Політолог Тарас Загородній розповів 24 Каналу, що раніше доволі скептично ставився до проведення Саміту миру. Але з огляду на те, як метушиться Росія та Китай, стає очевидно, що справа досить серйозна.

До теми Глобальний саміт миру, а не поразки: чому Росію не запросили та за яких умов можливі переговори

Чого бояться Росія та Китай

Обидві країни серйозно заворушилися напередодні Саміту. Китай навіть намагався зібрати іншу миротворчу платформу, але все закінчилося нічим.

Єдине, що вдалося – це підписати спільну декларацію з президентом Бразилії. Цікаво, що декілька пунктів з цього документа збігаються з порядком денним Саміту миру. Зокрема мовиться про питання ядерної безпеки.

Китай ця тема дуже турбує, але не через велику любов до України чи страх того, що росіяни зроблять з ЗАЕС. Вони просто розуміють наслідки цього. Бояться, що Японія та Південна Корея у випадку будь-якого ядерного інциденту дотиснуть США, щоб мати свою ядерну зброю,
– розповів політолог.

Ці країни вже давно технологічно готові, можливо, навіть мають певні розробки. Китай це також усвідомлює та розуміє, наскільки ускладнюється ситуація. Особливо, якщо ядерна зброя з'явиться у Японії.

Водночас у Москві говорять про зібрання країн БРІКС. Тоді у мене питання, якщо саміт нічого не означає, то чого ви всі так нервуєте? Насправді це свідчить про те, що країни розуміють дипломатичні наслідки того, що відбуватиметься,
– зауважив Тарас Загородній.

Він додав, що Саміт миру за своїм форматом може нагадувати Тегеранську конференцію 1943 року. Тобто мовиться про вироблення певних принципів, дипломатичних речей, які пов'язані з майбутнім світопорядком.

Це дуже непокоїть Китай і Росію, тому що вони опиняються в досить "цікавій" ситуації,
– додав політолог.

Саміт миру у Швейцарії: актуальні новини

  • Велика дипломатична подія відбудеться 15 – 16 червня. Відомо, що до Швейцарії приїдуть представники 90 країн. Свою участь підтвердили й США. Втім в адміністрації Джозефа Байдена не уточнили, чи приїде особисто президент.
  • Володимир Зеленський наголосив, що Росія намагається зірвати Саміт та хоче організувати паралельну подію. Через це деякі лідери досі не повідомили, чи будуть присутні. Він додав, що ті, хто сьогодні підтримують Росію, – відповідно підтримують війну.
  • В Естонії погодились з позицією України не запрошувати Росію на Саміт миру. Очільник МЗС сказав, що країна-агресорка завдає ударів по всій території України та цивільному населенню. Якщо Владімір Путін думає, що після окупації з ним вестимуть переговори, то він помиляється.