Чому суд не погодився заарештувати Саакашвілі і як події розвиватимуться далі, розбиралися журналісти сайту "24".

Неочікуваний поворот

Правоохоронці затримали Міхеїла Саакашвілі, якого підозрюють у змові з олігархом часів Януковича Сергієм Курченком з метою держперевороту, лише на третю добу – ввечері 8 грудня після першої спроби піймати його на даху будинку, де він тимчасово проживає. Його доправили не до Лук´янівського СІЗО, а до ізолятора СБУ, вочевидь, підкреслюючи, що він надзвичайно небезпечний злочинець.

Читайте також: Луценко заявив про готовність залучити міжнародних експертів до перевірки "плівок Курченка"

Засідання суду щодо визначення запобіжного заходу у зв’язку з висунутими Генпрокуратурою обвинуваченнями стало ще одним політичним шоу. Кілька сотень прихильників біля Печерського районного суду Києва, тиснява в середині маленького приміщення, журналісти, політики, серед яких і "захисниця всіх знедолених" Юлія Тимошенко, які готові взяти на поруки Саакашвілі.


Суддів не переконали докази ГПУ проти Саакашвілі

Як відомо, ГПУ наполягала на цілодобовому домашньому арешті. Прокурор обвинувачення заявив, що така "охорона" Саакашвілі потрібна, оскільки російська ФСБ може його фізично ліквідувати. Захист Саакашвілі взагалі спростовував звинувачення, як повністю необґрунтовані, вимагаючи звільнення екс-губернатора Одещини.

Читайте також: У Грузії зробили нову заяву щодо екстрадиції Саакашвілі з України

До речі, юрист-кримінолог Анна Маляр в інтерв’ю "Еспресо" також зауважує, що оприлюдненні так звані плівки Луценка не підтверджують наміри Януковича і Курченка захопити державну владу. Зокрема, за її словами, злочинна організація, про яку стверджує ГПУ, згідно із законодавством, має налічувати від п’яти і більше осіб. Тобто наразі прокуратура, крім прізвищ Януковича і Курченка, повинна назвати ще три.

Мають бути докази існування злочинного угруповання – підготовка і вже вчинені злочини. Крім того, для державного перевороту не достатньо захопити якесь адміністративне приміщення. Потрібна розмова про дії, які дестабілізують діяльність влади. Щодо фінансування вуличних протестів, то законодавство не забороняє надавати матеріальну допомогу мирним акціям,
– наголошує Анна Маляр.

Зрештою, суд ухвалив звільнити Міхеїла Саакашвілі.

Влада і прокуратура увімкнули задній хід?

Після кількаденного політичного шоу рішення суду здивувало. Юрій Луценко, щоправда, заявив, що прокуратура подасть апеляцію. Та, знаючи "справедливі" українські суди, які діють за вказівкою, і яким байдуже, є чи немає доказової бази, звільнення Саакашвілі виглядає, якщо не капітуляцією, то кроком назад. Як зазначає політолог Віталій Кулик, рішення Печерського суду про відмову в запобіжному заході для Саакашвілі також є елементом шоу.

Так, воно було правосудним і справедливим. Але це аж ніяк не означає, що в Україні є незалежна судова система та ефективне правосуддя. Рішення по Саакашвілі – виключення з правил,
– вважає Кулик.

Однією з причин того, що Саакашвілі відпустили, може бути сильне незадоволення західних партнерів діями української влади. Як зауважує директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк, Захід підтримує Україну, але жорстко критикує політичну владу президента. Навіть відоме міжнародне видання The Economist опублікувало статтю із заголовком "Україно, не здавайся". Автор статті, зокрема, зазначає, що влада України втрачає довіру на Заході. А рейтинг Росії в Україні росте.

Порошенко цю гру організував, але носіями вигоди будуть інші. Це однозначно вигідно Росії – зробити залежною владу України після можливого реваншу на наступних виборах проросійських сил. Граючи у свої внутрішні ігри, Порошенко почав втрачати зовнішній вектор,
– наголошує Микола Давидюк.

Віталій Кулик також зауважує, що рішення щодо позбавлення Саакашвілі українського громадянства (з чого все й почалося) – стратегічна помилка влади.


Порошенко і Луценко програли чи зробили крок назад?

"Історія з паспортом та блокуванням в'їзду в Україну Саакашвілі запустила процеси, яким влада не здатна більше ефективно протидіяти. Банкова, може, і хотіла б "примусити Саакашвілі замовчати", але не здатна поставити розділові знаки у формулі "Казнить нельзя помиловать". Тому ми спостерігаємо серіал "перше, друге... десяте затримання Міхо". Дії влади щодо нього більше нагадують дріб'язкову помсту, аніж правову позицію", – вважає політолог.

Як зауважив керівник Центру політичного аналізу "Пента" Володимир Фесенко, для влади найрозумніше – затягнути цю ситуацію, локалізувати конфлікт, не чіпаючи наметове містечко і самого Саакашвілі. Як вважає політолог, найнебезпечніше для влади – виникнення відчуття слабкості. І наразі краще – посилити заходи безпеки, не допускати нових масштабних зіткнень і чекати новорічних свят.

