Із початком президентства Трампа США надіслали Європі чіткий сигнал, що, мовляв, питання безпеки України тепер лягає на ваші плечі. Трамп дав зрозуміти, що його завдання – це припинення вогню, а далі він хоче "умити руки", залишивши українське питання за європейцями. Колишня єдність Америки та її союзників вкотре похитнулася, коли і Європу, і Київ залишили за бортом під час перших переговорів з росіянами в Ер-Ріяді. На Заході почали визнавати реальність ризику домовленостей Трампа і Путіна за спинами України та її друзів, передає 24 Канал.

Дивіться також Після сварки з Зеленським у Трампа обговорили один із способів покарання для України, – NBC News

Вирішальний саміт після скандалу у Білому домі

Зустріч Володимира Зеленського і Трампа у Білому домі показала, що очільник США не має жодного уявлення, як змусити Путіна піти на мирну угоду, ба більше, дотримуватися її. Усе, що сказав республіканець, так це те, що російський диктатор його поважає, а тому не наважиться порушити режим припинення вогню, якщо його буде досягнуто.

З огляду на вище перераховане, Європа проводить спільні обговорення щодо того, як їй діяти далі.

Очікується, що на саміті у Лондоні обговорюватимуться різні теми. Однак центральною стане зміцнення позицій України. Йдеться зокрема про постійну військову підтримку та посилення економічного тиску на Росію.

Також на саміті обговорять необхідність міцної та довгострокової угоди, яка забезпечить постійний мир та гарантії, що Україна зможе стримувати та захищатися від майбутніх нападів Росії. Ще однією темою обговорення стануть подальші кроки щодо планування надійних гарантій безпеки.

Відомо, що у саміті візьмуть участь: прем'єрка Італії, президент України Володимир Зеленський, президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц і прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Також будуть присутні лідери Данії, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Іспанії, Фінляндії, Швеції, Чехії та Румунії. Приїде і міністр іноземних справ Туреччини.

На саміт були запрошені генеральний секретар НАТО Марк Рютте, президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і президент Європейської Ради Антоніо Коста.

23:25, 2 березня

Макрон хоче встановити в Україні перемир'я на місяць із забороною на удари по енергоструктурі

Президент Франції пропонує франко-британський план перемир'я для України на місяць "в повітрі, на морі та в енергетиці".

Європа не вірить в перемир'я, досягнуте лише американцями та росіянами.

Я вірив у те, що автономну Європу можна побудувати, відновивши відносини з Росією. Я щиро думав про це, телефонуючи Путіну до і після початку широкомасштабного вторгнення в Україну в 2022 році. Зрештою, ми не досягли успіху – тепер європейці самі по собі, із загрозою на сході і покинуті на заході,
– зазначає Макрон.

22:40, 2 березня

Євродипломати анонімно сказали 24 Каналу, чого дійшли

За результатами зустрічі учасники дійшли згоди у таких пунктах:

  • Широка підтримка стратегії "мир через силу", яка передбачає збільшення підтримки України та додатковий тиск на Росію.
  • Спільне розуміння важливості продовження тісної співпраці зі США, зокрема в межах НАТО, щоб забезпечити, що будь-яке припинення вогню стане кроком до справедливого й тривалого миру.
  • Домовленість, що цей мир має гарантувати суверенітет і безпеку України і що, враховуючи минулу поведінку Росії, мир має бути захищений безпековими гарантіями.
  • Перший рівень безпекових гарантій забезпечуватимуть Збройні сили України, які, відповідно, повинні й надалі отримувати підтримку.
  • Чітке розуміння, що майбутні внески європейських країн у додаткові гарантії безпеки мають розроблятися у тісній співпраці зі США.
  • Загальна згода щодо необхідності для європейських країн збільшувати витрати на оборону та посилювати військові можливості. Багато хто вважає це важливим внеском у зміцнення трансатлантичних відносин.
  • Необхідність подальшої тісної координації між країнами ЄС та державами, що не входять до ЄС.
22:23, 2 березня

ОП про підсумки саміту

Під час саміту лідери обговорили продовження підтримки української оборонної промисловості, включно з інвестиціями у виробництво зброї, а також збільшення фінансування промисловості Європи.

До встановлення стійкого миру на столі лишатиметься питання щодо санкцій проти Росії, включно з замороженими активами.

Крім того, є чітка позиція, що основою потенційного перемир'я обов'язково мають бути сильні гарантії безпеки. Зокрема, розглядають можливість залучення механізмів Північноатлантичного договору як однієї з гарантій безпеки та посилення української армії,
– зазначають у Зеленського.

Водночас лідери окреслили, що початок перемир'я має розпочатися з обміну полоненими та повернення дітей. Зазначається, що цей крок продемонструє справжні наміри Росії щодо миру.

Наступна зустріч європейських лідерів відбудеться вже найближчим часом. На ній представлять новий посилений оборонний план для Європи.

