Північноатлантичний Союз продовжує розширюватися на північ. Швеція офіційно стала членом натівської родини.

Дивіться також Уроки з повномасштабної війни: як на навчаннях НАТО використовують досвід України

Їх все більшає

Про поповнення Альянсу йдеться у документі, опублікованому на сайті Держдепу США. Там мовиться, що членів НАТО тепер 32.

Нагадаємо, що Швеція пройшла доволі тернистий шлях, аби стати повноцінним членом Альянсу. Зокрема, вступ країни тривалий час блокувала Анкара через розбіжності у питанні про свободу слова та віросповідання.

Так, Туреччину обурювало те, що Стокгольм неодноразово дозволяв акції, на яких публічно спалювали Коран – священне письмо мусульман. Крім того, Швеція тривалий час була прихистком для переслідуваної та визнаної турками терористичною Робітничої партії Курдистану.

Втім, зрештою, наприкінці січня 2024 року країнам вдалося дійти консенсусу. Президент Туреччини Ердоган офіційно схвалив протокол вступу Швеції в НАТО.

Останньою, хто ратифікував вступ Швеції, стала Угорщина. Орбан підписав відповідний документ 5 березня.

Також слід зауважити, що для повноправного членства країни у НАТО залишилося зробити кілька формальних кроків. Про це зазначив прем’єр Швеції Ульф Крістерссон у коментарі місцевим ЗМІ. Йдеться про передачу ратифікаційних документів, що офіційно завершить процедуру вступу. Це станеться близько 18:15 за київським часом.

Також у шведському уряді повідомили, що Крістерссон наразі перебуває у Вашингтоні, щоб здати на зберігання документ про приєднання Швеції американському уряду.

Опісля прем'єр Крістерссон і державний секретар США Ентоні Блінкен виступлять із заявами для преси.

Швеція стала 32 членом НАТО

Приблизно о пів на сьому за київським часом прем'єр-міністр країни поширив твір, в якому повідомив, що країна остаточно доєдналася до Альянсу.

Зараз Швеція є членом НАТО. Дякуємо всім союзникам за те, що ви прийняли нас як 32-го члена. Ми будемо прагнути до єдності, солідарності та розподілу тягаря, а також будемо повністю дотримуватися цінностей Вашингтонського договору: свободи, демократії, індивідуальної свободи та верховенства права. Разом сильніше,
– йдеться у повідомленні.

Зазначимо, що перед цим генсек НАТО Єнс Столтенберг надіслав Швеції офіційне запрошення до вступу в Альянс. Після цього Ульф Крістерссон поставив підпис під документами щодо вступу Швеції. А далі вручив ці папери секретарю Держдепу Ентоні Блінкену. Це останній формальний крок у процедурі, щоб Швеція вважалася повноправним членом НАТО.

Путін помилився

Однією із причин початку війни в Україні російський диктатор називав небажання мати війська НАТО біля своїх кордонів. Саме тому він нібито так наполягав на позаблоковому статусі Києва. Водночас прагнучи завадити розширенню Альянсу, Путін своїми злочинними діями його пришвидшив. Адже саме після російського вторгнення в Україну Швеція та Фінляндія подали заявки на вступ до НАТО.

Зауважимо, що Фінляндія стала 31 членом Альянсу 4 квітня 2023 року.

Шлях України до НАТО: що відомо

  • 30 вересня 2022 року на тлі путінського указу про незаконне приєднання до Росії окупованих українських територій Київ подав заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною програмою.
  • На саміті Альянсу у Вільнюсі, що відбувся на початку липня у 2023 році, офіційні особи, зокрема президент Зеленський, чекали, що нашу країну запросять до НАТО.
  • Однак цього не сталося. Натомість усі країни-члени погодилися, що після завершення війни Україна зможе вступити до Альянсу поза ПДЧ.
  • Крім того, тоді ж була підписана декларація "Великої сімки", до якої доєдналися потім десятки інших країн. Вона передбачала підписання з Україною двосторонніх угод про надання їй певних гарантій безпеки.
  • Так, наразі Київ вже підписав 7 таких угод з Британією, Італією, Канадою, Францією, Німеччиною, Нідерландами і Данією.