– Я вітаю вітаю вас з перемогою! Михайла повністю звільнили! Слава Україні! – кричав у мікрофон на вулиці перед судом найближчий соратник Міхеїла Саакашвілі Давід Сакварелідзе після оголошення рішення суду.

Адреналін у натовпі зашкалював, люди чекали, коли Саакашвілі вийде до них. В черговий раз йому вдалося вислизнути. Люди пишалися, що долучилися до порятунку свого невловимого лідера. Дехто не міг опанувати емоції. З радісного улюлюкання зривався на люті крики.

Читайте також: Суд над Саакашвілі: відео онлайн-трансляції

– Міша! Міша! Міша! – скандував натовп, коли в гучномовці почувся напрочуд спокійний баритон ватажка.

– У них було завдання ізолювати мене вдома. Казали: тепер ти будеш спілкуватися зі своїм телефоном і телевізором, – говорив гучномовець.

Ажіотаж із виходом Міхо із зали суду зростав. Усі бажали бути якнайближче до місця, де має з’явитися екс-президент. Почалася тиснява. Жіночка, близько 50 років, вправно скориставшись ситуацією, протиснулась крізь десяток людей і вперлася у коло охорони Саакашвілі.

Читайте також: Суд відпустив Саакашвілі з-під варти

Коли її очі відшукали лице лідера, вона закричала своєму супутнику:

– О, я його бачу! Вживу, не по телевізору!

– У мене фотографія з ними вже є. Хіба ти його раніше не бачила?

– 100 разів бачила, але після звільнення – вперше!

Міхеїла Саакашвілі затримали в п’ятницю 8-го грудня у помешканні його товариша екс-глави начальника поліції Луганської області Юрія Покиньбороди. Привезли до ізолятора СБУ. Там його посадили у камеру №13, де свого часу сидів визнаний винним у вбивстві Георгія Гонгадзе генерал Олексій Пукач. Після арешту екс-президент Грузії оголосив голодування, яке тривало три дні.


Симпатик Міхеїла Саакашвілі з Івано-Франківщини

Нагадаємо, генпрокурор звинуватив главу партії "Рух нових сил" та його соратників у "сприянні учасникам злочинних організацій та укритті їх злочинної діяльності" і в причетності до організованого злочинного угруповання Віктора Януковича.

* * *

О 9-й ранку неподалік будівлі суду на Хрещатику та на сусідній вулиці Богдана Хмельницького розташувалися автобуси військовослужбовців. Весь периметр був оточений нацгвардійцями та ротами поліції особливого призначення. Саакашвілі вже був у будівлі суду.

Читайте також: Журналісти повідомляють про вибух біля суду над Саакашвілі

Згодом у суді повідомили, що засідання відбудеться о 12:00, а клопотання про обрання запобіжного заходу розглядатиме суддя Лариса Цокол. У своїй кар'єрі вона розглядала багато гучних справ. Наприклад, перший арешт Геннадія Корбана, а у 2015 році – про взяття під варту "діамантового" прокурора Олександра Корнійця. В обох випадках вона не підтримала сторону обвинувачення.

Ближче до 12:00 під судом почалися перші сутички. Прихильники Міхо, яких зібралося близько 300 осіб, хотіли потрапити у залу суду. Поліція цьому завадила і використала сльозогінний газ. Через сутички до зали засідань не пускали навіть народних депутатів. Поки на вулиці тривала штовханина з поліцією, у залі суду з’явилася Лариса Цокол.

* * *

Розгляд справи

Клопотання

Адвокати Саакашвілі побудували захист навколо порушення процедур і фальсифікації процесуальних документів. В першу чергу захист заявив, що вручення клопотання про підозру Саакашвілі відбулося з порушеннями його прав.


Адвокати Міхеїла Саакашвілі (зліва направо): Павло Богомазов, Валерія Коломієць, Руслан Чернолуцький



Прихильник Міхеїла Саакашвілі під Печерським судом міста Києва

Екс-президент Грузії пояснює, що вчора вранці його вивели з камери і почали читати підозру, він відмовився її слухати, бо поряд з ним не було адвокатів. Натомість прокурори вважають, що клопотання Саакашвілі отримав і це можуть засвідчити двоє понятих.

Читайте також: Покажу, як може помирати президент, – Саакашвілі

Захист відповів, що у процесуальних документах немає підпису Саакашвілі, що є грубим порушенням його прав. Аби зняти цю суперечку, суддя попросила прокурорів вручити клопотання Саакашвілі на судовому засіданні, формально оголосивши перерву.

"Тут краще, ніж де-небудь за туалетом в темному місці", – взяв документи та відказав Саакашвілі.

Затримання


Незаконне затримання Саакашвілі за версією адвокатів. Фото: Politeka

Адвокат запевнив, що Саакашвілі був викрадений співробітниками поліції з власної квартири 5 грудня, бо лише так можна розглядати дії спецпризначенців, які не мали на руках ухвали слідчого судді про затримання Саакашвілі, затримували його без присутності адвокатів та без належного складання протоколу про затримання.