22:00, 2 березня

Коли в Україні з'являться західні миротворці

У найближчі тижні європейських військ не буде на українській землі. Солдати будуть розгорнуті на місцях лише на більш пізньому етапі.

Французька армія може піти на розміщення ядерної зброї в країнах-партнерах у взаємодії з їхніми арміями, щоб замінити американців.

20:20, 2 березня

Київ отримає гроші на ППО

Уряд Великої Британії дозволить Україні використати 1,6 мільярда фунтів стерлінгів експортного фінансування Великої Британії на придбання понад п'яти тисяч ракет протиповітряної оборони,
– ідеться в повідомленні.

Ракети виготовлятимуть у Белфасті.

20:10, 2 березня

На саміті ухвалили 4 кроки щодо України

  • Зберегти надходження військової допомоги в Україну, поки триває війна, і посилити економічний тиск на Росію.
  • Будь-який тривалий мир має забезпечувати суверенітет і безпеку України, і Україна має бути за столом будь-яких мирних переговорів.
  • У разі мирної угоди європейські лідери будуть прагнути стримати будь-яке майбутнє вторгнення Росії в Україну.
  • Буде створена "коаліція охочих", яка б захищала Україну і гарантувала мир у країні.

До такої "коаліції охочих" уже зголосилися долучитися кілька неназваних країн. Це можуть бути не тільки європейські країни, а й інші.

Коли Європа обговорить цей план із Трампом, поки не відомо.

20:00, 2 березня

Зеленський зустрівся з королем.

19:45, 2 березня

Головні заяви Стармера після саміту

  • Велика Британія та Франція розроблять план припинення бойових дій в Україні.
  • В Україну відрядять контингент, щоб захистити виконання мирної угоди.
  • ЄС не визнаватиме домовленостей на зразок Мінських.
19:30, 2 березня

Стармер заявив: союзники хочуть поставити Київ у найсильнішу позицію для переговорів. Він вважає, що Америку реально повернути до перемовин.

Угода має включити Росію, але ми не можемо просунутися вперед, поки росіяни диктують свої умови,
– сказав він.

19:10, 2 березня

Фон дер Ляєн назвала саміт хорошим, але закликала готуватися до найгіршого. Вона хоче переозброїти Європу в найкоротші терміни.

19:08, 2 березня

Зеленський поїхав на зустріч з королем Чарльзом.

18:30, 2 березня

Саміт тривав дві години і завершився

Його результати ще не відомі.

  • Стармер вибачився перед країнами Балтії, що не запросив їх на саміт;
  • Він незабаром дасть пресконференцію;
  • Туреччина знову закликала провести мирні переговори.
17:00, 2 березня

Умєров зустрівся з міністром оборони Великої Британії.

16:30, 2 березня

Акція на підтримку України

Після того, як усі світові лідери зібралися на саміт, відбулася акція. Сотні людей співали гімн України, несли прапори та плакати, які нагадували, що війна не закінчилася.

На одному з банерів був напис: "Коли впаде останній український солдат, Путін прийде за вами, пані та панове!"

16:04, 2 березня

Зеленський прибув на саміт.

16:01, 2 березня

Серед учасників також президент Фінляндії Александр Стубб і президент Європейської ради Антоніу Кошта.

15:23, 2 березня

Натовп європейських лідерів починає прибувати до Ланкастер-хаус у центрі Лондона. Вже прибув прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.

Незабаром після цього прибув генеральний секретар НАТО Марк Рютте.

Також бачили, як прибули прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон, прем'єр Канади Джастін Трюдо, прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре, міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан, прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала та президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

В Ланкастер-хаус зайшли прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен, прем’єр-міністр Нідерландів Дік Шуф та канцлер Німеччини Олаф Шольц.

15:17, 2 березня

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйн в дорозі на саміт у Лондоні написала у Х, що Європа і надалі буде підтримувати Україну так, щоб це призвело до справедливого і тривалого миру.

"Шлях до миру полягає в силі. Слабкість породжує подальшу війну. Ми підтримуватимемо Україну і одночасно нарощуватимемо зусилля із захисту Європи", – заявила голова Єврокомісії.

14:54, 2 березня

Президент Франції Еммануель Макрон теж прибув на міжнародний саміт у центрі Лондона, організований сером Кіром Стармером.

У дверях його зустрів прем’єр-міністр, і обоє на мить зупинилася, щоб сфотографуватися, перш ніж піти всередину.

Стармер зустрів Макрона: дивіться відео

Стармер сказав, що Велика Британія, Франція та Україна сьогодні працюватимуть над планом припинення вогню, який представлять Сполученим Штатам.

14:44, 2 березня

Кір Стармер Стармер щойно прибув до Ланкастер-хаус у центрі Лондона, де сьогодні він збирає міжнародний саміт.