Як повідомляє 24 канал, засіданні суду тривало 5 годин. Адвокати разом з суддею зупинилися на розгляді матеріалів справи.

До теми Медведчуку цього ніхто не подарує, – Кіпіані прокоментував позов через книгу про Стуса

Що відомо про засідання та акцію протесту під будівлею суду

Нинішнє, вже шосте за рахунком, засідання могло бути вирішальним. Сам Медведчук, який хоче заборонити продаж книги Кіпіані, до суду не ходить. Його інтереси представляє адвокат Ігор Кириленко. Допуск вільних слухачів на засідання обмежили.

Відповідачами разом з Кіпіані є видавництво "Віват" і типографія "Юнісофт". Позов формально стосується "захисту честі, гідності та ділової репутації та спростування недостовірної інформації".

Медведчук не знайомився ні тоді, ні зараз з матеріалами справи. Він не повідомив про суд дружину Стуса, хоча з етичної точки зору мав це зробити. Він виконував функції, притаманні обвинуваченню. Визнав вину Стуса, хоча не мав цього робити. Не оскаржив вирок у касаційній інстанції, хоча мав на це право. Судовий процес мав характер розправи,
– сказав представник видавництва "Віват".

Біля будівлі Дарницького суду мітингували активісти "Руху опору капітуляції" з гаслом "Медведчук – підарешт!". Загалом там зібралося понад 100 людей.

За словами співорганізатора акції на псевдо "Кабул", справа виникла, бо "Медведчук в очах українців хоче бути правильним і порядним".

"І коли спливає минуле, його це дратує. Це грає проти нього, бо Стус - помітна фігура, адвокат його фактично втопив у цій справі та вбив, бо мав захищати, а не захистив", – наголошує активіст. За його словами, Медведчук зараз зробив рекламу книзі Кіпіані.

Судове засідання у справі позову Медведчука до Кіпіані: дивіться відео

Акція проти Медведчука біля Дарницького суду / Фото Катерини Петренко для 24 каналу

Основне про те, як Медведчук намагається через суд заборонити книгу про Стуса: відео

"Черговий суд над Стусом": "докази" у справі Медведчука проти книги Кіпіані

У Дарницькому суді Києва 10 липня точилося засідання щодо позову глави ОПЗЖ Віктора Медведчука проти журналіста Вахтанга Кіпіані. Все через його книгу "Справа Василя Стуса", яку кум Путіна вимагає заборонити.

На переконання адвоката Медведчука, доказами у справі навіть є скріншоти з соцмережі "Facebook" з особистої сторінки Вахтанга Кіпіані та коментарі його читачів про те, книжка пішла у світ, а наклад розійшовся. Утім, відповідачі вважають неналежними ці докази.

Окрім того, з засідання зрозуміло: Медведчука розізлило, що його назвали в книзі "сином поліцая і шісткою комуністичної системи". Проте представники Кіпіані доводять: тут немає жодного елементу юридичного складу правопорушення. Більше того, Верховний суд у 2007 році визнав такі фрази оціночними і такими, що є в пошуках історичної правди.

Також Медведчука обурило, що його назвали "безвідмовним адвокатом".

"Кіпіані, як фахівець, є дуже слабеньким. І в матеріалах справи, і в книзі немає фрази Медведчука про те, що злочин Стуса заслуговує на таке покарання. Його слова про те, що "кваліфікація дій вірна" не значать, що Медведчук визнав злочини Стуса. Медведчук не мав відношення до смерті Стуса, тому "розпинати" він його також не міг", – висловився адвокат.

Проте відповідачі пояснюють: оскільки Медведчук підтримував обвинувачення, тому Кіпіані вжив оціночне судження.

Як вони наголосили: Стус не загинув від розпинання у прямому сенсі, а тому це образний вислів. Себто, у книзі йдеться про гвинтик системи, яка згубила поета. Вони переконані: представник Медведчука вводить в оману суд, викривлюючи зміст книги.

Далі – більше. Адвокат "кума Путіна" замість захисту його честі та гідності чомусь вирішив пройтися по моральних якостях Вахтанга Кіпіані та Василя Стуса. Він назвав історика псевдонауковцем, а його книгу – "політично заангажованим твором". А Стусу закинув страх КДБ.

"Стуса видавництво "Vivat" вважає ангелом, а Медведчука – не янголом. Я хочу довести, що це не так", – сказав він.

Представник позивача наполіг, аби досліджували останнє слово Стуса в суді 1972 року, а не 1980-го, коли його адвокатом був саме Медведчук. Він хотів показати, що Стус нібито боявся радянську владу. Проте відповідачі вважають: наразі роблять черговий суд над Стусом. Пояснюють: після радянської катівні він перестав бути прихильником радянської системи, змінився в поглядах і став прихильником націоналізму. За їх словами, цей "доказ" взагалі не має жодного складу юридичного правопорушення.

Включення кореспондентки 24 каналу з зали суду: відео

Позов Медведчука через книгу про Стуса: головне

  • Книга Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса" вийшла друком ще у травні минулого року. У ній зібрані ключові документи з колишнього архіву КДБ, де пояснюється, як і за що насправді судили українського дисидента.
  • Віктор Медведчук був тоді державним захисником українського поета Василя Стуса. Його звинувачують у порушенні адвокатської етики під час судового процесу. Сам він своєї провини не визнає.
  • Ще влітку 2019 року Медведчук заявив, що проситиме суд заборонити книжку Кіпіані про Василя Стуса, бо там начебто є "висловлювання, які не відповідають дійсності". Журналіст назвав позов тиском на свободу слова.
  • У жовтні 2019 року суд провів підготовче засідання у справі. Тоді Кіпіані уточнив, що Медведчук вимагає спростувати дев'ять пунктів у книзі, в яких описуються колізії із захистом кума Путіна Василя Стуса.

Хто такий Василь Стус?

Це український поет, прозаїк, перекладач, літературознавець та правозахисник. Він був одним із найактивніших дисидентів. Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1990), Герой України (2005, посмертно).

За те, що боровся за необхідність збереження і розвитку української культури, зазнав репресій з боку радянської влади, його творчість була заборонена, а сам він був засуджений до тривалого перебування в місцях позбавлення волі, де і загинув.