Карен Донфрід запевняє, що США разом із партнерами та союзниками розпочали роботу над санкціями задовго до вторгнення Росії. Немає жодних сумнівів, що всі ці заходи впливають на російську економіку. Фондовий ринок Росії не відкривається вже тижнями.

Ба більше, США підтримують Україну й іншими способами – зокрема, президент Джо Байден зовсім не жалкує для нашої країни систем ППО, протитанкових комплексів та іншого озброєння. Та чи буде цього достатньо для того, аби завершити війну з Росією?

Про все це та багато іншого ми поспілкувалися з помічницею Держсекретаря США з питань Європи та Євразії Карен Донфрід у межах проєкту "Інтерв'ю24".

Як ми знаємо, санкції суттєво вплинули на економіку Росії. Чого ще варто очікувати від Сполучених Штатів?

Санкції, які США разом зі своїми найближчими союзниками та партнерами наклали проти Росії в результаті її брутальної та нічим не спровокованої агресії проти України 24 лютого, – масивні та безпрецедентні. Ще напередодні вторгнення ми дуже тісно співпрацювали з нашими партнерами та союзниками, щоб сформувати їх, аби можна було ввести санкційний пакет в дію, як тільки Росія нападе.

Згадані санкції поширюються на фінансові інститути Росії, зокрема центральний банк, що ніколи раніше не відбувалося по відношенню до країни-члена Великої Двадцятки. Санкції також вразили російських високопосадовців: починаючи вгорі від Володимира Путіна і завершуючи російськими елітами та членами їх сімей. Обмеження також стосуються російського військово-промислового комплексу. Загалом йдеться про комплексний набір санкцій та заходів експортного контролю проти Росії.

Немає жодних сумнівів, що всі ці заходи впливають на російську економіку. Фондовий ринок Росії не відкривається вже тижнями. Вартість рубля нижче за пенні. Міжнародні компанії покидають Росію, а кредитні рейтинги РФ опустилися до рівня звичайних папірців.

І ми продовжуватимемо санкційну політику, поки Путін не припинить свою нічим не обґрунтовану війну проти України.

Дозвольте звернутися до всіх ваших читачів – я, як громадянка США, натхненна неймовірною стійкістю українців у цей час.

З 24 лютого Україна щодня зазнає терористичних актів, а удари російських ракет уже наблизилися до польського кордону. Хіба цього не достатньо, щоб НАТО прийняло рішення про закриття неба? Чи розглядає американський уряд варіант із частковим закриттям неба, щоб, до прикладу, захищати гуманітарні коридори? Якщо ні, чи можемо ми розраховувати на додаткове озброєння, як-то літаки та системи оборони?

Дякую за Ваше запитання. Як ви знаєте, президент Зеленський у своєму емоційному зверненні до Конгресу США піднімав питання закриття неба. Ми розуміємо цей запит, але причиною, чому Сполучені Штати не погодилися на це, як зазначав президент Байден, є те, що ми намагаємося припинити війну в Україні.

Звернення Володимира Зеленського до Конгресу США: дивіться відео

І якщо США безпосередньо втрутяться у війну, це призведе до ще більшої війни, що дуже небезпечно. Тому ми заявили, що не будемо відправляти бойові сили в Україну, і вважаємо, що війна НАТО проти Росії нашкодить усьому світу.

При цьому ми глибоко віддані тому, щоб допомогти Україні захистити себе. Тому ми дуже активно постачаємо Україні зброю, яка дозволить збивати російські літаки: зенітно-ракетні комплекси, системи протиповітряної оборони тощо. І скажу вам, українські сили дуже активно використовують ці системи у війні з Росією!

Як ви знаєте, під час промови до Конгресу США, президент Зеленський також запропонував створити об’єднання U24 – спільноту відповідальних держав, які мають сили негайно зупиняти конфлікти і надавати всю необхідну допомогу протягом доби. Чи розглядають США можливість створення такого об’єднання? Якщо ні, що ви думаєте про створення інших альянсів для зупинення Росії?

Хочу сказати, що ми вітаємо всі ідеї і дуже раді чути думки наших українських колег. І звичайно ж сама публічна промова президента Зеленського була надзвичайно зворушливою.

володимир зеленський
Володимир Зеленський напередодні звертався до Конгресу США / Фото ОП

Як ви знаєте, уряди США та України дуже тісно співпрацюють на багатьох рівнях. Мій керівник, державний секретар США Ентоні Блінкен, розмовляє з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою на постійній основі і знаю, що він був радий їх недавній особистій зустрічі. Сполучені Штати приклали багато зусиль, щоб збудувати міжнародну коаліцію для зупинення війни проти України.

У першу чергу ми зверталися до європейських партнерів та союзників – трансатлантичні відносини були ядром цієї глобальної коаліції. Наші союзники в Азії відіграли дуже важливу роль у накладенні санкцій та заходів експортного контролю.

Чи підтримали би США відмову України від своїх амбіцій щодо НАТО в обмін на гарантії безпеки та припинення війни?

У США ми послідовно повторюємо незмінний принцип: "Нічого про Україну без України". Ми не будемо спонукати Україну до яких-небудь поступок.

Це поширюється на Україну і на всі інші країни світу. Тому ні, ми не будемо спонукати Україну на поступки. Але натомість підтримаємо те, чого захочуть досягти українці.

Чи підтримують Сполучені Штати вступ України до ЄС? Як, на вашу думку, це відбудеться і скільки часу може зайняти цей процес?

США незмінно підтримують євроатлантичні прагнення України. Здобуття членства в ЄС, так само як і в НАТО – це вибір, який роблять українці. Ми знаємо, що недавно Україна підкреслила свій інтерес вступити до ЄС, і зараз Європейський Союз займається цим питанням. Звичайно ж, ми не є членами ЄС, і відповідне рішення прийматимуть у Брюсселі. Але зі свого боку ми продовжуватимемо підтримувати євро-атлантичні прагнення України в майбутньому. Ми активно підтримували програму реформ, які Україна реалізувала до нещодавнього вторгнення Росії, і будемо й надалі підтримувати Україну в досягненні цих амбіцій.

Насамкінець, американська розвідка попереджала Україну про можливий наступ Росії задовго до того, як це сталося. Про що говорить розвідка зараз? Чи є якісь прогнози щодо того, коли війна завершиться?

У світі є лише одна людина, яка може відповісти, коли ця війна завершиться. І це – Володимир Путін.

Тож я хочу, щоб кожна країна світу закликала Путіна зупинити цю війну і припинити вбивства цивільного населення в Україні. Сподіваюся, що він нас почує. Але ми маємо чітко говорити, хто відповідальний за цю війну, і зробити так, щоб він не лише заплатив за свій вчинок, але й забезпечити такий тиск, щоб він припинив війну якомога швидше.