Через незрушність української армії та добробатів самі ж сепаратисти назвали їх "кіборгами" – напівлюдьми, напівмашинами.
Читайте також: Як виглядав Донецький аеропорт до та після оборони: фотопорівняння
Військовослужбовець 56-ї бригади з позивним «Кіборг» розповів, що досі приходить до аеропорту, дивиться, що від нього залишилося та згадує, як тримав оборону.
Він – один із тих, хто захищав аеропорт. І навіть через чотири роки по тому продовжував служити за декілька десятків метрів від злітної смуги. "Тоді тут було жаркіше. Кожного дня були бої, серйозні бої, вся артилерія працювала і по аеропорту і по околицях", – додав "Кіборг".
Донецький аеропорт сьогодні
Ось так аеропорт виглядає зараз. У руїну перетворився із приходом російських танків та найманців. Ті проникли на летовище у ніч на 26 травня 2014 року. В той час як по всій України підраховували голоси за нового президента, на територію аеропорту приїхала сотня озброєних бойовиків. В мережі опублікували відео, на якому видно, як їх хтось пропустив. Згодом з'ясувалося – це працівник донецького СБУ.
Сепаратисти, які завдяки зраднику закріпились у новому терміналі, вимагають виведення українських військових. У перші ж дні терористам дісталося. Вони втратили від 40 до 100 бійців. Потім декілька місяців відносного спокою. І вже у вересні знову бої.
Бої за Донецький аеропорт
242 дні, за такі дні брали міста і навіть країни. І саме стільки днів знадобилося окупантам для того, щоб танками та артилерією вибити українських "кіборгів" зі знищеного летовища. За цей час ДАП обороняли більше 10-ти підрозділів Сухопутних Військ, повітряні сили, СБУ та добробати. Близько сотні українських солдатів загинули. Ворог втратив вісімсот бійців. Терористи намагалися вибити захисників аеропорту за будь-яку ціну.
Читайте також: В аеропорту "Бориспіль" влаштували музичний флешмоб на честь "кіборгів": захопливе відео
Одним із символів аеропорту стала метеовежа. З неї сили АТО бачили все на багато кілометрів довкола, засікали російські колони та корегували вогонь артилерії. І вежа впала першою.
Метеовежа є символом Донецького аеропорту
21-го січня 2015 року бої за аеропорт припинилися, ворог просто підірвав термінал, поховавши під завалами частину його захисників. Частина "кіборгів" загинула, частина потрапила в полон, хтось зміг вирватися до своїх. Уже 4 роки історія цих героїв є однією з найпоказовіших у російсько-українській війні, її вивчають у закордонних військових вишах та знімають у кіно.
Що відомо про бої за Донецький аеропорт?Вони тривали з вересня 2014 року до 21 січня 2015 року і стали одними з найзапекліших на сході України. Бої розгорнулися між українськими військами, бійцями-добровольцями з однієї сторони та силами проросійських збройних угруповань з іншої. 18-21 січня 2015 року внаслідок підриву терміналу аеропорту загинули 58 захисників України. 21 січня було ухвалено рішення відвести українських бійців з нового терміналу, оскільки цей об'єкт було повністю зруйновано і він був не придатним для оборони.
Оборона терміналів аеропорту тривала 242 дні. Бої за Донецький аеропорт стали символом незламності та бойового духу українського війська, а захисники терміналів отримали прізвисько "кіборги".