Сценарії влади і доля Саакашвілі

За словами Володимира Фесенка, вочевидь, сценарій був таким: Саакашвілі швидко затримують, після цього Луценко виступає з плівками записаних викривальних розмов екс-глави Грузії і Курченка. Але спецоперація дала збій. Перш за все, із затриманням Саакашвілі, якого відбили його прихильники. Цим було зім'ято виступ Луценка. На думку експерта, ця історія нагадує історію Олександра Парвуса – німецького соціал-демократа та авантюриста – і Леніна. (Парвуса вважають організатором фінансування більшовиків та революції за німецькі гроші і повернення Леніна в Росію).

Хто знає, може, в Москві або в Києві згадали Парвуса і вирішили розіграти таку комбінацію із Саакашвілі і Курченком. Але Леніну було все одно, у кого брати гроші на революцію. Він користувався будь-якою допомогою для досягнення своїх політичних цілей. Таке враження, що і Саакашвілі діє так само,
– говорить політолог.

При цьому Микола Давидюк наголошує – Порошенко дуже боїться нинішніх протестів, які зростатимуть, якщо буде жорстке поводження із Саакашвілі. Але не виключено, що це певна політтехнологія Адміністрації Президента. За словами експерта, Порошенку вигідніше, щоб протестний електорат приєднувався до Саакашвілі, це все одно не надто сильно підніме рейтинги "Руху нових сил". І куди гірше, щоб ці люди підтримали Юлію Тимошенко, в якої є реальні шанси перемогти Порошенка. Або мера Львова Андрія Садового.

Порошенку не вигідно, щоб протестний електорат підтримав будь-кого з опозиціонерів, у яких є реальні шанси на президентських виборах. Саакашвілі не може балотуватися через проблеми з громадянством. Таким чином до Саакашвілі підтягують тих, хто міг би бути конкурентами Порошенка. Забрати у Тимошенко навіть 2% – це збільшити шанси Порошенка на виборах президента,
– вважає Давидюк.

Водночас, на переконання політолога, ідеальним сценарієм, по який мріє Порошенко, був би інший – щоб Саакашвілі втік з-під домашнього арешту, якби таке рішення ухвалив суд. Це розв’язало б руки Порошенку, і змусило б Захід погодитися з тим, що президент України діяв цілком правильно відносно екс-президента Грузії.


Майдан фантомний страх кожного президента України?

З іншого боку, що буде далі із Саакашвілі – невідомо. Складно сказати, наскільки скандал навколо нього вплинув на його популярність. Приміром, Микола Давидюк переконаний, що Саакашвілі не матиме вже таких високих рейтингів, як тоді, коли був призначений главою Одеської області. До того ж, вважає він, стягування з даху дискредитувало Саакашвілі.

Читайте також: Як СБУ затримувала Саакашвілі на даху: з'явилось кумедне відео

Володимир Фесенко вважає, що найбільші ж ризики для Саакашвілі – не стільки кримінальні, скільки моральні проблеми у зв’язку із джерелами його фінансування. Як говорить експерт, симпатики Саакашвілі ставлять такі питання. Тому що, хоча він виступає проти "бариг при владі", але є підозри, що інші "бариги" його фінансують.

Після виходу із зали суду екс-глава Грузії пообіцяв надалі продовжувати акції протесту "Народний імпічмент" президенту. За словами політичного експерта Петра Олещука, Саакашвілі, безумовно, використає цю ситуацію на свою користь. Хоча наразі, вважає експерт, можна говорити про тактичну нічию.

Наскільки протести стануть масовими – теж питання. По-перше, наближаються новорічні свята – період політичного затишшя. І сумнівно, що прихильники Саакашвілі зустрічатимуть Новий рік і Різдво в наметах. По-друге, не зрозуміло, в якій мірі Саакашвілі підтримує опозиція. Те, що низка депутатів з різних фракцій були готові взяти його на поруки, ще ні про що не говорить. До затримання Саакашвілі опозиціонери не надто поспішали до нього приєднуватися, оскільки зрозуміли, що владою він ні з ким не ділитиметься.

Влада поки вирішила взяти паузу на роздуми. Порошенку не вигідне розростання акцій протесту. Тому, як зазначає Давидюк, зараз влада зберігатиме кожну волосинку на голові Саакашвілі. Але, якщо щось станеться кардинальне, це може мобілізувати протестний електорат ще більше. І, що характерно в цій ситуації, не всі українці, які вийдуть на вулицю, будуть підтримувати Саакашвілі. Багато хто вийде проти Порошенка. Як вважає Віталій Кулик, шоу продовжуватиметься, і ставки зростатимуть. І в цій грі у Банкової шансів зовсім не багато. Водночас Петро Олещук наголошує: повторення старих помилок, які асоціювалися з режимом Януковича, не дозволяють оптимістично дивитися на майбутні дії влади.

Читайте також: Врятувати нерядового Саакашвілі: повернення на волю