До того ж, "Томос ставить церкву майже в таку ж залежність від Константинополя, як та, в якій перебуває УПЦ МП від Москви". Про це почесний патріарх ПЦУ Філарет заявив у інтерв'ю телеканалу "Настоящее время".

Читайте також: Скільки в Україні православних християн: результати опитування

Філарет заявив, що не виконуватиме умов Томосу щодо:

• Переходу закордонних парафій колишньої УПЦ Київського патріархату до складу Вселенського патріархату.
• Відмови від заборони варити миро (миро тепер постачається з Константинополя, і це – символ підпорядкування).
• Відмови від вирішення конфліктних ситуацій внутрішнього характеру виключно за погодженням із Вселенським патріархатом.

Ці пункти відбирають у нас права автокефальної церкви. За назвою ми автокефальна, а насправді – залежна від Константинопольського патріархату церква. Ми не відмовляємося від Томосу. Але й не виконуватимемо цих трьох умов, записаних в Томосі,
– наголосив Філарет.

І пояснив, наприклад, пункт про миро: "Якщо ми миро маємо отримувати з Константинополя, значить – ми залежні".

Що таке Томос?Це унікальний церковний документ, указ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію – частині материнської церкви. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою. Українська церква отримала Томос про автокефалію від Вселенського патріарха 6 січня 2019 року.

Томос
Томос про автокефалію Православної церкви України

Філарет також заявив, що якби Київський патріархат і Українська автокефальна православна церква знали зміст тексту Томосу, то не погодилися б на нього: "Ми на Соборі не знали його зміст. Дізналися вже після об'єднання. Якби ми знали зміст цього Томосу, то не погодилися б на такий Томос".

Що відомо про конфлікт у ПЦУ між Епіфанієм і Філаретом?Колишній голова УПЦ КП і нинішній почесний патріарх ПЦУ Філарет звинуватив главу церкви митрополита Епіфанія у відмові від домовленостей, досягнутих під час Об'єднавчого собору 15 грудня. За словами Філарета, сьогодні в Українській православній церкві відбувається "розділення, двовладдя, і це може призвести до сумних наслідків".

За словами Філарета, на Соборі начебто досягли домовленості про те, що керуватиме новоствореною церквою в Україні він, а за кордоном її представлятиме митрополит Епіфаній. Проте цього не сталося.

Далі Філарет зробив декілька гучних заяв. Наприклад, сказав, що Київський патріархат досі існує. І що Епіфаній поводить себе так, наче "він – предстоятель, а я – ніхто".