Російські журналісти допомагають "вибілювати" постать царя Івана Грозного, пише у статті для сайту "24" Наталія Лебідь.
Читайте також: ГІМНяна історія: як Путін царем стає
Після зведення царю пам’ятника в Орлі та слів Путіна про те, що Іван Грозний "нікого не вбивав", російські мас-медіа розпочали кампанію з переосмислення цієї історичної постаті.
"Як же легко поділяти все на чорне та біле, на героя та злодія! Але ж зазвичай все складніше. Той таки Іван IV, який Грозний: перша частина правління – великий реформатор, а потім щось сталося з мозком, і – великий маніяк...", – зазначає "Комсомольская правда".
А "Московский комсомолец" приділяє увагу тому, як вирішувалося питання західних санкцій у часи Івана Грозного.
"Про факти застосування санкцій до держави російської за часів Івана Грозного згадує відомий історик Карамзін, – пише видання. – Виявляється, заморські торговці неодноразово скаржилися московському государю, що "уряд Ризький, Ревельський, Дерптський забороняє їхнім купцям ввозити до нас метали, зброю, обладунки і хоче, щоб німці купували наше сало і віск в Лівонії".
Іван Васильович спробував тоді виправити ситуацію. У відповідь на західне ембарго Грозний, як свідчить Никонівський літопис, "положити велів заповідь в Новгороді і Пскові, і на Іванограді, щоб ніхто до німців не їздив ні з яким товаром, а щоб приїхали німці в царя і великого князя вотчину, і з ними велів государ у своїй землі торгувати, опріч заповідного товару...". Для полегшення такої торгівлі по царевому указу був заснований новий порт в гирлі річки Нарви
– йдеться у статті.
"Ще один яскравий приклад європейських санкцій також належить до часів Івана IV. В середині XVI століття влада західноєвропейських країн заборонила виїжджати до Росії висококваліфікованим медикам, фахівцям в галузі металургії та металообробки, гірничорудної, будівельної, ювелірної, збройової справи... Коли якийсь німець на ймення Ганс Шлітт все-таки спробував організувати доставку більше сотні завербованих ним спеців у російські землі, його самого заарештували в Любеку. Частина майстрів розвернулася назад, а частину заарештували і замкнули в тюремних камерах. А одного такого фахівця, затриманого біля самого кордону, й поготів відправили на плаху. Втім, знаходити західних умільців російському царю все-таки вдавалося. Ці люди просочувалися в обіцяючу їм багаті заробітки Росію манівцями, через треті країни", – розповідає "Московский комсомолец".
Детальніше читайте у публікації: Історичне божевілля в Росії: як Путін стає Грозним