Росія – агресор, санкції проти якої необхідно продовжувати

Парламентська асамблея Ради Європи після складних і тривалих дебатів таки ухвалила дві резолюції з поправками української делегації. Перша – під назвою "Політичні наслідки російської агресії в Україні", де ПАРЄ закликає Росію "відкликати свої війська з території України та припинити військове постачання сепаратистів". Крім того, ПАРЄ затвердила поправку із закликом до країн-члени ЄС зберігати санкції попри економічні втрати.

Асамблея зазначає, що економічні наслідки конфлікту є значними не тільки для України та Російської Федерації, але і для Європейського Союзу та деяких країн Європи, які в тій чи іншій мірі постраждали від санкцій проти Російської Федерації та російських контрсанкцій. Обговорення санкцій розділяє Європейський Союз та загрожує його єдності,
– зазначається в документі.

За пропозицією українських депутатів у рішення було додано також наступне:

"Поза тим, міжнародний тиск, включаючи санкції, має зберігатися доти, доки не припиниться російська агресія та не буде повністю відновлено суверенітет та територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах".

За ці поправки проголосував 71 депутат, 17 – проти.


ПАРЄ фактично офіційно визнала, що війну проти України веде Росія

В другій резолюції під назвою "Засоби правового захисту в разі порушення прав людини на українських територіях, що знаходяться поза контролем української влади", ПАРЄ визнає, що дії проросійської влади у Криму загрожують існуванню кримськотатарської громади.

ПАРЄ також засудила незаконні вибори Державної думи, проведені 18 вересня в окупованому Криму. Асамблея "вважає результати нікчемними".

Україна сьогодні домоглася відразу двох вражаючих дипломатичних перемог в ПАРЄ. Дві резолюції, що закріпили в документах Асамблеї термін "агресія Росії". Це створює необхідну юридичну базу для майбутнього,
– написав на своїй сторінці у Facebook політтехнолог Тарас Березовець.

Перемога української делегації і дипломатії

Експерти переконані: ухвалення таких резолюцій, безумовно, стало результатом активної роботи української делегації і дипломатії.

Якщо не проштовхувати свої інтереси, не піднімати постійно питання, ніхто автоматично приймати таких резолюцій не буде. Треба самим просувати такі рішення. І тут є заслуга нашої делегації і дипломатії,
– вважає голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

А голова української делегації в ПАРЄ Володимир Ар’єв зауважив, що всі виступаючі, навіть прихильники Росії, фактично визнали в своїх виступах, що біду Україні принесла Росія.

"Я пишаюся командною роботою делегації в ПАРЄ! Ми досягли всіх найважливіших згадувань в двох резолюціях по Україні, а саме: продовження санкцій проти РФ до відновлення повного суверенітету України, засудження незаконних виборів у Криму, заборони Меджлісу, відмовитися від заклику прийняти РФ в Асамблеї незважаючи ні на що, звільнити в'язнів і ще багато чого", – написав у Facebook Володимир Ар’єв.


Зусилля української делегації сприяли позитивному рішенню

Справді, ще у вересні і кілька днів тому обстановка в Парламентській асамблеї не обіцяла Україні чогось позитивного. Нагадаємо, що у вересні окремі представники ПАРЄ заявили про можливість повернення російської делегації, яку виключили ще в 2014 році через анексію Криму і окупацію частини сходу України. Володимир Ар’єв тоді зазначив, що рішення в ПАРЄ, на жаль, ухвалюються через корупційну складову і заявив про можливий демарш української делегації – вихід з Асамблеї. Про яке повернення могла йти мова, якщо, як зауважив тоді представник України в Раді Європи Дмитро Кулєба, росіяни не виконали жодного з пунктів резолюцій ПАРЄ?

Кілька днів тому президент Парламентської асамблеї іспанець Педро Аграмунт заявив, що наполягає на тому, що асамблея має зробити все необхідне для повернення до пленарної зали представників Росії, які залишили ПАРЄ через санкції. Такий відвертий цинізм обурив українську делегацію, яка стала вимагати його відставки.

Кулєба заявив, що на осінній сесії ПАРЄ буде вирішуватися: чи збереже вона себе як поважну міжнародну інституцію чи заради повернення Росії піде на такі зміни своїх процедур та основ функціонування, що зрештою перетвориться на "говорильню".

Читайте також: Вихід з ПАРЄ: про причини і наслідки можливого демаршу України

З огляду на це, були певні застереження щодо того, чи підтримають Україну в ПАРЄ. Хоча найбільша група Європейської народної партії однозначно виступили на стороні України.

Таку підтримку можна пояснити, по-перше, тим, що в ПАРЄ зрозуміли зрештою, що в Україні триває не громадянська війна, а справжнім агресором є Росія. Представники ПАРЄ відвідали як окуповану частині Донбасу, так і підконтрольну Україні і прийшли до однозначного такого висновку. Вони також заявили, що провести вибори в ОРДЛО неможливо.

