Яких привілеїв очікувати вакцинованим

Глава МОЗ Віктор Ляшко зазначив, що зараз розглядається план введення привілеїв для українців, які вакцинувалися від коронавірусу.

Читайте також Вакциновані українці отримають привілеї, якщо буде новий локдаун, – МОЗ

Так, у регіонах будуть запроваджувати різного роду обмеження, але певним сферам економіки дозволять працювати навіть у червоних зонах.

Будуть запроваджуватися карантинні обмеження, але для певних сфер економіки. Вакцинованим дозволять працювати навіть в «червоному» рівні епідеміологічної небезпеки. Наприклад, кінотеатри зможуть працювати, якщо колектив буде вакцинований і у відвідувачів будуть COVID-сертифікати. І таких сфер багато. У Франції, у Німеччині сьогодні пропрацьовуються різні варіанти,
– додав Ляшко.

Нагадаємо, що раніше у МОЗ говорили про можливість запровадження нового локдауну вже восени, якщо будуть перевищені показники. Втім, очікується, що до середини вересня ситуація кардинально змінюватися не буде.

Віктор Ляшко

Очільник МОЗ Віктор Ляшко / Фото 24 канал, Валентина Поліщук

Також, відповідно до офіційної інформації в Україні проти коронавірусу вакцинували 5 099 802 людей отримали першу дозу вакцини, а повністю імунізовані та отримали дві дози – 3 179 661 людина. Тобто зараз повністю вакцинувалися в країні лише близько 7% населення.

Збереження здоров’я чи репресивні заходи

Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт, зазначив, що сама ідея запровадити послаблення карантину для вакцинованих свідчить про те, що влада сприймає карантин як репресивні заходи, а не як заходи для обмеження розповсюдження хвороби. Адже вакциновані люди так само можуть переносити вірус, як і невакциновані.

Тобто, якщо карантин має стримувати пандемію, то він має діяти для всіх однаково, незалежно від факту вакцинації. Проте, в багатьох країнах для вакцинованих влада надає дозвіл на відвідування ресторанів, спортивних залів, концертів, проїзд в громадському транспорті тощо,
– каже Хмелевський.

"Такі послаблення є засобом тиску, щоб змусити якомога більше людей вакцинуватися. До уваги не береться той факт, що багато людей мають протипоказання від щеплень, також частина людей вже перехворіли та мають природний імунітет", – продовжив експерт.

Він додав, що така політика урядів викликає незадоволення в суспільстві. В багатьох країнах, зокрема у Франції, Німеччині, Канаді відбуваються досить масові акції протесту проти заборони для невакцинованих відвідувати громадські місця. Причому в таких акціях беруть участь як невакциновані, так і вакциновані.

Такі обмеження мають дискримінаційний характер і за своєю суттю не відрізняються від дискримінації за іншими ознаками, як то національністю, расовою чи статевою приналежністю, релігією тощо. На жаль, в багатьох країнах суди та правоохоронні органи не реагують на порушення прав громадян. Проте, в найближчій перспективі варто очікувати гучних судових процесів щодо дискримінації невакцинованих громадян,
– коментує експерт.

Андрій Шульгін, Digital-адвокат, пояснив, що згідно з Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб" Кабмін може ввести додаткові обмеження для фізичних осіб. У цьому випадку держава дає законний спосіб зняти ряд обмежень шляхом вакцинації. Більш того, слід пам'ятати, що будь-яка не вакцинована людина стає джерелом загрози для інших людей. У зв'язку з чим, держава обмежує права таких людей заради інших людей.

Також слід пам'ятати, що реалізація прав людини не є абсолютною і закінчується там, де починаються права інших. Важливо відзначити, що незаконним буде обмеження прав громадян, якщо держава зобов'яже всіх вакцинуватися, але не зробить це доступним. В такому випадку відсутність механізму виконання зобов'язання є порушенням прав людини,
– каже Шульгін.

Каріна Фанштейн, адвокат АО Credence, зазначила, що зараз вакцинування від COVID-19 в Україні добровільне. Проте у разі загострення ситуації в Україні на законодавчому рівні може бути введена обов’язковість вакцинації від COVID-19.

Чи відбудеться у такому разі порушення прав людини? У контексті цього питання слід розуміти, що при прийнятті законодавчих актів враховують інтереси суспільства в цілому, а не лише права однієї конкретної людини. І ми вже маємо такий приклад,
– говорить Фанштейн.

Саме тому Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб" передбачено обов’язковість профілактичних щеплень проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу, за виключенням осіб, які мають відповідні медичні протипоказання.

Вакцинація від коронавірусу

Юристи кажуть, що привілеї для вакцинованих не порушують прав інших людей / Фото Unsplash

Вона додала, що аналогічної позиції дотримується також і Верховний Суд у питаннях, що стосуються щеплень. Так, у Постанові від 10 березня 2021 року у справі № 331/5291/19 Верховний Суд дійшов наступного висновку: "Вимога про обов`язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб, з огляду на потребу охорони громадського здоров`я, а також здоров`я зацікавлених осіб, є виправданою. Тобто в даному питанні превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими, однак лише у тому випадку, коли таке втручання має об`єктивні підстави – тобто було виправданим".

Схожої позиції дотримується і Європейський суд з прав людини у питаннях щодо дотримання балансу між обов'язковою вакцинацією і правом на приватне життя. Розглядаючи справу щодо вакцинації дітей у Чехії, Європейський суд з прав людини зробив висновок, що обов'язкова вакцинація дітей в Чехії не порушує право на повагу до приватного життя,
– пояснила експертка.

Вона підсумувала, що зазначені справи не стосуються вакцинації від COVID-19, проте такі висновки відображують поточну правову позицію судів щодо вакцинації. До того ж низка країн вже запровадила обов’язкову вакцинацію. Всіх дорослих вакцинують у Саудівській Аравії та Індонезії, а для окремих груп населення щеплення законодавчо передбачено в Італії, Греції, Великий Британії та інших демократичних країнах.

Також з теми Він є можливим, – у МОЗ пояснили, за яких умов введуть локдаун восени

У яких країнах є привілеї для вакцинованих

Дійсно, у багатьох європейських країнах уряди суттєво послабили карантин для тих людей, які вакцинувалися.

  • Наприклад, у Німеччині ще з 9 травня скасували низку обмежень для людей, повністю щеплених від коронавірусу та тих, хто нещодавно одужав. Так, дозволили без жодних обмежень зустрічатися з іншими людьми. Після поїздки за кордон не треба відбувати карантин, а також повністю вакциновані не повинні пред'являти негативні тести на коронавірус при відвідування магазинів чи перукарень. Водночас ці особи мають, як і раніше, носити захисні маски.
  • Наприкінці липня 2021 року Національна рада Словаччини схвалила поправку, що дозволяє вакцинованим громадянам уникати обмежень в разі погіршення епідеміологічної ситуації в країні. Після цього у Братиславі почалися протести. Люди перекривали вулиці, протестуючи проти закону, який дає привілеї вакцинованим.
  • А у Франції для того, аби потрапити в такі культурні місця, як кінотеатри і музеї, а також для відвідування басейнів або нічних клубів і т.д., потрібно отримати «Паспорт вакцинації». З 9 серпня ця вимога розширена, зокрема, для походу в ресторан, доступу до нетермінової допомоги в лікарні або подорожі міжміським поїздом. Це також неабияк обурило громадян і понад 200 тисяч людей вийшли на вулиці з протестами.