Двогодинна промова Путіна починалася з тем про дурнів, дороги та медицину, але публіка засумувала, і він вирішив піти з козирів і показати на увесь світ свою нову ракету. А якщо бути точним – то цілих три. Насправді, нічого нового він тут не придумав. Рівно 4 роки тому його дуже бентежив власний рейтинг. Кремлівська верхівка починає дуже переживати, коли він наближається до позначки у 50% підтримки, адже на цій позначці починаються проблеми і ризик перерозподілу сил в середині Кремля.

Читайте також: Як спроба Путіна створити "ручні" мінські домовленості нашкодила Росії

Цього року олімпійські спортсмени з Росії посіли почесне 13 місце. Кримська ейфорія у російського електорату трохи вщухла, а до виборів лишилося менше 3 тижнів. Путін очікувано вирішив підняти ставки. Ми трохи хвилювались, що він це зробить через ескалацію на Донбасі, але президент Росії вирішив зекономити і обійтися дешевою презентацією більше схожою на гру для 8-бітних приставок.

Ракета "Сармат" – стала другим поколінням ракети "Воєвода”, більш відомої в країнах НАТО як сатана. Це рідкопаливна ракета, такі ракети можуть підняти бойову частину більшої маси, але є дуже токсичними і дорогими в обслуговуванні. З урахуванням того, що Росія уже взяла курс на модернізацію твердопаливних ракет тополь – це доволі дорога і безглузда забавка, яка ударить скоріше не по ворогу, а по оборонному бюджету Росії і її екології.

Ракета
Ракета "Сармат"

Гіперзвукова ракета повітряного базування "Кінжал" дійсно викликала незначну цікавість у західних експертів. Хоча вона, як і усі інші презентовані новинки знаходиться максимум на дослідній експлуатації. Більше посмішок викликала крилата ракета на ядерній тязі. Ідея не нова, але у минулому столітті усі подібні проекти було забраковано.

Радіоактивна "вічна ракета" безглузда з військової точки зору. ЇЇ дуже легко відслідкувати за випромінюванням, а значить, і знешкодити. На думку експертів, така ракета більше загрожує самій Росії, аніж її ворогам. Крім того, вона буде надзвичайно дорогою у виготовленні, обслуговуванні та утилізації. Грубо кажучи, це такий маленький літаючий Чорнобиль. Те саме можна сказати і про лазерну гармату, яка, судячи з усього, теж отримала ядерне джерело енергії. А також про підводний безпілотний човен на ядерному джерелі енергії.

Путін і ракети
Путін і ракети

Експерти зійшлися на тому, що скоріш за все силовий блок у цих виробах виконано на базі ядерної батареї, реакція розпаду у якій не регулюється і постійно іде на максимумі. Ось що про неї пишуть самі росіяни:

Злочинне божевілля, можливе тільки там, де з людьми, з землею, водою і з повітрям готові робити все що завгодно заради протистояння з США, ховаючись під грифом вищої секретності. До речі, за російським законодавством засекречування чогось, що пов'язане з загрозою радіоактивного зараження, заборонено

Ще було презентовано планер під назвою "Авангард", який здатний літати на гіперзвуковій швидкості. Його намалювали так, що без сліз не можливо було дивитися.

Путін у 2010 році зробив пафосну обіцянку, витратити на переоснащення армії 20 трильйонів рублів протягом 10 років – це і правда тоді прозвучало страшно та мало викликати у ватників почуття власної величі. Проблема у тому, що якщо цю цифру перевести у долари – вийде оборонний бюджет США за півроку. І це з урахуванням того, що їхня оборонна промисловість не є корумпованою і совковою як у Росії. Тепер ми побачили куди ці гроші пішли.

Читайте також: Як Україна змогла ослабити Росію за роки війни на Донбасі

Головним меседжем презентації було те, що Росія тепер здатна обійти американську систему протиракетної оборони. За даними на 2009 рік Росія мала близько 900 балістичних ракет з ядерними боєголовками. У той час, коли американська ПРО розрахована на збиття ракет при поодиноких пусках країнами на кшталт північної Кореї та Ірану.

Фактично Росія виступила з погрозами у бік Сполучених Штатів. Більшість заявлених озброєнь розраховані саме для війни проти них. Це підтверджують і характеристики самої зброї і презентація на якій російські ракети летять у бік Північної Америки.

Для нас це усе доволі добре. Росія вперто продовжує йти шляхом радянського союзу, який не витримав падіння цін на нафту, гонки озброєнь та провальної операції в Афганістані. І поява в її оборонному бюджеті додаткових витрат у вигляді нових, дорогих, неефективних, техногенно небезпечних та безглуздих видів зброї точно не зробить її армію сильнішою.

Читайте також: Чому Донбас зараз став більш дотаційним, ніж був до війни

Америці тут теж нема чого боятися. Адже система ПРО і так не була здатна її захистити від ядерного удару з Росії. Від нього Америку захищало гарантоване взаємне знищення у разі ядерної війни, а воно нікуди не ділося.

Республіканська партія давно шукала аргументів для запуску нової гонки озброєнь, і Росія їх дала. Крім того вона чітко показала Європі чому санкції з неї знімати ні в якому разі не можна.

Це був черговий хід, де Путін переграв свій народ, у якого лишалися надії на зміну курсу і покращення життя. Але замість ковбаси у холодильнику вони знову отримали картинку у телевізорі і примарну ракету. Перший запуск якої над Арктикою, за даними американської розвідки був невдалим. Як це дуже часто буває з російськими ракетами.