Як розповів на міжнародній конференції "Україна і шляхи до нової європейської архітектури безпеки" директор Американського інституту в Україні Ентоні Салвія, організація проведе комплекс досліджень "Демократична підзвітність в Україні". У цих аналітичних матеріалах експерти намагатимуться дати оцінку результатам діяльності Віктора Януковича на посаді президента України порівнюючи з обіцянками, які давалися в період виборчої кампанії.

У результатах першого звіту, текст якого має агентство "Інтерфакс-Україна", оцінку "5" експерти поставили Януковичу за відновлення взаємовигідних, дружніх відносин з Росією і країнами СНД, а також за стратегічне партнерство зі США, ЄС і G20.

"Президент Янукович встановив особисті дружні стосунки з президентом Росії Дмитром Медведєвим і прем'єр-міністром Володимиром Путіним і досяг історичної двосторонньої домовленості щодо цін на енергоносії та Севастополя", — сказано у звіті.

Щодо співпраці зі США, то, на думку експертів інституту, відмовившись від ядерних матеріалів, Янукович "виявився зіркою на саміті з ядерної безпеки".

"Після своєї успішної поїздки до Брюсселя відразу ж після своєї інавгурації він заручився підтримкою США в питанні надання допомоги Україні з боку МФВ", — зазначають експерти.

Оцінку "4" дано новому керівництву України за політику у напрямку збереження позаблокового статусу України. Експерти зазначають, що поки що не було рішучих дій за лінією законодавства, які назавжди закрили б можливість вступу України до НАТО.

Водночас вже ліквідовано урядовий орган з питань підготовки країни до вступу до НАТО, а Віктор Янукович дав зрозуміти партнерам і на Сході, і на Заході те, що членство в НАТО знято з порядку денного.

Оцінку "4" поставив Американський інститут команді нового Президента і за діяльність у сфері фінансів та інвестицій. А "3" експерти поставили новому керівництву країни за напрямок офіційного статусу російської мови в Україні.

"Під час своєї передвиборчої кампанії пан Янукович обіцяв підняти статус російської мови до рівня другої державної, і ця позиція знайшла підтримку Американського інституту в Україні. Конкретних кроків у цьому напрямку зроблено не було", — констатують експерти.

"3" нова влада отримала і за реформи в податковій сфері. Зокрема, експерти наголошують, що сьогодні потрібні кроки зі скорочення податкового тягаря в усіх секторах економіки країни. Напрямок, пов'язаний з пенсійними виплатами, теж одержав оцінку "3".

"Нова адміністрація вжила заходів зі збільшення виплат. Залишається подивитися, з яких коштів ці виплати здійснюватимуть", — зазначають експерти.