Тож окрім депутатки, яку пов'язують з Рінатом Ахметовим, Людмили Буймістер, ніхто не критикував документ. Водночас в інших фракціях нарікали, що законопроєкт лише імітує боротьбу.
Читайте також Поєднання інтересів ОПЗЖ, ЄС і "Батьківщини", – Веніславський про критиків закону про олігархів
Адже олігархом вважатиметься будь-хто – той, хто відповідає трьом критеріям з чотирьох:
- має вплив на медіа;
- на політичне життя;
- є бенефіціаром монопольної компанії;
- володіє активами на суму понад 2 мільярди гривень.
Покарання для таких порушників не надто ефективне. "Їм заборонять придбати великі об'єкти під час приватизації. Їм не дозволено спонсорувати великі партії", – пояснила голова партії "Голос" Кіра Рудик.
Закон мав шанси "покритися пилом"
Тож документ мав всі шанси "покритися пилом" на законотворчій полиці. Його заспамили правками – їх понад тисяча. Згодом вирішили відправити на перевірку конституційності до Венеційської комісії.
Ініціатор омбудсмен Людмила Денісова пояснювала, що він порушує права людини. Розгляд в міжнародному органі, у кращому випадку, міг завершитися через 3 місяці.
Не може бути жодних обмежень у правах за будь-якими ознаками, зокрема і за майновим станом.
Втім "Слуга народу" вирішила не затягувати і розглядати законопроєкт цього тижня. Через що в фракції виник конфлікт з Дмитром Разумковим. Той нарікав на порушення регламенту.
Чи діє Разумков в інтересах олігархів – однозначно так. Будь-якому олігарху буде неприємно потрапити в список олігархів,
– сказав народний депутат від "Справедливості" Ярослав Юрчишин.
Він вважає, що основною проблемою від "Слуги народу" це не так ухвалити дієвий механізм, як показати, "хто в хаті господар".
Все ж таки документ винесли в зал. Після довгих перемовин і блокування трибуни депутати проголосували за законопроєкт за скороченою програмою. В результаті 279 голосів – "за".
Шлях законопроєкту про статус олігархів: дивіться відео
Реєстр створять через пів року
Втім схоже на те, що не скоро "поп'ють олігархівської крові". Лише через пів року Рада нацбезпеки й оборони створить реєстр найвпливовіших. А от з декларуванням контактів з олігархами – ще складніше.
До теми Це була би точка неповернення, – Арахамія про відносини "Слуги Народу" з Разумковим
Ніхто не контролюватиме спілкування з "винуватцями законопроєкту". Та й і покарання за брехню в таких деклараціях не передбачено.
Я вважаю, що треба ще один закон додавати. Буде кримінальна відповідальність за брехню в деклараціях.
Інша ж загроза полягає в тому, що Конституційний Суд може заблокувати законопроєкт через те, що РНБО не має уповноважень створювати реєстр олігархів. Тому не відомо, чи закон навіть запрацює.