Як обшуки в "1+1" пов'язані з прослушкою Гончарука

Перевірка пройшла в редакціях проєктів "Гроші" та "Секретні матеріали" на вулиці Куренівській, 18. Служба безпеки України повідомила, що обшуки у приміщеннях телеканалу ніяк не пов'язані з роботою ЗМІ.

Важливо: СБУ проти 1+1: канал опублікував офіційну реакцію на обшуки

Обшуки здійснюються щодо конкретних осіб, за місцями можливого створення та зберігання ними аудіо файлів, отриманих у незаконний спосіб,
– заявили в СБУ.

Обшук телеканалу "1+1": відео

Зокрема, обшук пов'язаний з прослушкою прем'єр-міністра Олексія Гончарука. Раніше правоохоронці повідомляли, що запис розмови глави уряду з чиновниками Кабміну нібито монтували на комп'ютері журналіста-розслідувача одного з рейтингових телевізійних каналів.

Дізнайтеся більше: Євген Куксін може бути причетний до прослушки Гончарука: біографія журналіста 1+1

За даними СБУ, до монтування прослушки причетний журналіст "плюсів" Євген Куксін. Його підозрюють у порушенні статті 359 – незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації. Якщо провину журналіста доведуть, йому загрожує ув'язнення від 7 до 10 років.


Журналіст "1+1" Євген Куксін під час обшуку / скріншот

Правоохоронці перевіряли усі комп'ютери та техніку журналістів. Згодом вони вилучили вилучили два системних блоки з комп’ютерів.


Правоохоронці вилучили техніку в журналістів 1+1 / фото ТСН

Обшуки проводили не лише у офісі "1+1", а й вдома у журналіста Куксіна та його колеги Дениса Данька. В останнього правоохоронці вилучили 3 флешки, робочий системний блок, планшет і ноутбук.

Що відомо про прослуховування Гончарука?15 січня у мережу злили записи розмов людей, чиї голоси схожі на голоси прем'єра Олексія Гончарука, чиновників НБУ Катерини Рожкової та Дмитра Сологуба, очільниці Мінфіну Оксани Маркарової та міністра розвитку економіки Тимофія Милованова. Вони нібито готували пояснення для президента Зеленського щодо причин зміцнення курсу гривні.

Під час розмови "Гончарук" сказав, що він "повний профан" в економіці. Також він додав, що у президента Зеленського – "дуже примітивне розуміння економічних процесів" (і одразу уточнив, що "примітивне" – означає "просте").

До теми: У помешканні журналістів 1+1 провели обшуки: що вилучила СБУ

Що каже Баканов про обшук журналістів

Голова СБУ Іван Баканов заявив, що обшуки жодним чином не є "тиском на ЗМІ або утисками свободи слова". Це всього лиш розслідування щодо незаконної прослушки прем'єр-міністра.

Про жоден тиск на журналістів телеканалу "1+1" або утиски свободи слова в Україні у даній ситуації мова не йде. І йти не може у принципі. Ми говоримо про неупереджене та всебічне розслідування кримінальної справи щодо незаконного прослуховування голови уряду,
– наголосив Баканов.

Він додав, окрім журналістів, СБУ перевірила і чиновників, які можуть бути причетні до запису розмови Гончарука. Йдеться про міністрів, представників державної влади та УДО. Дехто з них навіть добровільно пройшов перевірку на детекторі брехні.

Цікаво: Зеленський вже 2 тижні знає, хто "слухав" Гончарука – ЗМІ

Офіційна заява "1+1" про обшук

Група 1+1 медіа припускає, що перевірка в офісі телеканалу пов'язана з розслідуваннями журналістів програм "Гроші" та "Секретні матеріали".

Ми можемо тільки припустити, що він пов’язаний з викривальною діяльністю програми. Зазвичай програма "Гроші" є джерелом важливої інформації. Ми обурені та стурбовані тим, що на порушення, які викриває редакція, реакції у більшості випадків немає, натомість журналісти самі стали заручниками своєї викривальної діяльності,
– заявили в 1+1.

Журналісти наголосили, що вважають нинішній обшук порушенням журналістської недоторканності та тиском на незалежне ЗМІ.

До теми: Спершу мама любить швидкість, а потім швидкість любить маму, – соцмережі про обшуки в 1+1

Реакція влади

Через обшуки в офісі "1+1" 6 лютого збереться екстрене засідання Комітету з питань свободи слова Верховної Ради. Голова комітету, нардеп від "Опозиційної платформи – За життя" Нестор Шуфрич запросили на нього представників СБУ, "1+1" та юристів.

"Я вже офіційно запросив представника СБУ, "1+1" і юристів з тим, щоб вони завтра у нормальній кабінетній обстановці під час засідання Комітету розказали, в чому були причини для таких слідчих дій. У мене одне-єдине питання – чи було перешкоджання журналістській діяльності, чи вплинули слідчі дії на випуск програм у прямому ефірі?", – сказав Шуфрич.

Відео: кореспондент 24 каналу про обшуки на "1+1"