3 липня виявився не надто вдалим днем для деяких російських окупантів. Особливо для тих, хто перебував у Мелітополі на одній із баз, яку облаштували росіяни на території місцевого аеродрому. О 3 годині ночі по ній було завдано ракетного удару, а о 5 годині ранку – ще одного.

Детальніше Мелітопольського аеродрому, як військової бази росіян, уже не існує, – мер

Росіянам довелося евакуйовуватися звідти, а також вивозити залишки техніки, яка вціліла після ракетного удару.

Цілком ймовірно, що українські військові атакували базу з реактивних систем залпового вогню HIMARS. Ці РСЗВ нашій країні передали США для протистояння з російськими загарбниками. Такі дані наводить американський Інститут дослідження війни (Institute for the Study of War, ISW).

При цьому, звідки саме було завдано ймовірного удару – не вказано. Адже Мелітополь перебуває на достатньо великій відстані від лінії фронту. Саме це і створює для ворога помилкове відчуття безпеки, що грає на руку українцям.

Варте уваги Далекобійна та смертоносна зброя: все, що треба знати про HIMARS в Україні

Як українці ефективно використовують HIMARS у війні з Росією

Поки офіційно підтверджено передачу Україні чотирьох HIMARS, які одразу були направлені у зони бойових дій. Інформацію про їх отримання 23 червня підтвердив міністр оборони України Олексій Резніков. Українські артилеристи пройшли необхідні навчання для роботи з цією РСЗВ та вміло використовують їх на полі бою.

Передача HIMARS затягувалася, оскільки у США було побоювання, що Україна може завдавати ударів по території Росії. Це начебто спровокувало б збільшення обстрілів з боку Росії. США погодилися надати Україні M142 HIMARS, але за умови використання лише ракет малої дальності, які могли б вражати цілі тільки в межах України. Відтак наші військові отримали снаряди M31A1, максимальна дальність яких – до 84 кілометрів (за іншими даними – снаряди з дальністю до 70 кілометрів). Натомість HIMARS можуть використовувати й ATACMS, модифікації якої вражають ціль на відстані до 300 кілометрів.

До цього 50 – 60 кілометрів від лінії фронту для росіян вважалися безпечним місцем, куди не долітали ракети, випущені з РСЗВ. У тилу вороги й облаштовували склади та свої штаби. Але тепер на них небезпека чатує і там, адже ще однією перевагою HIMARS є не лише дальність стрільби, але і її влучність. Відтак серед окупантів ця РСЗВ вже отримала назву "українська химера".

24 червня опублікували відео стрільби HIMARS по російських позиціях, вказавши, що це перше застосування цього типу РСЗВ в Україні.

Читайте також Це величезна перевага, – у ЗСУ розповіли, як робота з HIMARS змінює ситуацію на полі бою

Хоча цілком ймовірно, що українські військові з HIMARS обстріляли окупантів на острові Зміїний ще 20 червня.

Водночас є дані, що перше застосування HIMARS в Україні було по командному пункту росіян, який вони облаштували в одній зі шкіл Ізюма. За даними української розвідки, внаслідок ракетного удару загинули 17 російських військових, у тому числі – полковник та два майори. Ще 20 росіян отримали поранення. Також ЗСУ знищили і чимало техніки окупантів.

Дивіться відео про роботу українських артилеристів на HIMARS