Про це сайту "24" розповів голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Читайте також: Втрати сил АТО на Донбасі: стали відомі деталі про загибель українського військового

Як зауважує політолог, Україна наполягає, щоб місія ООН була повноцінною. Тобто щоб її функцією була не просто охорона ОБСЄ на лінії розмежування, а контроль всієї окупованої території, а також україно-російського кордону. Плюс забезпечення функції безпеки в зоні конфлікту.

Судячи з інформації, розглядається такий компромісний варіант, як поетапність розміщення миротворців і запуску їхніх функцій. Перший етап – розміщення місії на лінії розмежування, потім узгоджується питання про їхні функції в зоні конфлікту. Це охорона об'єктів, де розміщується важке озброєння. Також обмежені поліцейські функції і забезпечення безпеки під час місцевих виборів,
– вважає Фесенко.

При цьому, на думку експерта, найскладніше питання на переговорах: коли і як миротворці повинні взяти під контроль кордон. Адже після виборів контроль над кордоном повинна взяти Україна. А на період проведення місцевих виборів в ОРДЛО контролювати кордон мають миротворці. Це другий етап.

Що стосується особливого правового порядку місцевого самоврядування на Донбасі і амністії заколотникам, то, зазначає Володимир Фесенко, ці пункти залишаються на столі переговорів, оскільки вони пов'язані з мінськими угодами.

Поки йдеться про голосування щодо мандату миротворців у Радбезі ООН. Ні про який особливий статус ОРДЛО не йдеться. Це все працюватиме тільки після виборів і узгодження політичної моделі. Але жодних "Д/ЛНР" у складі України. Це навіть не обговорюватиметься,
– наголошує Фесенко.

За словами політолога, чи буде особливий статус окупованих територій зафіксований у Конституції – питання відкрите. Адже провести його через Верховну Раду вкрай складно.

Якщо росіяни не підуть на поступки, то рішення по місії ООН не буде. Однак, якщо ми хочемо реального припинення війни, а не чекати, коли Росія розпадеться або сама піде з Донбасу, то такий компромісний варіант – єдино можливий,
– переконаний Володимир Фесенко.

Нагадаємо, спецпредставник США по Україні Курт Волкер інтерв'ю газеті "The Washington Post" заявив, що США не підтримують участі громадян Росії у миротворчій місії на Донбасі. Він також зазначив, що у Києва також є зобов'язання в рамках мінських домовленостей, в тому числі проведення місцевих виборів на сході України, надання регіону спеціального статусу і амністія сепаратистам. Це може статися, тільки якщо Путін виконає свою частину угоди.

Читайте також: Миротворці ООН: місія нездійсненна?