Президент Володимир Зеленський заявив, що обов'язково настане день, коли кримські татари та українці повернуться до рідних домівок. Про це він написав у своїй фейсбук-сторінці.

Радимо ознайомитись Роковини депортації кримських татар: жорстокі розстріли і десятки років заслання

Віримо, що обов'язково настане день, коли вони зберуться за одним столом, щоб разом промовити: Bizim ve siziñ azatlığıñız içün! За вашу і нашу свободу!
​– наголосив Зеленський.

Він також згадав, як 40 років тому кримські татари вже поверталися до України із заслання. Та в 2014 році в результаті анексії Криму чимало українців і кримських татар знову були змушені покинути свою землю.

Тим часом у ніч із 17 на 18 травня на будівлі Офісу Президента розмістили світлову проекцію, що символізує солідарність українського та кримськотатарського народів.

Водночас прем'єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що жорстокі випробування не зламали кримських татар. Він закликав не забувати їхніій вагомий внесок у "знищення радянської імперії зла".

Глава уряду вірить, що нинішнє вигнання зрештою закінчиться перемогою кримськотатарського народу й історична справедливість буде відновлена. А ключову роль, за словами Шмигаля, у цьому відіграє Україна.

Знайте більше Голос кримських татар: пісні, фільми та книги про трагедію народу в день 76 роковин

У партії "Голос" заявили, що сьогодні, коли Росія окупувала Кримський півострів і знову порушує права кримських татар, це питання набуває особливого значення.

Вічна пам’ять тим, хто більше не побачив свою рідну землю, але до останнього плекав її в своєму серці,
– написав на своїй фейсбук-сторінці Святослав Вакарчук.

П'ятий президент України та лідер партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко наголосив, що "біль кримських татар – це біль усіх українців".

За його словами, епоха незалежності України стала часом відродження для кримських татар. Втім російська окупація повернула репресії, арешти, обшуки та залякування.

Депортація кримських татар: головне

  • 18 травня, виповнюється 76 років з часу депортації радянським режимом кримських татар з їхньої історичної батьківщини – Криму. У цей день Україна та світ відзначають День пам'яті жертв депортації і геноциду кримськотатарського народу.
  • 18 травня 1944 року з Криму було відправлено перший ешелон кримських татар. Загалом же депортували понад 200 тисяч людей.
  • Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар у місцях заслання. Згідно з даними Українського інституту нацпам'яті, протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар.
  • Після депортації СРСР вдався до забуття історичної пам'яті про кримську державність та кримських татар. 25 червня 1946 року Крим був позбавлений статусу автономії та перетворений на звичайну область РРФСР, а протягом наступних двох років понад 80% оригінальної кримської топоніміки було замінено на стандартні радянські назви.
  • У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною та злочинною.
  • 12 листопада 2015 року Верховна рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримських татар і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.