По-друге, за словами Володимира Фесенка, холодним душем для європейців ще й стала ситуація в Сирії, де російська авіація нещадно бомбить місто Алеппо.

Крім того, додатковим аргументом могло стати відвідування сесії ПАРЄ колишнього російського політв’язня Геннадія Афанасьєва і Володимира Жемчугова, якого проросійські бойовики тривалий час тримали в полоні. Вони розповіли, як їх жорсткого катували і яким справді є "русскій мір".

"Росіяни догралися" – коротко підсумував цей день в ПАРЄ один дуже поміркований посол однієї дуже поміркованої європейської країни,
написав Дмитро Кулєба.

У своїй статті він зазначив: "Росія дійсно загралася і сама себе в ПАРЄ переграла. Але Москва, ймовірно, принесла Страсбург у жертву великій грі в Алеппо, будучи впевнена, що до січня надолужить згаяне. Самовпевненість Росії вже не раз приводила її до стратегічних помилок на різних фронтах, проте в цьому випадку у неї дійсно є можливість надолужити".

За словами Фесенка, це сигнал підтримки України і засудження дій Росії.

Для нас прийняті резолюції – це інструмент прояву міжнародної громадської думки і впливу на неї. На цю резолюцію можна посилатися, наводити як приклад спільної позиції більшості країн-членів ПАРЄ,
– говорить експерт.

А на думку політичного аналітика Інституту євроатлантичного співробітництва Володимира Горбача, відтепер усі міжнародні виступи можна починати фразою "Як відомо, ПАРЕ визнала дії Росії в Україні агресією…" І далі – по тексту.

Через півроку-рік так вже вважатимуть всі. І не боятимуться сказати вголос,
– переконаний Горбач.

Однак, незважаючи на підтримку ПАРЄ, треба зауважити один значний момент: в залі під час голосування по Україні з 318 депутатів було близько 90. Тому перемога дійсно символічна, хоча вона дозволяє Україні ще більш активно наполягати на своїх принципових позиціях: виведення Росією військ, повернення контролю на окупованих територіях і на кордоні з РФ.

Росія проігнорує ПАРЄ, але переговорні майданчики шукатиме

Резолюції ПАРЄ на підтримку України, на жаль, не мають юридичних наслідків. Це лише рекомендації, які не обов’язкові до виконання.

Резолюції не матимуть прямих правових наслідків. Але для нас вони принципово важливі в політичному сенсі як вираз солідарної політичної позиції в підтримку України і з осудом дій Російської Федерації. Заклик про виведення російських військ – це обов'язкова передумова для політичного врегулювання ситуації,
– наголошує Володимир Фесенко.

Рішення щодо незаконних виборів до Держдуми через участь у них жителів анексованого Криму ускладнить подальші міжнародні контакти російських депутатів. Зокрема – в Раді Європи, адже там делегація РФ уже в новому складі працюватиме і далі. Власне, Росію все більше починають засуджувати в Європі і за агресію в Україні, і в Сирії. Європарламент 21 жовтня розгляне резолюцію, у якій мовиться про російську пропаганду та намір Москви спровокувати розкол в Європі.

Будь-який майданчик, де Україна висловлює і проштовхує свої інтереси, якщо не дасть швидкого результату, то загалом буде створювати систему наших позицій. Ми вже бачимо, як трохи змінюються заяви представників західних партнерів,
– говорить політолог Ярослав Телешун.


Російський ведмідь втрачає свою силу?

Навряд чи Росія прислухається до ПАРЄ. На думку Володимира Фесенка, швидше за все, вони відреагують в притаманному Кремлю стилі: відповідь буде в грубій образливій манері. Вочевидь, буде заява МЗС РФ, які висловлять свою незгоду. Водночас, на його переконання, ухвалення резолюцій не стане приводом для агресивних дій Москви – це більше схоже на дипломатичну гру. Як вважає Фесенко, Кремль не буде виходити з формату мінських перемовин, так чи інакше діятиме Нормандський формат – принаймні до тих пір, поки Ангела Меркель і Франсуа Олланд будуть при владі в своїх країнах.

Визнання ПАРЄ факту агресії Росії щодо України посилить тиск на Москву у питанні виконання Мінських домовленостей,
– зазначає директор департаменту політики та комунікації МЗС України Олексій Макеєв.

Можна констатувати, що крига скресла. Поступово Росію душать економічними санкціями і, певною мірою, міжнародною ізоляцією. Москва все більше це відчуває, тому все агресивніше шукає способи зняття санкцій і повернення до кола впливових і поважних держав, зокрема, наполегливо лобіює повернення своєї делегації в ПАРЄ. Тому ухвалення резолюцій дуже важливо для України. Вперше за два роки війни проти України Росію визнали агресором. Зараз головне для української влади не зупинятися, і при кожній спробі Заходу примусити нас до миру на умовах Москви нагадувати про рішення ПАРЄ і ті причини, які стали основою для його прийняття.

Читайте також: Зрив перемир’я: хто винен, і коли чекати миру на Донбасі