що найближчими днями можуть виникнути значні труднощі для мешканців регіону Нижня Австрія.
Також загинув пожежник, який гасив повінь у Нижній Австрії, повідомив у неділю віцеканцлер Австрії Вернер Коглер. Тим часом повінь вже дісталася до Відня, там у районі Пенцинг із будинків евакуювали місцевих жителів.
В Австрії тисячі ластівок та стрижів загинули через негоду. Вони якраз перебували на шляху до теплих країв, коли потрапили під сильні дощі та снігопади.
Через високу вологість у повітрі немає комах, якими перелітні птахи могли б харчуватися під час польоту, а низькі температури ще більше виснажують їх.
Птахи рятуються від негоди в Австрії / Фото Tierschutz Austria
Мешканці Відня, Нижньої Австрії та Штирії поширюють фото сотень ластівок, які намагаються врятуватися та зігрітися на підвіконнях. А трупи птахів, які не пережили негоду, лежать просто на тротуарах.
Місцевих жителів закликали постраждалих птахів передавати до рятувальних центрів, а також збирають кошти для їжі.
Активісти рятують птахів від негоди / Фото Tierschutz Austria
У місті Гьоллерсдорф постраждала також в'язниця. За повідомленням аварійних служб, прорвало перші дамби, в тому числі в Гадерсдорфі та Поттенбрунні. Населення евакуйовується, допомога подекуди можлива лише з повітря.
Близько 10 000 співробітників аварійно-рятувальних служб беруть участь у масштабних рятувальних операціях по всій Нижній Австрії. Вони рятують людей, які застрягли на дахах, відкачують воду із затоплених будівель і розчищають дороги, заблоковані поваленими деревами.
В рамках скоординованої відповіді близько 2 400 військовослужбовців були залучені для допомоги в цих критично важливих операціях. Крім того, армійські вертольоти беруть активну участь, скидаючи мішки з піском для укріплення дамби, що була зруйнована.
Через повені затоплено близько 100 доріг, у т.ч. федеральні дороги та два автобани поблизу Відня – Південний (А2) та Західний (А1).
У всьому східному регіоні країни спостерігаються збої у роботі громадського транспорту, зокрема залізничні маршрути. У столиці, Відні, також підтоплено дві лінії метро, які працюють із перебоями. Влада закликає громадян утриматися від непотрібних поїздок та перебування на вулиці. У деяких школах учням можна пропустити заняття в понеділок.
Окрім того, в австрійській столиці із суботи, 14 вересня, пасажири швейцарського річкового круїзного лайнера Thurgau Prestige не можуть зійти на берег. Люди не можуть покинути судно через затоплений причал.
У Відні півтори сотні людей заблоковані на лайнері / Фото APA/GEORG HOCHMUTH
Через спричинену сильними дощами повінь на Дунаї, на кораблі залишилися заблокованими 102 пасажири та 40 членів екіпажу. Люди запевняють, що, на щастя, вони усім забезпечені, і їм залишається лише очікувати, коли місцева влада дозволить подальше плавання або висадку на берег.
Молдова також тоне після сильних дощів
Через рясні дощі вулиці міст та сіл Молдови охопила вода. У мережі показали відео з Кишинева, на якому потоки води зносять людей з ніг. Зокрема, двох жінок вода затягнула прямо під колеса автівки, яка, на щастя, на той момент стояла. Обом допоміг перехожий.
Вода занесла двох жінок під колеса авто: дивіться відео
Також про подібний випадок повідомляли й в іншій частині міста: там жінка потрапила у бурхливий потік води.
У повідомленні Департамент електротранспорту Кишинева підтвердив, що тролейбусне та автобусне сполучення тимчасово призупинено з метою забезпечення добробуту пасажирів та персоналу.
Крім того, повідомляється, що Кишинівський театр опери та балету імені Марії Бієшу постраждав від підтоплення в результаті негоди.
Сильні опади призвели до значних перебоїв у русі транспорту в Кишиневі та Страшенах, а також у Кантемирському та Лейському районах. Уряд опублікував заяву, в якій підтвердив, що автомагістралі R34 та R35 наразі заблоковані. Крім того, 13 населених пунктів в Оргеївському, Кантемирському та Леївському районах знеструмлені.
Річка Бик у Кишиневі вийшла з берегів: дивіться відео
У селі Романівка Левівського району прорвало дамбу водоймища, через що вода стікає в озеро.
Які країни ще можуть постраждати від негоди
У Словаччині та Угорщині очікують, що через негоду, яку приніс циклон, річка Дунай може наблизитися до критично високого рівня. Очікується, що пік хвилі повені близько до 8 метрів може накрити регіони вже наступного тижня.
Наразі рятувальники готуються до можливої негоди. У столиці Угорщини Будапешті офіційні особи оновили прогнози щодо підвищення рівня Дунаю в другій половині цього тижня до понад 8,5 метра, наблизившись до рекордних 8,91 метра, які спостерігали у 2013 році.
Мер Будапешта Ґергей Карачонь попередив місцевих мешканців та гостей міста, що наближається "найбільша повінь десятиліття".
Нижні причали в Пешті та Буді будуть закриті з 20:00 понеділка (16 вересня – 24 Канал), тому мер просить тих, хто там паркується, до того часу забирати свої автомобілі. Він підкреслив, що острів Маргіт і узбережжя Ромаї особливо схильні до ризику затоплення, і в цих районах також слід очікувати закриття,
– передає видання Telex.
Також поблизу Дунаю, ймовірно, обмежать рух громадського транспорту.