Одна з останніх – зібрання загадкового шабашу своїх поплічників 15 липня. На ньому він разом із двома вірними псами – білоруським диктатором олександром лукашенком й українським експрезидентом-утікачем віктором януковичем – нібито "воскресять" подобу радянщини, проголосивши "єдність" країни-монстра рф, поглинутої нею білорусі та України (точніше, її тимчасово окупованих територій). Про те, наскільки реальним є такий божевільний сценарій, в ексклюзивному інтерв'ю для сайту 24 каналу розповів колишній депутат держдуми росії Ілля Пономарьов – єдиний, хто свого часу виступив проти окупації Криму в парламенті країни-агресора. Будучи вірним своїй позиції, згодом він переїхав до України і набув її громадянства.
Радимо "Ми ще не починали": у путіна з'явився новий план щодо війни в Україні
Що задумав неофюрер
15 липня путін буцімто може оголосити про таке собі відродження СРСР і підписати "угоду" з лукашенком і януковичем. Чи дійсно таке може бути і який в цьому інтерес для нього, окрім якогось бутафорського кроку?
Я вважаю, що імовірність того, що він буде рухатися в напрямку відновлення СРСР, дуже велика. І це, звичайно, буде не Радянський Соціалістичний Союз. Але російською мовою це можуть назвати "Союз суверенных славянских республик". Так само буде, як СССР. І англійською мовою також буде USSR в цьому випадку.
Але зараз, коли статус цих псевдореспублік незрозумілий, з Україною війна, білорусь також в цьому випадку, я вважаю, буде утримуватись від цього. Тому я не розумію, як це можна створити чисто технічно.
Ще лунала така думка, що путін нібито захоче сюди номінально включити окуповані території півдня – тобто те, що поки що ЗСУ не відбили. Він може на це піти? Адже це виглядатиме більше як ритуальний жест з його боку.
Я саме про це і кажу, що це можливо зробити, на мою думку, тільки в тому випадку, коли військові дії припиняться. Це неможливо зробити, коли триває відверта війна. Припустимо, що Луганщина буде повністю окупована. Тоді вони можуть сказати: "Окей, ця псевдореспубліка вже існує у своїх визнаних російською федерацією кордонах. Отже вона існує як країна".
А території Донеччини чи Херсонщини – вони всі окуповані частково. Якщо їх долучають, то що – вони долучають до складу цього "Радянського Союзу" території в стані війни? Я вважаю, що це буде дуже складно.
Не пропустіть Окупанти масово накладають на себе руки після повернення з війни в Крим
путін продовжуватиме намагатися втягнути лукашенка у війну проти України, але той відкараскуватиметься до останнього / Фото getty Images
План упокорення шантажем
Тобто це більше, мабуть, як завжди фікція для внутрішнього споживача? Мовляв, от, ми робимо "історичний" крок.
Ні, я вважаю, що це трохи інше. Якби це було створено, то, звичайно, для внутрішньої аудиторії. Й для того, щоб путін мав можливість перейти до посади головного керівника, вождя, предстоятеля, я не знаю, цього нового "Радянського Союзу". І тоді йому буде потрібно залишатися на посаді президента російської федерації.
Але зараз, якщо він буде говорити про створення цього "союзу", а потім його не створить, ну, це з позиції піару буде величезною втратою. Я вважаю, що для внутрішнього споживання він про це зараз говорити не буде. Здебільшого путін використовує це, щоб нас шантажувати, тому що успіхів військових у нього небагато.
І я думаю, що наразі головний, хто зацікавлений в перемовинах, – це російська федерація. У них там дуже простий меседж до нас: якщо ми не погодимося на ці перемовини і не почнемо їх одразу ж зараз, тоді вони будуть просто анексувати ці території й тоді все буде набагато складніше, тому що не буде ходу назад. Саме через це вони і розповсюджують всі ці чутки, щоб це створювало тиск на українську владу.
Отже навіть якщо він щось і заявить 15 липня, то це буде більше попередження, а не констатація про створення цією структури?
Було б набагато символічніше це створити в грудні, коли буде сторіччя Радянського Союзу. А зараз я вважаю, що ні. Зараз будуть певні рішення, які стосуються промисловості й можливості для уряду мобілізувати потужності російських підприємств на військовий курс цієї "операції". Вони там призначать нову людину на посаду, віцепрем'єра цього, дениса мантурова, підвищать його. Я думаю, що це буде головне.
Але, звичайно, сам факт того, що вони там збираються для чогось і що ми про це говоримо, – це також є фактором психологічного тиску. Тому що навіть якщо нічого там не відбудеться, в цю п'ятницю, всі ж запам'ятають, ми самі запам'ятаємо, що була погроза, і в майбутньому будемо більш обережними.
Про важливе Країна-бензоколонка стрімко деградує: у росії починається паливна криза
Як путін і лукашенко взяли в лещата самі себе
І ще було таке припущення, що буцімто в цю дату, якщо він не створить цей СРСР 2.0, то може разом з лукашенком оголосити офіційно війну, аби якось виправдати загальну мобілізацію. Чи є вірогідність ще такого розвитку подій?
Водночас всі зауважують, що лукашенко ніби як до останнього намагається пропетляти з цим рішенням – він ніби і за, але остаточно не може прямо заявити, що він уже дійсно готовий вступати у війну.
Так само я вважаю, що лукашенко буде петляти до останнього. Тому що він розуміє, що це дуже небезпечно, і тому що він не хоче бути заручником у путіна. Він і так від нього залежить майже на 100%. Якщо лукашенко піде на війну – ну, взагалі жодної незалежності не залишиться. Тому думаю, що він щонайменше буде намагатися уникнути цього, як може.
До теми – про що йшлося в останній телефонній розмові путіна і лукашенка: дивіться відео