В той час, як президент Америки Дональд Трамп лякає Ким Чен Ина страшними карами, фахівці з ракетної техніки висловлюють сумніви щодо двох моментів: по-перше, вони не вважають нову північнокорейську ракету міжконтинентальною, по-друге ж – вони не вірять, що КНДР побудувала цю ракету сама. Хто ж "подарував" диктаторові зброю?

Читайте также: США та Південна Корея запустили балістичні ракети у відповідь на дії КНДР

Святковий салют по-корейськи

Пхеньян відзначив американський Independence Day своєрідним салютом: 4 липня в Північній Кореї відбулися випробування нової ядерної ракети. Керівництво КНДР заявило, що ракета ця є міжконтинентальною й, таким чином, Північна Корея віднині стає членом так званого "ядерного клубу" й може напасти на будь-яку країну, на будь-якому континенті.

Щоправда, ці переможні реляції не підтвердив жоден міжнародний фахівець. Американські військові, які базуються в Південній Кореї, заявили, що випробувана у вівторок ракета є, скоріш, ракетою середньої дальності. Ракета "Хвасонг-14" стартувала на заході КНДР в 9:40 за місцевим часом, пролетіла Корейський півострів та впала в море після 39-хвилинного польоту в 200 милях від японського узбережжя, подолавши таким чином близько 933 км. На "міжконтинентальні" відстані це аж ніяк не схоже.

Втім, навіть таке випробування зчинило немалу веремію в світі. "Ми абсолютно не маємо наміру терпіти ці постійні провокації" – обурювався спікер японського уряду, секретар Кабінету міністрів Японії Йошида Суга. Президент Південної Кореї Мун Жай Ін заявив, що він "боляче розчарувався" та попередив диктатора Ким Чен Ина: той, мовляв, ліпше не минав би "точку неповернення".

Президент США Дональд Трамп відповів на випробування в своєму стилі – він написав дописа в твіттері. "Цей хлопець що, не має нічого ліпшого в житті, що б він міг робити?" – запитав він про корейського диктатора та застеріг його від болючої відповіді з боку... Китаю.


Дональд Трамп відповів на ракетні випробування дописом у Twitter

Нагадаємо, що Трамп вже минулого тижня під час своєї зустрічі з новим президентом Південної Кореї попередив КНДР про те, що терпець може увірватися в Токіо та Сеулі. Він окремо наголосив, що в північнокорейської проблеми є й "військове вирішення", яке є небажаним лише через те, що столиця Південної Кореї знаходится в радіусі враження північнокорейською артилерією.

Обіцянки-цяцянки?

І от, після всіх попереджень з боку Трампа, після заборони північнокорейських ядерних випробувань з боку ООН, Пхеньян запустив нову "іграшку", наголосивши, що це є "подарунок для американських виродків". Тепер, виходить, на черзі той, хто погрожував жорсткою відповіддю – що зробить президент США у відповідь?

Читайте также: США погрожують КНДР новими санкціями через "подарунки" останньої

Для початку, США та Південна Корея терміново провели позачергові військові навчання: в бік моря були запущені високоточні учбові протиракети. Держсекретар Рекс Тіллерсон заявив, що Америка має намір запровадити "більш жорсткі заходи" проти Пхеньяну.

Цікаво, що, всупереч думкам міжнародних експертів та власних військових, Тіллерсон підкреслив в своїй заяві, що США засуджують випробування саме північнокорейської міжконтинентальної балістичної ракети. За його словами, цей тест є "новою ескалацією загрози для Сполучених Штатів, наших союзників та партнерів в регіоні та для всього світу". Тіллерсон вважає, що "потрібні глобальні дії, аби зупинити глобальну загрозу. Кожна країна, в якій перебуває північнокорейський робітник, яка підтримує Північну Корею економічно або військовим шляхом, яка не повністю виконує резолюцію Радбезу ООН – допомагає небезпечному режимові". Окрім того, США звернулися до Китаю, який наразі головує в Раді Безпеки ООН, з проханням скликати екстренну позачергову нараду.

Щоправда, від цієї наради навряд чи буде якась користь: справа в тому, що КНР та Росія наполягають на власному плані деескалації напруги. За їх уявленням, Північна Корея має припинити випробування власної ядерної зброї, а США та Південна Корея, в свою чергу, мають припинити спільні військові навчання. Враховуючи те, що Пхеньян з початку року провів вже шість ядерних випробувань – навряд чи можна серйозно сподіватися, що він просто так візьме та перестане. Навіть, якщо американці з південними корейцями не стануть більш готуватися перехоплювати ці ракети – скоріш, такий крок лише підбадьорить КНДР на нові "досягнення".

Хто дав зброю божевільному?

Втім, в тому, що стосується ідентифікації ракети, випробуваної КНДР 4 липня, як вже було сказано, існують серйозні сумніви. Не лише американці вважають, що запущена була ракета середньої дальності – росіяни також заявили, що отой "Хвасонг-14" аж ніяк не може бути тим, чим її проголосив Кім Чен Ин.

Не вірять в це й інші експерти. Скажімо, професор з ракетної техніки Мюнхенського Технічного університету Роберт Шмукер заявив, що навіть, користуючись світлинами, які розповсюдила північнокорейська інформаційна агенція KCNA, можна дійти висновку, що, по-перше, для КНДР цей тип ракети є цілком новим, таким, якого в цієї країни ще не було; по-друге ж – ця ракета аж ніяк не може бути міжконтинентальною. Вона для цього надто мала. "Міжконтинентальна балістична ракета потребує значно більшої маси, – підкреслив професор Шмукер в інтерв'ю газеті Süddeutsche Zeitung, – на світлині ми бачимо надто малу другу ступінь. Можливо, це ракета середньої дальності, вона чомусь дуже схожа на застарілу радянську модель Р-14".

Окрім того, ця ракета, за думкою Роберта Шмукера, зовсім не схожа на ті нібито міжконтинентальні ракети, які північні корейці постійно тягають тракторами на військових парадах.

Це означає, що такої ракети в Північної Кореї досі взагалі не було. Якщо припустити, що в КНДР існують власні фахівці-розробники балістичних ракет, то незрозуміло, як вони могли так швидко переорієнтуватися на цілком інші технічні рейки. Ця ракета, на відміну від "парадних", була стовідсотково справжньою – тож вона мала бути збудована в якійсь іншій країні вважає німецький фахівець.

Професор Шмукер взагалі тримається думки, що Північна Корея не має жодного власного вченого, який би конструював балістичні ракети. Він підкреслює, що ті 15 різноманітних типів ракет, які досі демонструвалися в КНДР, були в цю країну імпортовані: з старих запасів часів СРСР, з Китаю та принаймні один тип – з Ірану. Якщо ж згадати, що й іранські, і китайські ракети мають одне й те саме походження – а саме, старі радянські розробки, якими користуються й досі в Росії – можна уявити собі, звідкіля "ростуть ноги" в того швидкого північнокорейського "ракетного прогресу".

Читайте также: У Путіна поділилися очікуваннями від зустрічі з Трампом

Взагалі, розробка ракетної зброї – справа вкрай дорога. КНР, наприклад, може дозволити собі аж вісім різноманітних типів балістичних ракет. Яким же чином маленька, бідна, ізольована від світу Північна Корея збудувала аж 15 моделей? Ніяким – вважають міжнародні експерти й прискіпливо придивляються, хто ж це такий щедрий благодійник, який подарував оце все багатство Кім Чен Инові?