Читайте також: Я – військовополонений, – Саакашвілі у залі суду

Така ж ситуація повторилася, коли політика затримували вже 8-го грудня у квартирі його товариша.

В другому випадку протокол складався групою прокурорів вже після затримання вночі з 8 на 9 грудня,
– заявив адвокат.

При затриманні Саакашвілі, захист запевнив, що прокурор перевищив свої повноваження у здійсненні обшуку, бо не отримав клопотання про обшук від слідчого судді.

Це все говорить про фабрикованість справи, бо вони обходили передбачені законом процедури, – сказав адвокат.

Соратник Саакашвілі Юрій Дерев'янко пояснює, що аудіо- та відеоматеріали генпрокурора, які налякали всіх політичних союзників "Руху нових сил" на минулому тижні, навіть не були озвучені стороною обвинувачення, як докази.

Читайте також: Саакашвілі готував "русскую зиму" у Києві, – Луценко

Підозра Міхеїлу Саакашвілі, за словами захисту, базується на свідченнях двох агентів СБУ, що перебувають у Росії. Для спрощення їх назвали "Вовк" і "Заєць".

Загроза життю

Після чергової паузи, прокуратура дещо змінила позицію. Тепер до обґрунтування підозри Саакашвілі прокурори додали, що, за інформацією СБУ, спецслужби Росії намагаються вийти на Саакашвілі та Дангадзе з метою встановлення деталей, тому політику потрібен домашній арешт під охороною.

Адвокати не повірили обвинуваченню та назвали домашній арешт – спробою ізолювати Саакашвілі від суспільства. Захист наголосив, що вони повністю заперечують ухвалення будь-якого запобіжного заходу Саакашвілі, бо в обвинувачення немає доказів.

Читайте також: Російська ФСБ може ліквідувати Саакашвілі, – прокурор

Адвокати наголошують на тому, що вони не розуміють, за яким саме провадженням оголошена підозра Саакашвілі. Захист запевняє, що є три кримінальних провадження в ЄРДР щодо Саакашвілі.

Це кримінальне провадження розслідується з 18 травня 2017 року за фактом сприяння злочинній організації іншими особами. А 6 жовтня ми отримали нові дані стосовно тих самих фігурантів, тому продовжили розслідування: документували злочинну діяльність вже цієї групи. Тут чітко видно – це два різних епізоди. Перший – повторне сприяння злочинній групі Януковича шляхом підроблення документів, а другий – за фактами сприяння окремими особами учасникам злочинної діяльності. Тому нові епізоди були долучені до справ по злочинній діяльності угруповання Януковича,
– спробував пояснити прокурор.

Присутні 12 депутатів – Юрій Дерев'янко, Дмитро Добродомов, Віталій Купрій, Альона Шкрум, Ігор Луценко і лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко. Вже згодом у залі помітили депутата від "Самопомочі" Олександра Опанасенка та Героя України Степана Хмару. Усі заявили, що готові взяти Саакашвілі на поруки.


Юлія Тимошенко спілкується із Міхеїлом Саакашвілі

Це не просто Путін радіє. Financial Times, The Economist, The Washington Post – усі поливають українську владу. Росія щаслива, але всі наші потенційні союзники – ні. Хто це зробив? Я? Це ви зробили! Ось результат вашого компромату. Це ганьба для влади. Такої негативної пропаганди Україна не мала з часів Майдану,
– кричав Саакашвілі.

Після зачитування ухвали суду, Саакашвілі також додав, що влада хотіла сховати від нього народ і його від народу, але у них нічого не вийшло.

Цугцванг для влади

У "Русі нових сил" впевнені, що влада загнала себе у дуже складну ситуацію – цугцванг, коли кожен наступний хід лише погіршуватиме ситуацію для влади.

У будь-якому варіанті розвитку подій із Саакашвілі влада програє. Наприклад, Саакашвілі залишається за гратами – вийде багатотисячний марш, або Саакашвілі на свободі – теж вийдуть,
– вважають соратники лідера партії РНС.

В партії Саакашвілі впевнені, що їм вдасться через масові акції змусити депутатів проголосувати закон про імпічмент 7248. Він передбачає створення комісії у Верховній Раді, яка має довести злочини президента, а тому, вважає автор закону Юрій Дерев’янко, назбирається достатньо голосів, щоби проголосувати імпічмент.

Читайте також: Генпрокуратура подасть апеляцію на рішення щодо Саакашвілі

* * *

Попри оголошення, що Міхо йде у наметове містечко під Верховною Радою, на Майдані Саакашвілі з людьми звернули у протилежну сторону, де він мешкає.

Ми плануємо черговий марш на неділю, – каже Дерев'янко.

– О, хлопці, знову на неділю!? Дайте нам, хоч трохи відпочити, – долучився до розмови поліцейський середніх років. Весь час вони йшли неподалік з колегами.

– У нас теж важка робота,

– Хіба? Ви сидите в теплі, кнопки натискаєте, – з усмішкою сказав поліцейський.

Читайте також: Після звільнення Саакашвілі Луценко повинен піти у відставку, – Лещенко