Усіх затриманих вже допитали, однак усі ці російські моряки не мали стосунку до захоплення українських кораблів, повідомляє журналіст Юрій Бутусов на своїй сторінці у Facebook.
Важливо: Затриманий російський танкер NEYMA: що сталось та останні новини
Так, у ніч із 24 на 25 липня в Ізмаїл під прапором Росії зайшов танкер NIKA SPIRIT. Однак насправді нова лише назва, ідентифікаційний код судна той самий: ІМО – 8895528. Це підтверджує міжнародна система EQUASIS. Екіпаж судна теж змінили – наразі даних про їхню причетність до агресії Росії поблизу Керченської протоки немає.
Перехід з Керчі в Ізмаїл танкер здійснював довго – протягом трьох діб. Тривалий час танкер перебував поблизу територіальних вод України. Цілком ймовірно, російські спецслужби очікували силового захоплення судна поза територіальними водами, перевіряли, яка буде реакція,
– пояснив журналіст.
Танкер NEYMA мав ще й український прапор – таким чином хотіли дезорієнтувати наглядачів. Бутусов також зазначив, що рішення про затримання схвалив президент Володимир Зеленський напередодні, 24 липня.
"Рішення приймалося непросто, оскільки було очевидно, що арешт призведе до дій у Росії", – додав він.
Водночас російські ЗМІ пишуть, що СБУ затримала на російському танкері "приблизно 15 членів екіпажу".
Як на затримання танкера реагує Росія?
У Москві з реакцією не забарились. У російському МЗС погрожують Україні наслідками. Там наразі наголошують, що "з'ясовують обставини для прийняття адекватних рішень". Голова комітету Держдуми з міжнародних справ Леонід Слуцький вже встиг назвати дії СБУ "провокацією".
Перший заступник голови комітету Росії з міжнародних справ Володимир Джабаров стверджує, що дії СБУ – це "підкладена свиня" від старої влади, яка "може ускладнити процес переговорів зі звільнення українських моряків".
Дивіться також: Затримання танкера NEYMA: з'явилось відео
Як Росія захопила українських моряків та кораблі?25 листопада прикордонний корабель Росії протаранив рейдовий буксир українських військових в Азовському морі. 2 малих броньованих артилерійських катери та рейдовий буксир ВМС ЗСУ переходили з порту Одеси до порту в Маріуполі планово та відповідно до міжнародних норм. Проте в Росії заявили, що нібито українські військові кораблі "неправомірно зайшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ" і продовжили рух до Керченської протоки.
Згодом група кораблів ВМС України продовжила свій шлях до Маріуполя. Щоправда, вже під час виходу з Керченської протоки російські прикордонні судна відкрили вогонь по українських кораблях, внаслідок чого 6 українських воїнів зазнали поранень. Також Росія захопила 2 українських судна та взяла в полон 24 українських моряків.
"Суд" у Криму заарештував всіх затриманих українських військових за обвинуваченням у "незаконному перетині кордону". Усіх полонених моряків утримують в СІЗО у Москві.