Минуло пів року, але ці дипломатичні зусилля Гроссі нічим не закінчуються. Про це 24 Каналу розповіла незалежний експерт з ядерної енергетики та безпеки Ольга Кошарна.
Дивіться також Знеструмлення ЗАЕС: 49 держав звернулися із негайною заявою до МАГАТЕ
Вимоги, які неможливо виконати
Вона зазначила, що Гросі постійно їздить до Москви, розмовляє з "Росатомом".
Останній місяць був просто кричущим, тому що окупанти фактично тримали в заручниках місію МАГАТЕ три тижні. Вона зайшла на територію на початку січня, і її повинні були змінити у лютому, але росіяни не давали дозвіл на виїзд місії,
– наголосила експертка.
За її словами, співробітникам МАГАТЕ висуваються вимоги, які неможливо виконати, зокрема висувають умову заїжджати на ЗАЕС лише по окуповані території.
Важливі кроки
Кошарна зазначила, що Гроссі намагається багато що зробити.
Нещодавно відбулась конференція, яку організувала Комісія ядерного регулювання США за участю Гроссі, на ній була присутня українська делегація,
– повідомила вона.
Співрозмовниця наголосила, що на нараді Ради керівників МАГАТЕ 51 країна, а також "Євроатом" випустили заяву, в якій є важливі рішення:
- викинути Росію зі всіх науково-технічних проєктів МАГАТЕ;
- не запрошувати російських високопосадовців на конференції, що фінансуються МАГАТЕ;
- вчинити бойкот заходів МАГАТЕ, які планувалось провести на території Росії.
Що відбувається на Запорізькій АЕС: дивіться відео
Росія є не надійним партнером
"Міністерка енергетики США Дженніфер Гренхолм виступила на сторінках впливового західного видання, де вона послала сигнал всім країнам: Росія є не надійним партнером. Тому треба завадити їй експорт реакторних технологій. Адже Росія має портфель 140 мільярдів доларів на спорудження АЕС в різних країнах", - підкреслила експертка.
Вона зауважила, що на це відреагував голова "Росатома" Алєксєй Ліхачьов, який перебуває під західними санкціями. Він заявив, що "компанія не буде терпіти застосування політичних важелів до зменшення конкурентоспроможності "Росатома" на ринках".
За словами Ольги Кошарної, Євросоюз досі не може запровадити санкції проти Росії у цій галузі, тому що в Європі немає консенсусу через позицію Угорщини, Болгарії та навіть Франції.
Ситуація на ЗАЕС: що відомо
- Міністр енергетики України Герман Галущенко зазначив, що дипломатичні кроки щодо повернення Україні Запорізької атомної станції не принесли ніяких успіхів. Ба більше, окупанти створюють небезпечну ситуацію на станції. За його словами, домовитись з росіянами неможливо.
- Депутат Запорізької обласної ради Аскад Ашурбеков заявив, що росіяни нахабно розкрадають навчально-тренувальний центр ЗАЕС. Окупанти вивозять обладнання, на якому проводилося підвищення кваліфікації працівників. Натомість МАГАТЕ "підіймає градус напруги, не називаючи винних" у цій та інших ситуаціях.
- Американські аналітики вважають, що Кремль планує використати персонал місії МАГАТЕ як заручників. Крім того, окупанти можуть влаштувати провокації, створюючи загрози навколо окупованої ЗАЕС з метою стримати майбутній контрнаступ ЗСУ. Аналітики вважають, що так звана окупаційна влада намагається ще більше обмежити присутність експертів МАГАТЕ на Запорізькій АЕС.