Утім, невідомо, коли вона впала – кілька днів, кілька тижнів чи кілька місяців тому. Ба більше, у ракети не було виявлено боєголовки, тому невідомо, чи взагалі вона спрацювала. Її пошуки тривають, адже цілком вірогідно, що боєголовка могла відокремитися від решти снаряда.
Читайте також Кому найбільше вигідна війна Росії проти України
Польська влада вирішила не поспішати з оприлюдненням висновків. Щоб усе з'ясувати, почала розслідування, яким займається, зокрема, військова прокуратура.
"Військовий департамент окружної прокуратури у Гданську під наглядом Національної прокуратури порушив справу щодо залишків повітряного військового об'єкта, знайденого в лісі за кілька кілометрів від Бидгоща. Окрім прокуратури, місце події оглядають військові експерти, поліція, жандармерія та представники СВК", – написав у твітері генеральний прокурор Польщі Збігнєв Зьобро.
Тож наразі місце інциденту ізольоване і оточене польськими службами. Вхід до лісу охороняє військова поліція. Також там є сапери та пожежна команда.
Напад чи несправність?
Тим часом інцидент викликав цілий шквал припущень, домислів та чуток. ЗМІ почали самостійно з'ясовувати, що ж сталося під Бидгощем, дещо нагадавши ситуацію, що була у листопаді 2022 року в Пшеводуві, коли про обставини події громадськість на початках дізнавалася саме з медійних ресурсів.
Емоції викликала насамперед інформація про "російські написи" на залишках військового об'єкта. Однак, як зазначив генерал Роман Полко, це не обов'язково означає, що запуск ракети було здійснено з території Росії.
Однією із найпоширеніших причин може виявитися інцидент під час військових навчань на полігоні під Бидгощем.
"Польська армія також має ракети радянського виробництва, тобто ті, що описані кирилицею", – поділився думками колишній командир GROM. Він додав, що поблизу Бидгоща є кілька полігонів, а прибирання складів часто поєднується з тренуваннями, під час яких техніка утилізується.
Утім, на думку генерала Вальдемара Скшипчака, справа може бути складнішою. За його словами, причиною міг стати інцидент під час навчань у поєднанні з несправним обладнанням.
"Я б не виключав, що така подія була ненавмисною. Тому що якщо це пострадянська ракета, а я припускаю, що так і є, то ця ракета дуже стара і не повинна бути технічно повністю справною. Тому я був би схильний вважати, що до того, що вона там опинилася, призвів дефект ракети або випадковий запуск ракети", – пояснив Скшипчак.
Нова гіпотеза
Існує й інша версія. Так, 28 квітня оперативний командувач видами збройних сил генерал-лейтенант Томаш Пьотровський розповів про знайдений об'єкт, згадавши ситуацію 16 грудня минулого року, коли росіяни здійснили одну з наймасованіших ракетних атак по Україні.
Зауважте Так війни не виграють: що точно не треба робити українцям
"Ми прийшли до висновку, що, ймовірно, знахідка на землі може бути пов'язана з тим, що відбувалося в повітряному просторі", – поділився Пьотровський.
Про грудневі обстріли згадав і прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький: "Є підстави пов'язати цю знахідку, це обладнання, знайдене кілька днів тому, з інформацією, яку наші служби отримали у грудні минулого року, і щодо якої ми також були в постійному контакті з нашими союзниками". Він додав, що під час інциденту польські та союзницькі літаки F-35 були підняті в повітря, щоб відстежити траєкторію цієї ракети над територією Польщі.
Тож виникає запитання: як так сталося, що російська ракета порушила польський повітряний простір і долетіла аж до Бидгоща – міста, яке через його значення на військовій мапі Польщі називають "польською столицею НАТО"?
На думку деяких військових експертів, це міг бути збіг обставин. Адже ракета, маючи невелике радіолокаційне відображення, летіла низько. А Польща, як і інші країни Альянсу, не має ППО на найнижчому рівні, що охоплює територію всієї держави.
Рекомендуємо Контрнаступ – не біблійна притча: чому не можна просто чекати
Тому така ракета – це важка ціль, що могла з'являтися на екранах та зникати. Хоча ракету міг виявити літак НАТО АВАКС, який кружляв над Польщею, все ж це не є постійним спостереженням.
Ракета ще може "вибухнути"
Хай там як, якщо останнє підтвердиться, це буде не перший випадок, коли ракетні снаряди з боку третіх країн, у цьому випадку Росії, потрапляють на територію держави-члена НАТО. Через що виникають інші логічні питання:
- чому не було реакції ані від польської влади, ані від союзників по Альянсу?
- Чому про інцидент стало відомо лише зараз?
Наразі ж, як політики керівного табору, так і представники опозиції не коментують ситуацію. Так буде доти, доки не стане більш відомо про подію, що сталася під Бидгощем.
Втім, вже зараз можна припустити – якщо ракета не вибухнула при падінні, вона може зробити це незабаром. Звісно ж, у фігуральному сенсі, але від того, вочевидь, не менш небезпечному.