Дуда та Науседа оприлюднили спільну заяву
Анджей Дуда та Гітанас Науседа виклали спільну заяву: вони закликають утриматися від насилля і порушення прав людей. Відповідну заяву двох президентів опублікувало "Польське Радіо".
Детальніше Білорусь охопили масштабні протести: щонайменше 3 тисячі затриманих, понад 50 потерпілих
Як сусіди Білорусі, ми закликаємо білоруську владу повністю визнати та дотримуватися основних демократичних стандартів. Ми закликаємо утримуватися від насильства та поважати основні свободи, права людини та громадянина, включаючи права національних меншин та свободу слова,
– йдеться у заяві.
Як писали президенти, вони вважають, що "діалог – це завжди найкращий метод забезпечення соціального розвитку та обговорення реформ та політичних дій".
Глава уряду Польщі закликає скликати саміт ЄС
Через протести у Білорусі після виборів президента потрібно скликати екстрений саміт Євросоюзу. Відповідну заяву зробив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
Польща відповідальна за своїх найближчих сусідів. Саме тому, прем'єр-міністр Матеуш Моравецький у листі до голови Європейської Ради Шарля Мішеля та президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн закликав скликати екстрений саміт у зв'язку з подіями у Білорусі,
– мовиться у заяві на сайті уряду Польщі.
МЗС Польщі просить не застосовувати силу проти мітингувальників
У Міністерстві закордонних справ Польщі, тим часом, закликають владу Білорусі не застосовувати силу проти мітингувальників.
"Гостра реакція сил правопорядку, застосування сил проти мирних мітингувальників, решти є неприйнятними. Ми звертаємось до влади Білорусі із закликом зупинити дії, що провокують ескалацію ситуації та поважати основні права людини", – мовиться у заяві дипвідомства.
МЗС Литви засудило порушення на виборах у Білорусі
Солідарні з польськими колегами й у МЗС Литви, інформує Reform.by. У дипвідомстві наголосили, вибори президента у Білорусі відбувались зі значними порушеннями. Наприклад, абсолютно не були створені умови для міжнародних та незалежних спостерігачів. Проігнорували, зокрема, й заклики міжнародної спільноти провести прозоре голосування.
У литовському МЗС закликають владу Білорусь припинити політичні переслідування та звільнити затриманих.
Актуально Хто з лідерів країн привітав Лукашенка з перемогою: список
Офіційні заяви Євросоюзу щодо подій у Білорусі
Відреагували на криваві сутички у Білорусі й у Євросоюзі. Так, верховний представник ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель закликав звільнити заарештованих під час протестів у Білорусі.
У спільній заяві з членом Єврокомісії з політики сусідства Олівером Варгеї політик засудив дії білоруської влади.
Білоруська влада повинна забезпечити виконання головного права – на мирні зібрання,
– мовиться у заяві.
Голова Європейської Ради Шарль Мішель також розкритикував дії білоруських силовиків, про це він написав у твіттері.
Насилля проти протестувальників – це не відповідь. Свобода слова, свобода зібрань, основні людські права – цього треба дотримуватись,
– наголосив Мішель.
Заява ПАРЄ
Те, що президентські вибори в Білорусі не можна назвати ні вільними, ні справедливими, заявив голова Парламентської асамблеї Ради Європи Хендрік Дамс.
"Я уважно стежив за президентськими виборами в Білорусі, так само як і за подіями, що послідували після закриття дільниць. Я глибоко шкодую, що ці вибори далекі від того, щоб вважатися вільними і справедливими", – зазначив він.
Політик також закликав владу "проявити максимальну стриманість". У ПАРЄ також додали, що чекають, "коли європейські цінності переможуть в Білорусі".
Критика з боку НАТО
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг від імені організації висловив стурбованість у зв’язку із ситуацією в Білорусі.
"Союзники по НАТО висловили серйозну стурбованість з приводу проведення президентських виборів в Білорусі. НАТО засуджує насильство проти мирних демонстрантів", - йдеться в його заяві.
Чехія засуджує затримання демонстрантів і відкидає звинувачення Лукашенка
Чеські політики розкритикували перебіг президентських виборів у Білорусі та засудили насильство проти демонстрантів у Мінську. Окрім того, вони рішуче відкинули закиди з боку білоруської влади щодо можливого втручання Чехії у події в республіці.
Глава МЗС країни додав: Чехія не має жодного відношення до організації протестів у Білорусі.
Раніше Лукашенко звинуватив "маріонеток" з низки західних країн, зокрема, Чехії, Польщі та Великої Британії, у тому, що вони зовні організували заворушення в Білорусії.
Протести у Білорусі: головне
- 9 серпня відбулися вибори президента Білорусі, у яких за даними екзитполів з великим відривом переміг чинний президент Олександр Лукашенко.
- Після оголошення результатів виборів за даними національного екзитполу тисячі білорусів вийшли на вулиці міст на протест із твердженням про масову фальсифікацію.
- Одразу після того, як закрилися виборчі дільниці в Білорусі силовики почали затримувати людей.
- Протягом попередніх двох діб до виборів у Мінськ прибувала важка техніка і водомети, стягувалися війська.
- У Мінську сталися масштабні сутички із ОМОНом, ті задіяли рушниці із гумовими кулями, водомети.
- Автомобіль ОМОНу у столиці Білорусі в'їхав у натовп протестувальників, внаслідок чого є багато постраждалих.
Дивіться відео: протести в Білорусі з 9 на 10 серпня